Automatyka.eu

Sieci FOUNDATION Fieldbus i PROFIBUS-PA – komponenty warstwy fizycznej

TURCK | Wtorek, 10 marzec 2009r.

Systemy oparte o komunikację cyfrową stały się już powszechnie stosowanymi rozwiązaniami w automatyce procesowej.

Fp_bus_preview
Zarówno FOUNDATIONTM Fieldbus jak i PROFIBUS-PA doskonale spełniają wymagania aplikacji w sektorze chemicznym, petrochemicznym czy farmaceutycznym.

Najważniejsze zalety tych sieci to m.in.:
  • redukcja kosztów materiałowych (głównie okablowania) i wykonawstwa
  • skrócenie czasu rozruchu systemu
  • komunikacja i zasilanie urządzeń w segmencie za pomocą jednej pary przewodów
  • doskonale dostosowane do użycia w strefach zagrożonych wybuchem
  • możliwości wymiany urządzeń on-line bez zatrzymywania systemu
  • zaawansowana diagnostyka pozwalająca na sprawne zarządzanie majątkiem produkcyjnym.

Firma TURCK jest jednym z największych dostawców kompletnych rozwiązań do tworzenia infrastruktury (warstwy fizycznej) sieci. W ofercie znajdziecie Państwo zarówno elementy techniki łączeniowej ( rozdzielacze Ex i non-Ex, trójniki, terminatory, złącza i pełną ofertę specjalistycznych kabli komunikacyjnych) jak i komponenty aktywne (multibariery Ex, zasilacze, power conditionery, ochronę przepięciową itd.) czyli wszystko to co jest pomiędzy urządzeniem obiektowym a systemem DCS.

Całkiem nowym urządzeniem w szerokim portfolio firmy jest Foundation Fieldbus Diagnostic Power Conditioner System (w skrócie DPC). Podstawową rolą urządzenia jest oczywiście zasilanie segmentów FF. Dodatkowo jest on jednak wyposażony w unikalne na rynku funkcje. Posiada zintegrowaną jednostkę diagnostyczną, która wspomaga użytkownika przy rozruchu segmentów i jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany w poszczególnych segmentach. Dzięki alarmom i innym dostępnym informacjom diagnostycznym można praktycznie wyeliminować przestoje w pracy instalacji spowodowane awariami w segmentach sieci. Dodatkowo dzięki zaimplementowanej technologii FDT/DTM wszystkie zmienne mogą być przekazywane do systemów zarządzania dobrami produkcyjnymi (Asset Management Systems). W ten sposób mamy także kontrolę nad warstwą fizyczną, która jest przecież również majątkiem produkcyjnym a której do tej pory nie było możliwości monitorowania.

Wszelkie dostępne informacje z systemu DPC mogą być przesyłane za pomocą modułu interfejsu poprzez FF-HSE (High Speed Ethernet) do systemu DCS. Poza opisanymi własnościami należy zwrócić także uwagę na takie zalety jak pełna izolacja galwaniczna czy możliwość redundowanego zasilania segmentów (880 mA / 30 VDC na segment). Generalnie jeden system DPC może obsłużyć do 16 redundowanych segmentów sieci FOUNDATIONTM.

Fp_bus_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy