Automatyka.eu

QL25 – czujniki położenia liniowego

TURCK | Poniedziałek, 29 grudzień 2008r.

Paleta czujników położenia liniowego WIM firmy TURCK wzbogaciła się o nową serię Q25L.

Czujnik_polozenia_preview

Tagi:


Wypełnia ona lukę pomiędzy serią indukcyjnych czujników WIM-UNTL o niewielkich zakresach (stosowaną przeważnie do detekcji położenia tłoka w cylindrze pneumatycznym) a liniałami magnetostrykcyjnymi o zakresach do 0,1 … 4,5 m.

Czujnik serii Q25L składa się z maksymalnie 50 elementów Hall’a z których sygnały są w sposób ciągły przetwarzane przez mikroprocesor. Dzięki stałemu porównywaniu tych sygnałów czujnik jest zdolny eliminować wpływ zewnętrznych pól magnetycznych. Sygnał wyjściowy (0…10V, 4…20mA) jest liniowy i niezależny od kierunku ułożenia magnesów (N/S) w cylindrze, co umożliwia odwrócenie charakterystyki czujnika – np. z 0..10V na 10..0V – poprzez proste jego obrócenie.

Dzięki niewielkiej strefie martwej – tylko 20,5 mm przy każdym końcu – możemy wykorzystać prawie całą długość czujnika do celów pomiarowych. Czujnik posiada wbudowaną funkcję „in range”, która pozwala określić, w którym miejscu znajduje się magnes oraz w jakim kierunku magnes opuścił zakres pomiarowy. W przypadku, gdy magnes przekroczy zakres w kierunku złącza, czujnik wygeneruje sygnał 0V/4mA. W przeciwnym przypadku, gdy magnes znajdzie się poza zakresem na przeciwległym końcu, na wyjściu czujnika otrzymamy sygnał 10V/20mA.

Dzięki wykorzystaniu efektu Hall’a, analogowe czujniki serii Q25L zapewniają liniowość i dokładność w stopniu zapewniającym stosowanie ich w aplikacjach wymagających precyzyjnego sygnału wyjściowego. Dokładność na poziomie 0.1% zakresu pomiarowego – przy maksymalnym zakresie do 200 mm – sprawia, że typowym zastosowaniem są np. pompy pneumatyczne, prasy a także systemy produkcyjne do wycinania i kształtowania.

Duży wybór akcesoriów pozwala na pewny montaż w prawie każdym typie aplikacji. Analogowe czujniki położenia mogą mieć decydujący wpływ na poprawę jakości pracy takich systemów jak kontrola przepływu czy poziomu. Stosując odpowiednie uchwyty montażowe możemy wykorzystać czujniki serii Q25L do detekcji położenia tłoka w cylindrach pneumatycznych a dodatkowy element - jakim jest magnes zewnętrzny - otwiera przed serią Q25L nowe obszary indywidualnych zastosowań. W ten sposób użytkownik dostaje tanie rozwiązanie będące alternatywą dla innych, obecnych na rynku, typów czujników położenia, których stosowanie wydaje się być w pewnych warunkach technicznie lub ekonomicznie nieopłacalne.

Czujnik_polozenia_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy