Automatyka.eu

ROBOTY | Automatyzacja przemysłu drzewnego postępuje

WWW.drewno.net | Gazeta Przemysłu Drzewnego | Niedziela, 16 listopad 2008r.

Robotyzacja i automatyzacja w przemyśle drzewnym

Targi2_preview
Chyba już niedługo w krajowych zakładach obrabiających drewno też pojawią się… roboty. Bo w zakładach mechanicznych roboty to chleb powszedni.
Po CNC nadszedł czas, by zrobić kolejny krok we wprowadzaniu nowinek do tartaków i zakładów obrabiających drewno.

Po CNC nadszedł czas, by zrobić kolejny krok we wprowadzaniu nowinek do tartaków i zakładów obrabiających drewno.
Roboty nie kojarzą się zbytnio z przemysłem drzewnym, który dopiero zaczyna chłonąć i adaptować na swoje potrzeby nowinki techniczne. Aktualnie maszyny CNC to standard wielu zakładów obróbczych. Przedsiębiorcy podkreślają, że modernizacja w dzisiejszych czasach musi polegać na ciągłym nadganianiu nowych propozycji usprawniających pracę i właśnie ta droga doprowadza powoli przemysłowców do wykorzystywania robotów w codziennej pracy.

Ze Skandynawii
Na tegorocznej Dremie oczom przedsiębiorców ukazały się dwie żółte maszyny sprawnie wykonujące swoje zadania. Na stoisku Jaromy można było zobaczyć w akcji roboty Fanuc Robotics S-420F dostarczane przez firmę Burbage Polska. Maszyny trafiają do nas prosto ze Skandynawii. Tam przez ostatnie 15-20 lat pracowały one w przemyśle motoryzacyjnym. Natomiast do krainy wikingów przybyły prosto z ojczyzny tego typu wynalazków – Japonii.
Ponieważ nie są to fabrycznie nowe egzemplarze, zostały one gruntownie sprawdzone pod kątem pracy w zakładach przemysłu drzewnego. Prace nad przygotowaniem ich do prezentacji polskiemu odbiorcy trwały kilka miesięcy. Pomimo niezbędnych zabiegów konserwatorskich i serwisowych, które należy wykonać, inwestycja w używanego robota wydaje się dobrym pomysłem. Wszystkie zabiegi remontowe, konserwatorskie oraz obsługę techniczną wykonuje wyspecjalizowana firma Roboty Przemysłowe Krzysztof Sulikowski, od trzech lat zajmująca się robotami Fanuc Robotics.
– Do używanych robotów dodajemy najnowsze sterowniki, aktualizujemy oprogramowanie, niekiedy dodajemy panel dotykowy – wylicza dodawane nowości Krzysztof Sulikowski, właściciel firmy. – Wszystkie usprawnienia są uzależnione od stopnia uniwersalności zrobotyzowanej aplikacji oraz oczekiwań klienta końcowego, który zazwyczaj wymaga jak najprostszej obsługi takiego stanowiska.
Robot po wykonanych zabiegach remontowych jest w 99 proc. sprawny. Z wieku urządzenia wynika jeden podstawowy plus. Jest nim cena. Oczywistą sprawą jest fakt, iż maszyna używana jest znacznie tańsza niż nowy egzemplarz. Natomiast sprawnością i bezproblemowym wykonywaniem zadań dorównuje bez zbytniego wysiłku nowym egzemplarzom. Te maszyny są dedykowane dla średnich przedsiębiorstw i to właśnie wśród tych odbiorców będą osoby zainteresowane tym zakupem.

Na drzewnym poligonie
Targi DREMA stały się dla robotów poligonem doświadczalnym. Jak wskazywali przedstawiciele Jaromy, targowa odsłona miała pokazać, jaki jest stopień zainteresowania wśród drzewnych przedsiębiorców i na jakie gałęzie przemysłu należy się najbardziej ukierunkować. W trakcie tych kilku dni zbierania doświadczeń można było zaobserwować duże zainteresowanie wśród producentów palet. Ale to tylko jeden rodzaj działalności, której reprezentanci już niedługo rozpoczną odkrywanie dokonań robotyki. Fanuc Robotics znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie przykładowo potrzebny jest transport elementu z jednego gniazda do drugiego, normalnie wymagający pracy silnego pracownika.
Oprócz producentów palet roboty znajdą zastosowanie w magazynach meblowych. Mogą okazać się także pomocne przy rozkroju elementów płytowych oraz innych elementów, których przenoszenie w sposób ręczny jest bardzo utrudnione, uciążliwe, a nawet niebezpieczne.

Za 700 zł miesięcznie
Poza pracami odpowiedzialnymi za transport wewnątrzzakładowy roboty firmy Fanuc Robotics mogą zostać dostosowane do spawania i zgrzewania. Obróbka metali to jednak nie tylko domena firm zajmujących się produkcją aut, ale także tych zajmujących się produkcją urządzeń wykorzystywanych w przemyśle drzewnym. Roboty mogą także posłużyć do wykonywania mechanicznego montażu, cięcia laserowego czy też pakowania. Zdolność adaptacji tych urządzeń jest znaczna. Bardzo duże zainteresowanie wśród wielu firm wzbudza możliwość zastosowania robotów przy mechanizacji i automatyzacji procesów oklejania.
Czy roboty zajmą miejsce człowieka? Na pewno jest to jeden ze sposobów sprostania niedoborowi pracowników. Na stoisku przygotowanym przez firmę Roboty Przemysłowe Krzysztof Sulikowski można było zobaczyć baner informujący potencjalnego klienta, iż robot jest w stanie pracować za 700 zł miesięcznie. Zgodnie z tym oszczędności, które można poczynić w firmie, łatwo można sobie wyliczyć.
2008-06-06 Bartosz Rief Gazeta Przemysłu Drzewnego, czerwiec 2008

Więcej informacji na temat robotyzacji, przykłady wdrożeń www.robotyprzemyslowe.eu

Targi2_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy