Automatyka.eu

RAFAMET zwiększy możliwości produkcyjne

Rafamet | Wtorek, 17 marzec 2009r.

W Fabryce Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej trwa realizacja dwóch inwestycji, których łączna wartość sięga ok. 9 mln zł.

Frezarka-bramowa_preview

Tagi:


Już wkrótce RAFAMET znacząco powiększy swoje możliwości technologiczne. Na terenie fabryki realizowane są obecnie dwie duże inwestycje, które w praktyce dwukrotnie zwiększą potencjał wytwórczy firmy w zakresie obróbki frezarskiej wielkogabarytowych elementów. Obniżą także koszty produkcji, głównie ze względu na rezygnację z koniecznej do tej pory kooperacji, wspomagającej realizację zleceń dla klientów. Tym samym znacznie wzrośnie konkurencyjność spółki z Kuźni Raciborskiej, w tym także na międzynarodowych rynkach.

Realizowane inwestycje to zakup, modernizacja i instalacja dwóch ciężkich frezarek bramowych  produkcji Waldrich Coburg. Są to potężne urządzenia o długości ponad 20 m każde. Parametry obydwu maszyn i ich wyposażenie techniczne, umożliwią precyzyjną obróbkę skomplikowanych elementów o wadze do 150 ton. W ramach bogatego wyposażenia specjalnego tych obrabiarek jedna z nich posiada głowicę frezarską dwuskrętną, dzięki czemu jest w stanie obrabiać nawet najbardziej skomplikowane kształty. - Mimo odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, dzięki tym inwestycjom powinniśmy pozyskać nowych klientów. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi – mówi Ryszard Stryjecki, wiceprezes zarządu i dyrektor techniczny firmy RAFAMET S.A.

Początkowo RAFAMET planował zbudowanie ciężkiej frezarki bramowej z przesuwną bramą w całości samodzielnie. Pierwotnie był to jeden z celów emisyjnych spółki. Jednak z uwagi na pełny portfel zamówień na 2008 r., zakład nie mógł podjąć się realizacji projektu na własne potrzeby w ubiegłym roku.  - W pierwszej kolejności realizowaliśmy zawarte kontrakty, żeby zaspokoić potrzeby naszych klientów.  Nieoczekiwanie pojawiła się okazja zakupienia dwóch używanych, ale w bardzo  dobrym stanie frezarek bramowych. Inwestycja jest bardzo opłacalna. Dzięki niej uzyskamy dwukrotnie większy przyrost zdolności produkcyjnych w porównaniu do zamierzenia pierwotnego, przy nieznacznie zwiększonych wydatkach. Po drugie bardzo istotnie skrócił się czas realizacji tego przedsięwzięcia, a to również wiąże się z wymierną korzyścią – mówi wiceprezes Ryszard Stryjecki. RAFAMET zdecydował się na zakup używanych obrabiarek i ich kompleksową modernizację, dzięki której frezarki będą odpowiadały najnowocześniejszym standardom. Prace inwestycyjne prowadzone były (i nadal są) równolegle z realizacją zleceń dla klientów, jednak udało się tak je zorganizować, że ze sobą nie kolidowały.  

Oprócz tych dwóch dużych inwestycji RAFAMET realizuje szereg mniejszych, polegających na modernizacji parku maszynowego od lat pracującego na terenie zakładu. Są to takie prace jak  m.in. wyposażenie tokarek w liniały pomiarowe czy też wymiana w obrabiarkach sterowania konwencjonalnego na nowoczesne sterowania numeryczne. W tym roku planowana jest także modernizacja paletowego centrum wiertarsko-frezarkiego. Wszystko to po to, by unowocześnić i usprawnić park maszynowy będący podstawą funkcjonowania fabryki.

Budowane dwie ciężkie frezarki bramowe będą oddane do użytku – kolejno - na przełomie lutego i marca oraz na przełomie maja i czerwca. Wykorzystane zostaną już do prac przy obecnie realizowanych zamówieniach dla największych odbiorców, m.in. dla japońskiej firmy Kanematsu KGK Corp, z którą pod koniec 2008 r. RAFAMET podpisał kolejny kontrakt na trzy ciężkie tokarki karuzelowe, o łącznej wartości sięgającej niemal połowę rocznej sprzedaży.

***
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.

Frezarka-bramowa_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy