Automatyka.eu

Basler wprowadza najszybszą 4-megapikselową kamerę Camera Link

Basler | Piątek, 12 czerwiec 2009r.

Basler wprowadza najszybszą kamerę przemysłową Basler A406k o rozdzielczości 4 megapikseli z interfejsem Camera Link.

A406k_preview

Ahrensburg, 17 lutego 2009 - Basler Vision Technologies wprowadza nową kamerę przemysłową A406k, która jest obecnie najszybszą 4-megapikselową kamerą z interfejsem Camera Link.

Nowa kamera dostarcza szybkości skanowania obrazów 209 ramek na sekundę przy pełnej rozdzielczości 2320 x 1726 pikseli. Jest dostępna w wersji monochromatycznej i rozszerza ofertę serii kamer Basler A400k. Ta seria kamer, która zawiera kamerę A402k (24 r/s), A403k (48 r/s) i A404k (96 r/s) jes używana z powodzeniem w systemach zautomatyzowanej inspekcji optycznej dla weryfikowania pozycji i jakości lutowania komponentów na płytkach obwodów drukowanych PCB. Kiedy kamera jest używana z dołączonym edytorem listy obszarów zainteresowań AOI (ang. Area of Interest), to istnieje możliwość bardzo szybkiej zmiany rozmiaru, pozycji i czasu naświetlania dla zdefiniowanych obszarów zainteresowań. Jest to istotna zaleta, ze względu na to, że szybkość kanału komunikacji szeregowej interfejsu Camera Link używanego do zmiany parametrów kamery jest ograniczona tylko do 115 kbitów/s, co może być zbyt wolne dla wykonania szybkich zmian obszarów zainteresowań. Jest to szczególnie prawdziwe przy bardzo duzych szybkościach skanowania kamery A406k.

Dla osiągnięcia tak dużej szybkości skanowania obrazów, rodzina kamer A400 używa czujnika CMOS z pływającą migawką. Z pomocą okna błysku dostarczany jest sygnał wyjściowy, kiedy wszystkie linie czujnika zostały naświetlone. W ten sposób jest symulowana globalna migawka. Kamera A400k jest skalibrowana i skorygowana tak, aby osiągnąć najlepszą możliwą jakość obrazu. Jedna z korekcji uwzględnia odchyłki w przetwornikach analogowo-cyfrowych ADC 2352 kamery. Stały wzorzec zakłóceń - FPN (ang. fixed pattern noise) typowy dla czujników CMOS jest także korygowany, podobnie jak niejednorodność odpowiedzi obrazowej - PRNU (ang. photo response non-uniformity). Uzyskany w ten sposób wynik jest bardzo zbliżony do jakości CCD, nawet w trybie 10-bitowym. Odczyt danych z czujnika prowadzi do przesyłania wewnątrz kamery strumienia danych o wielkości do 2.4 gigabajta na sekundę, co odpowiada odczytowi danych z 4 pełnych płyt CD w ciągu sekundy.

Kamera przemysłowa A406k dostarcza szybkości skanowania 209 ramek na sekundę przy pełnej rozdzielczości. Taka szybkość jest możliwa tylko poprzez konfigurację interfejsu Camera Link z 10 nurtami (ang. tap) przy częstotliwości zegarowej 85 MHz, przesyłając w ten sposób około 800 megabajtów danych na sekundę. Taka przepustowość danych ogranicza maksymalną głębię poziomów szarości kamery A406k do 8 bitów. Tak dużą ilość danych w komputerze PC są w stanie obsłużyć frame grabbery bazujące na magistrali PCI Express z ośmioma torami (PCIe x8).

Kamera przemysłowa A406k jest obecnie najszybszą 4-megapikselową kamerą Camera Link na świecie. Taka przepustowość jest istotną zaletą z punktu widzenia klienta - inspekcja płytek obwodów drukowanych PCB będzie dokładniejsza przy większej przepustowości systemu.


Basler Vision Technologies to wiodący niemiecki producent kamer cyfrowych dla aplikacji przemysłowych, medycznych i systemów nadzoru ruchu drogowego, ale także dla rynku nadzoru wizyjnego i monitoringu. Produkty obejmują kamery przemysłowe kolorowe i monochromatyczne ze skanowaniem linijkowym i obszarowym oraz kamery inteligentne, a także innowacyjne i elastyczne kamery IP. Firma Basler posiada ponad 20-letnie doświadczenie w przetwarzaniu obrazów. Projektują i wytwarzają wysokiej jakości przemysłowe kamery cyfrowe przez ponad 10 lat. Ich produkty posiadają światową sławę ze względu na wspaniałą jakość obrazu, wysoką niezawodność, łatwość użycia, łatwość integracji, kompaktowe rozmiary oraz niezwykły stosunek ceny do możliwości i wydajności.


Więcej informacji dostępnych w opisie technicznym kamery przemysłowej Basler A406k:
http://www.crijolanta.com.pl/cgi-bin/productlink.pl?a406k

...

A406k_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy