Automatyka.eu

RAFAMET- orabiarki dla JSW z Japonii

Rafamet | Środa, 29 lipiec 2009r.

Pierwsza z serii pięciu gigantycznych obrabiarek trafiła do japońskiego odbiorcy. Każda z nich waży ponad 400 ton i jest w stanie obrobić przedmiot z dokładnością do setnych części milimetra.

Rafamet_-_pierwsza_z_maszyn_dostarczona_do_jap_-_01_preview

Tagi:


PIERWSZA Z OBRABIAREK DOSTARCZONA DO JAPONII

Dostarczona klientowi w połowie lipca obrabiarka została wyprodukowana przez Fabrykę Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej na zlecenie firmy Kanematsu KGK z Japonii. Jest pierwszą z serii pięciu zakontraktowanych maszyn. Ich ostatecznym odbiorcą jest firma Japan Steel Works. Obrabiarki będą wykorzystywane w produkcji elementów elektrowni jądrowych. Pomimo olbrzymich gabarytów są w stanie obrabiać detale bardzo precyzyjnie, z dokładnością do setnych milimetra.

- Firmy japońskie ogromny nacisk kładą na jakość produktów i usług. Mają bardzo wysokie wymagania. Rzadko kiedy się zdarza, by polski producent dostarczał firmie japońskiej produkt finalny, gotowy do użytku, odpowiadający jej standardom. To, że klient z Japonii zamówił u nas aż pięć takich maszyn najlepiej świadczy o poziomie technologicznym naszych obrabiarek - mówi Maciej Michalik, wiceprezes zarządu i dyrektor handlowy RAFAMET S.A

Najpierw firma Kanematsu zamówiła dwie obrabiarki, w 2007 r. Następnie, w październiku 2008 r., w ciągu jednego dnia, podpisała trzy kolejne kontrakty na dostawę jeszcze trzech maszyn. Obrabiarki produkowane są na specjalne, niestandardowe zamówienie klienta. - Musieliśmy dostosować się do indywidualnych wymagań zamawiającego, m. in. pod względem gabarytów. Będą to pierwsze tego typu maszyny z automatyczną wymianą narzędzi - mówi Henryk Korniak, główny konstruktor RAFAMET S.A.
   
Zamówione maszyny typu KDC to ciężkie obrabiarki karuzelowe. Jednostkowa wartość obrabiarki to około 3 mln euro. Każda z nich waży ponad 400 ton. Dwie pierwsze nieznacznie różnią się od  pozostałych. Średnica toczenia wynosi do 8 m, przy średnicy tarczy stołu 7 m. Posiadają wzmocniony napęd główny ze 195 na 250 kW. Powiększona jest również prędkość obrotowa stołu z 30 na 35 obrotów na minutę. Wysokość przedmiotu obrabianego to 5,20 m a maksymalny jego ciężar wynosi 180 ton. Zwiększona została prędkość przesuwu osi numerycznej z 4 tys. mm na min. do 6 tys. mm na min.

W odbiorze technicznym pierwszej z nich, pod koniec kwietnia br. uczestniczyli przedstawiciele klienta z Japonii. Ich zadaniem było sprawdzenie maszyny, wstępne zapoznaniu się z jej działaniem, specyfiką oraz dokumentacją techniczną. Jedna maszyna transportowana była w 23 kontenerach i 10 ponadgabarytowych ładunkach samochodowych. W trakcie realizacji są kolejne 4 obrabiarki.


Historia kontraktów:
W grudniu 2007 roku RAFAMET S.A. podpisał kontrakt z japońską firmą Kanematsu KGK. Obejmował on budowę, montaż i dostawę dwóch obrabiarek karuzelowych ciężkich typu KDC 700/800NM o wartości ok. 6,4 mln euro.

W październiku 2008 r. doszło do podpisania kontraktów na trzy kolejne maszyny, tym razem typu KDC 630/700 NM, wartych ok 3,6 mln euro każda.

***
RAFAMET S.A.:
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.

Rafamet_-_pierwsza_z_maszyn_dostarczona_do_jap_-_02_small Rafamet_-_pierwsza_z_maszyn_dostarczona_do_jap_-_01_small Rafamet_-_pierwsza_z_maszyn_dostarczona_do_jap_-_03_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy