Automatyka.eu

Access Point-y MOXA tworzą system nadzoru ruchu pociągów w metrze

Elmark Automatyka | Piątek, 20 marzec 2009r.

W nowoczesnych systemach transportu publicznego niezbędne staje się stosowanie zintegrowanych systemów kontroli i nadzoru nad ruchem pociągów.

Cbtc_diagram_s_preview
System taki dostarcza na bieżąco informacji na temat pozycji, prędkości oraz oczekiwanego czasu osiągnięcia stacji poszczególnych składów w metrze. Informacje te są niezbędne do zapobiegania wypadkom w przypadku awarii któregoś z pociągów, awarii zasilania w systemie bądź innych zdarzeń alarmowych. Idealnym rozwiązaniem do przesyłania danych w takim systemie jest zastosowanie urządzeń do komunikacji bezprzewodowej. Obsługa pociągu komunikuje się za pośrednictwem sieci WLAN z centrum nadzoru na każdej stacji, dzięki czemu może na bieżąco znać pozycję innych składów a także otrzymywać wytyczne od jednostki zarządzającej ruchem.

Wymagania systemu:

  • Możliwość wymiany danych z pociągami poruszającymi się z prędkością do 100 km/h
  • Krótki czas przełączania się pomiędzy punktami dostępowymi WLAN
  • Zaimplementowany protokół STP/RSTP zapobiegający tworzeniu się pętli w sieci
  • Zgodność z normą EN50155 określającą wymagania stawiane urządzeniom stosowanym w systemach kolejowych
Opis systemu:

Prawidłowo zaprojektowany system nadzoru pociągów w metrze powinien składać się z punktów dostępowych umieszczonych w odległości ok. 200 metrów od siebie wzdłuż torów. Dla zapewnienia redundancji należy  w każdym punkcie umieścić 2 punkty dostępowe, tak by w razie awarii jednego z nich łączność została zachowana. Wszystkie access pointy należy połączyć kablem światłowodowym z centrum kontrolnym. Każdy pociąg powinien być wyposażony w dwa urządzenia WLAN umieszczone na czole oraz na końcu składu. Urządzenia te muszą mieć możliwość prawidłowej pracy w obiekcie poruszającym się z dużą prędkością – niezbędna do tego jest obsługa funkcji roamingu z czasem przełączania między punktami dostępowymi nie większym niż 500ms. Całkowite opóźnienie w przesyłaniu danych między pociągiem a centrum kontroli i nadzoru nie powinno przekraczać 2 sekund.

W opisywanej aplikacji użyto punktów dostępowych firmy MOXA. Wzdłuż torów umieszczono access pointy AWK-4121. Są to urządzenia mogące pracować w standardzie IEEE 802.11 a/b/g, przeznaczone do stosowania w warunkach out-door (obudowa IP67, temperatura pracy -40…75 stopni).Natomiast wewnątrz pociągów zastosowano model AWK-3121, również zgodny ze standardami IEEE 802.11 a/b/g.

Dzieki funkcji Turbo Roaming access pointy Moxa oferują krótki czas przełączania między poszczególnymi punktami dostępowymi, dzięki czemu opóźnienia w przesyłaniu danych są zredukowane do minimum

Więcej informacji:
MOXA AWK-4121: http://www.elmark.com.pl/index.php?id=748
MOXA AWK-3121: http://www.elmark.com.pl/index.php?id=702
MOXA Ethernet bezprzewodowy: http://www.elmark.com.pl/index.php?id=634
MOXA switche przemysłowe: http://www.elmark.com.pl/index.php?id=329

Cbtc_diagram_s_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy