Automatyka.eu

Przetwornik podwyższający napięcie firmy TI z wejściem 0,7 V obsługuje prąd roboczy 5 µA

Texas Instruments | Poniedziałek, 05 styczeń 2009r.

Niewielki chip zarządzania zasilaniem utrzymuje 85-procentową sprawność układu przy niskim obciążeniu oraz wydłuża czas życia baterii w aplikacjach bazujących na mikrokontrolerach MSP430.

Sc-08152_tps61220_preview
Firma Texas Instruments Incorporated (TI) wprowadziła podwyższającą napięcie 2 MHz przetwornicę DC/DC, która charakteryzuje się prądem spoczynkowym 5 µA i wysoką sprawnością podczas pracy przy niskim obciążeniu. 
Układ scalony obsługuje napięcia wejściowe od 0,7 V do 5,5 V oraz wyjściowe od 1,8 V do 5,5 V, wydłużając czas życia baterii w projektach na bazie niskomocowych mikrokontrolerów, takich jak np. zastosowania z pojedynczą baterią AA lub okrągłą baterią alkaliczną. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.ti.com/tps61220-pr.

Nowa przetwornica podwyższająca napięcie o nazwie TPS61220, jest dostępna w małej obudowie SC-70. Rozpoczyna ona pracę z podłączonym obciążeniem na napięciu wejściowym 0,7 V, co pozwala na wykorzystanie pełnej pojemności baterii systemu przenośnego. W oparciu o histeretyczną metodę sterowania czasem wyłączenia w połączeniu z techniką prostowania synchronicznego, urządzenie uzyskuje ponad 85% sprawność energetyczną przy minimalnym prądzie roboczym. Dzięki tej właściwości w zastosowaniach na bazie mikrokontrolerów (np. takich, w których używa się nowego mikrokontrolera CC430 firmy TI oraz niskomocowego układu radiowego na chipie -  www.ti.com/cc430) można wydłużyć czas życia baterii poprzez utrzymanie oszczędnego trybu gotowości.

Przetwornik TPS61220 zapewnia prąd wyjściowy do 50 mA przy 5 V na wyjściu 
i rozładowuje baterię litowo-jonową systemu do 2,5 V. Napięcie wyjściowe urządzenia można zaprogramować przy użyciu zewnętrznego dzielnika rezystorowego lub ustalić wewnętrznie na chipie. Dodatkowo, w celu ograniczenia zużycia baterii do minimum, przetwornik można wyłączyć.

Najmniejszy przetwornik podwyższający napięcie w obudowie SC-70
Układ TPS61220, który jest dostępny w 6-pinowej obudowie SC-70, mieści przetwornik DC/DC w łącznych rozmiarach 6,4 x 9 mm, przy wysokości rozwiązania wynoszącej zaledwie 1 mm. Małe rozmiary i duża wydajność pozwalają projektantom zastosować 
to urządzenie w każdej przenośnej aplikacji działającej na bazie mikrokontrolerów i zasilanej z baterii A, AA lub AAA.

Najważniejsze cechy techniczne układu TPS61220:
  • 85-procentowa sprawność przy prądzie wyjściowym 30 mA i napięciu 3,3 V (Vin ≥ 1,2 V) oraz przy prądzie wyjściowym 20 mA i napięciu 5 V (Vin ≥ 1,2 V)
  • Typowy prąd spoczynkowy urządzenia: 5 µA
  • Uruchamianie pod obciążeniem przy napięciu wejściowym 0,7 V
  • Wejściowe napięcie robocze od 0,7 V do 5,5 V
  • Opcje stałego i regulowanego napięcia wyjściowego od 1,8 V do 5,5 V
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Dostępność i cena
Przetworniki podwyższające napięcie z serii TPS61220 są już dostępne do testowania, 
a w ilościach hurtowych mają się pojawić przed końcem 2008 r. Sugerowana cena sprzedaży przy zakupie 1000 sztuk wynosi 0,65 $ za sztukę. Moduły ewaluacyjne TPS61xxx, noty aplikacyjne oraz Szybki Przewodnik Referencyjny DC/DC firmy TI są dostępne 
za pośrednictwem witryny power.ti.com.

Najlepsza oferta układów scalonych do zarządzania zasilaniem dla mikrokontrolerów MSP430
Produkty do zarządzania zasilaniem firmy TI obsługują szeroką gamę projektów bazujących na mikrokontrolerach, w tym m.in. zastosowania wykorzystujące układ MSP430, w których wymagane jest ultraniskie napięcie wejściowe, przetwarzanie z podniesieniem napięcia przy niskim prądzie spoczynkowym lub niskomocowa konfiguracja obniżająca napięcie. 
Oprócz układu TPS61220 dostępny jest także przetwornik podwyższający napięcie TPS61200 ( HYPERLINK "http://www.ti.com/tps61200" www.ti.com/tps61200), który może pracować z napięciami wejściowymi wynoszącymi 0,3 V i mniej, co otwiera drogę do projektowania rozwiązań pobierających energię z otoczenia. Układ TPS780xx firmy TI ( HYPERLINK "http://www.ti.com/tps780xx" www.ti.com/tps780xx) jest pierwszym na rynku 500 nA dwuwyjściowym stabilizatorem LDO dostępnym w obudowie SON 2 x 2 mm.

***
Informacje o firmie Texas Instruments
Texas Instruments (NYSE: TXN) pomaga swoim klientom w rozwiązywaniu problemów i projektowaniu nowych urządzeń elektronicznych, dzięki którym świat staje się zdrowszy, bezpieczniejszy, bardziej inteligentny i ekologiczny oraz przyjaźniejszy dla człowieka. Jako światowy koncern wyspecjalizowany w dziedzinie półprzewodników, TI wspiera innowacje, prowadząc działalność produkcyjną, projektową i handlową w ponad 25 krajach.  Więcej informacji na stronie: www.ti.com.

Znaki towarowe
Wszystkie znaki towarowe oraz zastrzeżone znaki towarowe stanowią własność ich właścicieli.

Sc-08152_tps61220_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy