Automatyka.eu

Basler wprowadza wersje kolorowe przemysłowych kamer linijkowych rodziny sprint

Basler | Środa, 15 październik 2008r.

Firma Basler wprowadza wysokowydajne wersje kolorowe kamer przemysłowych linijkowych rodziny Basler sprint.

Sprintcolor_preview
Ahrensburg, 26 sierpnia 2008 - Basler Vision Technologies rozszerza rodzinę bardzo czułych kamer linijkowych Basler sprint poprzez dodanie ich wersji kolorowych o rozdzielczościach 2k, 4k i 8k.

Maksymalna szybkość linii nowych kolorowych modeli jest niezrównana i wynosi do 70 kHz dla wariantów rozdzielczości 2k lub 4k oraz 39 kKz dla modelu kolorowego o rozdzielczości 8k. Takie szybkości nigdy wcześniej nie były osiągnięte w kamerach kolorowych ze skanowaniem linijkowym. Szybkości już ugruntowanych modeli monochromatycznych wynoszą odpowiednio do 140 kHz dla modeli o rozdzielczościach 2k i 4k oraz do 70 kHz dla modelu o rozdzielczości 8k przy pełnej rozdzielczości.

Kolorowe warianty kamer bazują na tym samym najnowszej generacji czujniku CMOS, co w kamerach monochromatycznych. Unikalna koncepcja czujnika łączy w dwulinijkowym czujniku najlepsze zalety technologii CCD i CMOS dostarczjąc w ten sposób obraz o niespotykanej jakości. Czujnik ten został zaprojektowany tak, aby był niezwykle czuły i wykazywał bardzo niski poziom szumów. Te cechy są krytyczne dla osiągnięcia najlepszych rezultatów w słabych warunkach oświetleniowych przy wysokich szybkościach linii, co jest często spotykane w aplikacjach ze skanowaniem linijkowym.

Kilka użytecznych cech i duża różnorodność dostępnych akcesoriów zapewnia wspaniałe wyniki inspekcji i łatwość dostosowania do aplikacji.

Unikalna budowa kolorowego czujnika
Obrazy kolorowe są generowane przez unikalny dwulinijkowy czujnik CMOS z pikselem o wielkości 10µm. Pierwsza linia zawiera informacje o składowych czerwonej i zielonej. Druga linia zawiera informacje o składowych zielonej i niebieskie. Dzięki temu, że każda z tych dwóch linii czujnika może być sterowana oddzielnie, kolorowe kamery przemysłowe sprint ze skanowaniem linijkowym mogą być używane z różnymi opcjami koloru. Podsumowując, mogą być użyte trzy różne tryby pracy w kolorze. W zależności od wymagań nacisk może być położony albo na wyższą czułość, albo na lepsze odwzorowanie koloru, albo na zredukowanie ilości przesyłanych danych.

Dla uzyskania rzeczywistego wyjścia danych RGB z kamery i jednocześnie wyższej czułości, kamera Basler sprint może być przełączona na tryb pracy efektywnego piksela o wielkości 20µm.

Dwie sąsiadujące linie czujnika nie posiadają absolutnie żadnego odstępu pomiędzy nimi. Dzięki temu nie ma żadnych zakóceń przestrzennych, co daje w rezultacie korzyść w postaci lepszej jakości obrazu, szczególnie w przypadku inspecji obracających się i przemieszczających się obiektów. Dodatkowo, integracja z istniejącą aplikacją staje się dużo łatwiejsza.

Użyteczne właściwości
Rodzina kamer przemysłowych sprint posiada istotne właściwości takie jak AOI (area of interest - obszar zainteresowań) dający wzrost szybkości linii, korekcja cieniowania, obrazy testowe, znaczniki linii, zbiory konfiguracji, wykrywanie błędnych stanów. Wykrywanie błędnych stanów zabezpiecza kamery sprint przed uszkodzeniem spowodowane, na przykład, przez nieprawidłowe napięcia. Dwa typy korekcji cieniowania (korekcja PRNU i DSNU) umożliwiają użytkownikowi korekcję zmienności obrazu, które mogą być spowodowane optyką, oświetleniem lub wydajnością czujnika. Bardziej jednorodne zachowanie dostarczone przez korekcję cieniowania może być zaletą w wielu aplikacjach wizyjnych.

Kolorowe modele kamer Basler sprint będą dostępne na początku października 2008 roku.

Basler Vision Technologies to wiodący niemiecki producent kamer cyfrowych dla aplikacji przemysłowych, medycznych i systemów nadzoru ruchu drogowego, ale także dla rynku nadzoru wizyjnego i monitoringu. Produkty obejmują kamery przemysłowe kolorowe i monochromatyczne ze skanowaniem linijkowym i obszarowym oraz kamery inteligentne, a także innowacyjne i elastyczne kamery IP. Firma Basler posiada ponad 20-letnie doświadczenie w przetwarzaniu obrazów. Projektowaliśmy i wytwarzaliśmy wysokiej jakości przemysłowe kamery cyfrowe przez ponad 10 lat. Nasze produkty posiadają światową sławę ze względu na wspaniałą jakość obrazu, wysoką niezawodność, łatwość użycia, łatwość integracji, kompaktowe rozmiary oraz niezwykły stosunek ceny do możliwości i wydajności.

Więcej informacji dostępnych jest w opisach technicznych kamer przemysłowych Basler.

Sprintcolor_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy