Automatyka.eu

Wdrażają MES, żeby uzyskać przewagę nad konkurencją

Apriso.com.pl | Środa, 26 sierpień 2009r.

Taką odpowiedź - w najnowszym badaniu Aberdeen Group. - udzieliło 45 proc. firm produkcyjnych. Wśród innych powodów respondenci wskazali m.in. na chęć zredukowania kosztów produkcji (37 proc.) oraz utrzymanie wysokiej kontroli jakości (24 proc.

Apriso_preview

Tagi:


Tyle samo firm wskazało na konieczność poprawienia płynności finansowej. - Od 2005 r. przez kolejne cztery lata, jak wynika z badań MESA International, przeciętny okres magazynowania materiałów przeznaczonych na produkcję wydłużył się z 20 do 62 dni, a więc o ponad 200 proc. Głównie na skutek centralizacji produkcji, która miała doprowadzić do niższych kosztów produkcji. Ale bez zmiany modelu zarządzania produkcją, okazało się, że koszty wzrosły drastycznie w innych obszarach. Dopóki rósł popyt, niewiele firm tym się przejmowało – mówi Dariusz Kudzia, prezes Apriso Polska.

Dziś jest inaczej. Poziom konsumpcji spadł. Tymczasem większość producentów musi czekać kwartał, zanim zamrożony w magazynach kapitał zacznie na siebie zarabiać. - Rozwiązaniem może być zastąpienie „produkcji pchanej” „produkcją odchudzoną” typu lean manufacturing, która zakłada wytwarzanie dokładnie tego i w takich ilościach, by podaż pokrywała się z aktualnym popytem i oczekiwaniami klientów – dodaje Dariusz Kudzia.

Skuteczność koncepcji odchudzonej produkcji wymaga jednak zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi w czasie rzeczywistym. Systemy ERP, z definicji przeznaczone do planowania, nie dają takich możliwości. Ostatnie badania Aberdeen Group odkrywają ważną zależność.

Biorąc pod uwagę m.in. jakość i terminowość dostarczanych produktów oraz czas reakcji na błędy w realizacji dostaw, eksperci podzielili badane firmy na trzy grupy: najlepsi ('the best in class'), przeciętni ('industry average') i najsłabsi ('laggards').

Wśród liderów aż 64 proc. dysponuje podglądem tego, jak przebiega realizacja zamówienia  w czasie rzeczywistym. Dla porównania, w grupach 'industry average' i 'laggards' ten odsetek wynosi odpowiednio 45 proc. i 9 proc.     

Podobnie jest z podejmowaniem szybkich decyzji na skutek nieoczekiwanych zdarzeń, np. awarii maszyny czy wykrycia błędów w trakcie realizacji zlecenia. Tego typu umiejętności posiada 68 proc. liderów, 54 proc. przeciętniaków i zaledwie 27 proc. z ostatniej, najsłabszej grupy.

Pełną widocznością procesów produkcyjnych (w czasie rzeczywistym) dysponuje aż 73 proc. producentów the best in class oraz 49 proc. i 35 proc. z grup  'industry average' i 'laggards'. Jeszcze mniej firm z dwóch ostatnich grup potrafi monitorować i zarządzać w czasie rzeczywistym zamówieniami surowców czy półfabrykantów.

Natomiast procesy zachodzące między poddostawcami a producentami śledzi na bieżąco 3 proc. z grupy 'laggards', 32 proc. z 'industry average' i aż 68 proc. 'the best in class'.

Różnice w zarządzaniu wiedzą pokrywają się ze stopniem wykorzystania systemów klasy MES/MOM (Manufacturing Execution System/Manufacturing Operation Management). Wśród liderów systemy MES/MOM wspomagają efektywnie 58 proc. respondentów. W 'industry average' - 26 proc., a u 'laggards' - 25 proc.

Dla porównania, popularne systemy ERP wykorzystuje jednocześnie 81 proc. firm z grupy 'the best in class' i  'industry average' oraz 62 proc. z 'laggards'.

Badania, które Aberdeen Group przeprowadził w styczniu i lutym 2009 r., zostały zawarte w raporcie 'A Platfor Approach to MOM'. Badaniami objęto m.in. prezesów i wiceprezesów (11 proc. i 12 proc.), dyrektorów (17 proc.) i menedżerów (35 proc.) z ponad 150 przedsiębiorstw.

***
Apriso Corporation – dostawca systemy FlexNet klasy MES. Na rynku od 1992 r. W Polsce od 2000 r. Na początku pracę w krakowskim biurze zaczynało 6 osób. Obecnie polski oddział podzielony jest na trzy departamenty. Jeden specjalizuje się we wdrożeniach, pozostałe udzielają wsparcie techniczne firmom z Europy i Azji i prowadzą działania badawczo-rozwojowe. Głównym produktem Apriso jest system FlexNet, który zapewnia widoczność, adaptację oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych oraz całego łańcucha dostaw. System wspomaga procesy zgodnie z filozofią lean i Just-in-Sequence. Dotychczas zespół Apriso wykonał 650 wdrożeń w 41 państwach w Europie, Ameryce i Azji. Do klientów firmy należą m.in. Amica Wronki, Ceramika Opoczno, General Motors, Lear, Honeywell, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl
Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy