Automatyka.eu

Pierwsza firma w PPNT-Aeropolis rozpoczęła działalność

PAIiIZ | Piątek, 20 luty 2009r.

W Podkarpackim Parku Naukowo - Technologicznym Aeropolis rozpoczęła pracę pierwsza fabryka. Jest to amerykański Borg Warner Turbo Systems produkujący turbosprężarki wykorzystywane między innymi do produkcji Fiata.

10740_preview

Tagi:


Park położony jest w dwóch podrzeszowskich miejscowościach: w Jasionce naprzeciwko międzynarodowego lotniska i w Rogoźnicy oraz w Rzeszowie, gdzie znajduje się Preinkubator Akademicki, w którym swoich sił próbuje 15 przedsiębiorstw utworzonych przez studentów i pracowników naukowych rzeszowskich uczelni.

PPNT dysponuje łącznie 123 hektarami terenów pod inwestycje. W kwietniu tego roku produkcję planuje tu uruchomić firma MTU Aero Engines, produkująca wirniki do silników lotniczych. W jej fabryce pracę może znaleźć ponad 400 osób. Kolejnymi przedsiębiorcami, którzy będą inwestować w Parku są miedzy innymi: Goodrich - producent komponentów metalowych dla przemysłu lotniczego, OPTeam S.A. - producent systemów kart elektronicznych, Vac Aero - wykonawca napylania plazmowego i obróbki cieplnej na potrzeby przemysłu lotniczego oraz Zelnar - zakład narzędziowy.

W trakcie procedur umożliwiających inwestycje w Parku jest kolejnych 18 firm polskich i zagranicznych. Procedura dopuszczająca inwestycje na tych terenach promuje przedsiębiorstwa o wysoce innowacyjnym i naukowym charakterze. Niedługo rozpocznie się realizacja drugiego etapu PPNT Akropolis. W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest uzbrojenie 51 ha terenów przy lotnisku i zbudowanie Inkubatora Przedsiębiorczości, w którym będzie można wynająć hale produkcyjne i pomieszczenia biurowe. Powstaną też cztery specjalistyczne laboratoria przy Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej. Będą służyć zarówno rozwojowi polskiej nauki jak i badaniom nad innowacyjnymi rozwiązaniami podkarpackich przedsiębiorstw.

10740_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy