Automatyka.eu

35 fabryk L'Oreal startuje z systemem Apriso

Apriso | Wtorek, 16 czerwiec 2009r.

Projekt był jednym z największych, w które zaangażowano polski zespół wdrożeniowy Apriso.

Apriso_preview

Tagi:


Francuska centrala L'Oreal chciała zestandaryzować procesy w 35 fabrykach, unifikując i redukując jednocześnie koszty utrzymania międzynarodowej infrastruktury IT. Dla oddziałów priorytetem zaś była redukcja kosztów produkcji, logistyki oraz stanów magazynowych.

W każdej fabryce projekt trwał ok. 8 miesięcy. W tym czasie zespół Apriso wdrażał system FlexNet klasy MES/MOM (Manufacturing Execution System/Manufacturing Operation Management). Równolegle prowadzono implementację i integrację z SAP ERP. Każdy z systemów miał do spełnienia inne zadania. O ile planowanie finansów, zasobów ludzkich, popytu i dostaw powierzono SAP ERP, o tyle FlexNet  wykorzystano do zarządzania w czasie rzeczywistym jakością, magazynem, produkcją, logistyką, genealogią oraz przepływem procesów od magazynu przyjęć aż po finalną dystrybucję.  

Mechanizm jest równie prosty, co skuteczny. Dzięki bezpośredniej integracji systemu FlexNet z  maszynami i panelami operatorskimi, przepływ informacji między „dołem”, a „górą” odbywa się w czasie rzeczywistym. Wszystkie zadania są więc automatycznie i na bieżąco monitorowane na poziomie szeregowego pracownika. Po ich wypełnieniu FlexNet wskazuje swoim użytkownikom kolejne czynności.

Tak kompleksowe wsparcie procentuje realnymi korzyściami. Kierownicy zakładów L'Oreal, bazując na rzeczywistych danych, mogą dokładnie kontrolować przepływ materiałów,  wydajność produkcji oraz na bieżąco dostosowywać poziom zapasów surowców do realnej produkcji i aktualnego popytu.    

Wcześniej było inaczej. Wielkość stanów magazynowych określano na podstawie planów produkcyjnych, co zwykle oznaczało zamrożenie w magazynach cennego kapitału. Dziś  zakłady potrafią ograniczyć „przepaść” między planowaną a realną produkcją i zredukować tym samym wartość przechowywanych zapasów. Szybko i precyzyjnie.   

Dodatkowe wsparcie uzyskano także w obszarze zarządzania kontrolą jakości.  Szczególną rolę odgrywa moduł Quality Planning, która razem z Quality Control (jako część systemu FlexNet) automatycznie zleca pracownikom kontrolę jakości. Dane o terminie i obszarze inspekcji są wcześniej zapamiętywane w systemie.

Inspekcje mogą być prowadzone równolegle pod kątem czasu (np. co 10 minut), ilości (np. co 10 produkt, który schodzi z linii produkcyjnej) i zdarzenia (np. zawsze po przestawieniu linii produkcyjnej). Rozwiązanie może zostać także tak ustawione, by kontrolowano to, czy pracownicy używają odpowiednich narzędzi testujących jakość.

W razie nie wykonania inspekcji FlexNet może natychmiast wygenerować alert za pośrednictwem elektronicznej poczty. Równie błyskawiczna reakcja nastąpiłaby, gdyby np. zaczęła spadać wydajność produkcji. Także wtedy system wskazałby „miejsce” i przyczynę. Szybko i precyzyjnie.

Apriso Corporation – dostawca systemy FlexNet klasy MES. Na rynku od 1992 r. W Polsce od 2000 r. Na początku pracę w krakowskim biurze zaczynało 6 osób. Obecnie polski oddział podzielony jest na trzy departamenty. Jeden specjalizuje się we wdrożeniach, pozostałe udzielają wsparcie techniczne firmom z Europy i Azji i prowadzą działania badawczo-rozwojowe. Głównym produktem Apriso jest system FlexNet, który zapewnia widoczność, adaptację oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych oraz całego łańcucha dostaw. System wspomaga procesy zgodnie z filozofią lean i Just-in-Sequence. Dotychczas zespół Apriso wykonał 650 wdrożeń w 41 państwach w Europie, Ameryce i Azji. Do klientów firmy należą m.in. Amica Wronki, Ceramika Opoczno, General Motors, Lear, Honeywell, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl

Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy