Automatyka.eu

ABB-owskie systemy dla rafinerii pomogą rozwijać się firmie Petrobras

ABB | Wtorek, 10 luty 2009r.

ABB dostarcza systemy automatyki procesowej i zarządzania energią dla 10 z 12 rafinerii firmy Petrobras w Brazylii.

Rafineria-reduc_preview

Rozwiązania pomogą w podniesieniu produktywności aż o 40 procent, a także w produkcji nowych niskoemisyjnych paliw z odnawialnych źródeł energii.

Rozwiązania są częścią programu modernizacyjnego, który ma służyć podniesieniu wydajności produkcji w rafineriach Petrobras w Brazylii aż o 40 procent. Mają również pomóc w produkcji nowych paliw i biopaliw o wysokiej jakości, niskiej zawartości siarki, po to by spełnić rosnące globalne i krajowe wymagania na czyste formy energii.

ABB-owski system 800xA jest wiodącą platformą sterowania dla wielu procesów przemysłowych. Poprzez integrację systemów procesowych, elektrycznych i bezpieczeństwa platforma ma unikalne wyposażenie i może pracować przy dużych projektach przemysłowych.

Skala programu modernizacyjnego jest ogromna. Oprócz budowy nowych jednostek destylujących, obróbki wodnej, warzenia i odsiarczania, a także innych procesów, Petrobras buduje 50 nowych stacji energetycznych i modernizuje około 40 innych dostosowując je do nowego globalnego standardu IEC 61850 dla współpracującej ze sobą automatyki stacyjnej.

Automatyka procesowa ABB i systemy zarządzania energią już są zainstalowane w sześciu z dwunastu rafinerii, a same systemy zarządzania energią w kolejnych czterech.

Przez następnych pięć lat ABB zmodernizuje i rozbuduje systemy, po to by połączyć nową, udoskonaloną produkcję i stacje energetyczne IEC 61850.

10 rafinerii ma zdolności przetwórcze w sumie na poziomie około 1,6 milionów baryłek dziennie, co stanowi równowartość około 80 procent całkowitych możliwości przetwórczych firmy Petrobras.

Zintegrowany proces i systemy elektryczne

Uhonorowana nagrodami ABB-owska platforma automatyki, system 800xA jest unikalnie wyposażona do pracy w dużych, przemysłowych projektach.

Oprócz tego, że jest to wiodąca na rynku platforma automatyki dla wielu procesów przemysłowych, ma również unikalną możliwość integracji procesu, systemów elektrycznych i bezpieczeństwa w jeden system.

To, między innymi, umożliwia operatorom rafinerii monitorowanie i sterowanie systemami za pośrednictwem jednego interfejsu, a także obsługę aplikacji zarządzania energią i inteligentnymi stacjami energetycznymi IEC 61850 w systemie automatyki procesowej.

Korzyści obsługi i korzyści ekonomiczne użytkowania takiego zintegrowanego systemu są ogromne. Obejmują one optymalizację wszystkich urządzeń automatyki i urządzeń elektrycznych, uproszczony inżyniering, usprawnione utrzymanie ruchu, efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej i niższe początkowe koszty inwestycji, niż ma to miejsce w przypadku pojedynczych systemów.

Wysokoprędkościowe odłączenie części mocy lub zmniejszenie napięcia w celu utrzymania parametrów systemu

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie daje ABB-owski system zarządzania energią jest funkcja wysokoprędkościowego odłączenia części mocy lub zmniejszenia napięcia w celu utrzymania parametrów systemu, która daje gwarancję, że ewentualne konsekwencje błędów w obiektowym systemie elektrycznym nie wywierają wpływu na produkcję ani nie powodują zatrzymania całego zakładu.

PMS jest zainstalowany na obiektach upstream i downstream na całym świecie u takich klientów jak: BP, ConocoPhilips, ExxonMobil, Petronas i Shell.

Rafineria-reduc_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy