Automatyka.eu

Synthetic Gecko - nowy rodzaj materiału

onet.pl | Środa, 02 sierpień 2006r.

Wystarczy metr kwadratowy materiału opracowanego na wzór stopy gekona, aby utrzymać ciężar przeciętnego samochodu osobowego. Materiał o nazwie Synthetic Gecko opracowała firma BAE Systems.

Brak_obrazka_preview

Podobnie jak stopa jaszczurki, która potrafi biegać po szklanym suficie, powierzchnia poliamidu jest pokryta milionami maleńkich włosków w kształcie grzyba, które zapewniają przyczepność dzięki oddziaływaniom międzycząsteczkowym (siłom van der Waalsa). Proces wytwarzania jest oparty na taniej i sprawdzonej technice fotolitografii - podobnie jak wytwarzanie matryc drukarskich czy mikroprocesorów.

Możliwe zastosowania obejmują naprawę samolotów, przeszczepy skóry czy nawet przyczepne stroje w stylu Spidermana. Zdaniem doktora Sajada Haqa, głównego specjalisty firmy od spraw naukowych, wkrótce czyściciele szyb nie będą potrzebowali drabin ani lin (o włamywaczach nie wspomniał). Synthetic Gecko nie jest pierwszym materiałem tego typu. W roku 2003 zespół z University of Manchester wytworzył taśmę samoprzylepną wzorowaną na stopie gekona.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy