Automatyka.eu

Globalni liderzy standaryzują i tak na potęgę oszczędzają

Apriso | Czwartek, 23 lipiec 2009r.

Jesteśmy pod ogromną presją. Nasi klienci poprosili nas, by zredukować ceny produktów o 6 proc. Sprostanie tym oczekiwaniom oznaczało radykalną zmianę w produkcji i logistyce.

Apriso_preview

Tagi:


Nasza wydajność musiała wzrosnąć o 10 proc. – mówi Pascal Ober, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego w Saint-Gobain Sekurit, dostarczającego szyby samochodowe m.in. do  Renault, BMW i Volvo.

Reorganizacja objęła aż 44 zakłady, w tym jeden z Dąbrowy Górniczej. W ramach specjalnego programu Apriso CORE w każdym z oddziałów Saint-Gobain Sekurit zestandaryzowano kluczowe procesy biznesowe oraz mierniki wydajności. - Dzięki temu nie tylko udało nam się podnieść wydajność produkcji, co zaprocentowało większą satysfakcją u  klientów, ale też obniżyliśmy koszty utrzymania naszej międzynarodowej infrastruktury IT – wyjaśnia Pascal Ober, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Saint-Gobain.  

Podobne korzyści uzyskał producent plastikowych opakowań i jeden z liderów w swoim sektorze - Amcor PET. Całkowite koszty utrzymania oprogramowania są, zdaniem przedstawicieli koncernu, o połowę niższe od średniej dla branży. Co to oznacza w czasach globalnego kryzysu? - Istotne oszczędności z jednej strony, a z drugiej możliwość umocnienia przewagi nad większością konkurentów – mówi Dariusz Kudzia, prezes firmy Apriso Polska, odpowiedzialnej za wdrożenie w SG Sekurit i Amcor PET. 

Jak wynika z badań Aberdeen Group, aż 64 proc. liderów swoich branż - takich jak Saint Gobain Sekurit czy Amcor PET – zdecydowało się na standaryzację procesów we wszystkich, kluczowych zakładach produkcyjnych.

Dla porównania, w grupie firm, które eksperci Matthew Littlefield i Mehul Shah z Aberdeen Group definiują jako przeciętne i najsłabsze, odsetek ten jest znacznie niższy i odpowiednio wynosi 37 proc. i 30 proc.


Badania Aberdeen Group, zakończone w sierpniu 2008 r., objęły 175 przedsiębiorstw (m.in. z branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, spożywczej, maszynowej i metalurgicznej, produktów długotrwałych i zaawansowanych technologii. Pytania zostały skierowane do prezesów (20% respondentów), wiceprezesów (10%), dyrektorów oraz menedżerów (50%), konsultantów (9%) i innych (11%).

Apriso Corporation – dostawca systemy FlexNet klasy MES. Na rynku od 1992 r. W Polsce od 2000 r. Na początku pracę w krakowskim biurze zaczynało 6 osób. Obecnie polski oddział podzielony jest na trzy departamenty. Jeden specjalizuje się we wdrożeniach, pozostałe udzielają wsparcie techniczne firmom z Europy i Azji i prowadzą działania badawczo-rozwojowe. Głównym produktem Apriso jest system FlexNet, który zapewnia widoczność, adaptację oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych oraz całego łańcucha dostaw. System wspomaga procesy zgodnie z filozofią lean i Just-in-Sequence. Dotychczas zespół Apriso wykonał 650 wdrożeń w 41 państwach w Europie, Ameryce i Azji. Do klientów firmy należą m.in. Amica Wronki, Ceramika Opoczno, General Motors, Lear, Honeywell, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl 

Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy