Automatyka.eu

BAT potwierdza: aktualizacja systemu Apriso w jeden weekend

Apriso | Piątek, 13 marzec 2009r.

O unikalności procesu opowiadają przedstawiciele British American Tobacco.

Apriso_preview

Tagi:


System FlexNet firmy Apriso. Do zarządzania produkcją i logistyką. Zainstalowany na 4 serwerach. Codziennie pracuje w nim 300 osób. Do najnowszej wersji 9.4.2 został rozwinięty zaledwie w jeden weekend i obecnie umożliwia m.in. Planowanie Kontroli Jakości, wsparcie dla Produkcji Sekwencyjnej (JIS) oraz ulepszenia w narzędziach służących Zarządzaniu Procesami (Process Builder, Global Process Manager).

W pilotażowym zakresie system FlexNet został wdrożony w BAT w Augustowie w 2003 roku. Od tej pory upłynęło już 6 lat, w trakcie, których wiele się zmieniło w zakresie systemów operacyjnych, baz danych a także wymagań funkcjonalnych użytkowników. Dzięki unikalnemu rozwiązaniu BPM (Business Process Modeling) zastosowanemu w systemie firmy Apriso, augustowski British American Tobacco bez ponoszenia znaczących kosztów i bez utraty raz wdrożonej funkcjonalności może podążać za zmianami.

- System FlexNet pełni w naszym zakładzie bardzo istotną funkcję, obejmując swym zasięgiem magazyny, działy jakości i produkcji papierosów. Funkcjonalność ta jest ściśle dostosowana do naszych potrzeb i jest krytyczna dla bieżącej pracy. Pierwotny proces wdrożeniowy wymagał z naszej strony poważnego zaangażowania pracowników różnych działów oraz przeszkolenia kilkuset osób. Łatwo zrozumieć, że jego powtórzenie wiązałoby się z ryzykiem utraty efektywności zakładu a także niepełnej zgodności  docelowego rozwiązania z wymaganiami użytkowników. - wyjaśnia Marcin Skrzek, kierownik projektu ze strony British American Tobacco.

Tymczasem wiele firm staje przed problemem migracji systemów MES na nowszą wersję, np. ze względu na koniec wsparcia dotychczasowej lub z powodu aktualizacji systemów operacyjnych. Dostawcy oprogramowania zazwyczaj wspierają tylko tę funkcjonalność, która została przez nich uznana jako tzw. standard, działający podobnie w kolejnych wersjach. Jednak istotą systemów klasy MES/MOM, jest ich ścisłe dostosowanie do wymogów nie tylko danej branży, ale nawet poszczególnych zakładów czy działów produkcyjnych.

Ponadto, wymogi te ulegają ciągłym przeobrażeniom ze względu na zmiany organizacyjne w firmach. W większości przypadków oznacza to konieczność „przepisania” specyficznej funkcjonalności na nowej platformie. Taki proces niewiele się różni od całkowicie nowego projektu, bowiem musi uwzględnić przygotowanie specyfikacji, programowanie, migrację danych, testy oraz ryzyko wynikające z uruchomienia nowego systemu. Pociąga to za sobą również znaczne koszty, przez co firmy decydują się na aktualizację, gdy dalsze jej opóźnianie powoduje wymierne straty finansowe.

Z systemem Apriso jest inaczej, gdyż logika funkcji dostępnych dla użytkowników jest zapisana w postaci definicji procesów biznesowych, które są niezależne od wersji platformy systemowej. Ze strony IT istotne jest, że aktualizując FlexNet nie dotykamy procesów, więc nie jest konieczne ponowne przechodzenie przez żmudny i ryzykowny proces wdrożeniowy. W perspektywie kilku lat, oznacza to znaczne oszczędności związane z całkowitym kosztem utrzymania (TCO) takiego rozwiązania – mówi Józef Bąk, kierownik projektu ze strony Apriso.

- Z drugiej strony, kolejne aktualizacje dostarczają użytkownikom możliwość korzystania ze wszystkich nowinek dostępnych we FlexNet bez utraty dotychczas stosowanych rozwiązań i funkcji – dodaje Józef Bąk, kierownik projektu ze strony Apriso.

- Gdy zaczynaliśmy projekt z Apriso, standardem korporacyjnym w BAT były MS Windows 2000 Server oraz Ms SQL Server 2000. Obecnie używamy Windows 2003 Server, .Net 2.0 oraz Ms SQL Server 2005. Z oprogramowaniem FlexNet nie musimy się obawiać przyszłych zmian platformy Windows, bowiem Apriso zapewnia nam możliwość bezbolesnej aktualizacji do kolejnych wersji – podsumowuje Marcin Skrzek.

Ostatnia aktualizacja systemu Apriso w BAT miała miejsce 1 lutego 2009 roku. Aplikacja, z której codziennie korzysta ponad 300 osób, zainstalowana na 4 serwerach, została zaktualizowana w ciągu jednego weekendu. Dwa poprzedzające tygodnie prowadzono prace przygotowawcze, m.in. próbną aktualizację systemu testowego oraz testy wybranych funkcji na nowej wersji. Łatwość oraz stabilność tego procesu przypomina bardziej aktualizację oprogramowania biurowego, niż zaawansowanego systemu tej klasy.

Najnowsza wersja FlexNet 9.4.2 oprócz wsparcia dla .Net 2.0 i 3.0, dostarcza również szereg nowych funkcji, m.in.: Planowanie Kontroli Jakości i wsparcie dla Produkcji Sekwencyjnej (JIS), a także ulepszenia w narzędziach służących Zarządzaniu Procesami (Process Builder, Global Process Manager), oraz w module odpowiedzialnym za integracje z maszynami (Machine Integrator).

***
Apriso Corporation – dostawca systemy FlexNet klasy MES. Na rynku od 1992 r. W Polsce od 2000 r. Wówczas w Krakowie powstał dział wdrożeniowy oraz centrum wsparcia wsparcia technicznego na Europ i Azję. Opracowany przez Apriso system FlexNet zapewnia widoczność, adaptację oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych oraz całego łańcucha dostaw. System wspomaga procesy zgodnie z filozofią Zean i Just-in-Sequence. Dotychczas zespół Apriso wykonał 650 wdrożeń w 41 państwach w Europie, Ameryce i Azji. Do klientów firmy należą m.in. Amica Wronki, Ceramika Opoczno, General Motors, Lear, Honeywell, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl

Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy