Automatyka.eu

Dlaczego MES a nie ERP?

http://produkujefektywniej.pl/dlaczego-mes-a-nie-erp-oprogramowanie-dla-produkcji/ | Środa, 30 wrzesień 2009r.

Wszędzie, na każdym portalu jesteśmy bombardowani artykułami jak to systemy ERP ratują firmy przed upadkiem, rozwiązują wszystkie problemy. Polepszają wydajność, redukują koszty itp.

Techveni_logo_preview

To wszystko prawda. Częściowa. Półprawda. A dla niektórych - zupełne kłamstwo. Dlaczego? Ponieważ często mylimy pojęcia i potrzeby. 

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa - a więc zarządzanie dostawami materiałów, zasobów ludzkich. Zarządzanie finansami, kontraktami itp. Nie ma to natomiast zbyt wiele wspólnego z zarządzaniem produkcją, a zupełnie nic z produkcją w toku. Rozczaruje się ogromnie ten, kto będzie za ich pomocą próbował znaleźć przyczynę złej wydajności. Proszę wskazać, chociaż jeden system ERP, który potrafi dokonać analizy wydajności pracowników, wskazać ile czasu poświęcono na awarie czy prace remontowo konserwacyjne, wskazać, na którym dziale zrobiło sie “tłoczno”. W czasie rzeczywistym. NIE MA. I proszę nie dawać zwodzić się reklamom.

Istnieją za to inne systemy, które znakomicie pomogą nam okiełznać produkcję.

To systemy MES (ang. Manufacturing Execution Systems) określenie tłumaczone jest na język polski, jako Systemy Realizacji Produkcji. To tutaj znajdziemy wszystko to, czego potrzebujemy do ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ a nie PLANOWANIA ZASOBÓW.

Systemy MES zazwyczaj są tworzone na zamówienie. Dlaczego? Ponieważ każda fabryka posiada swój system pracy, a system MES jest najbardziej efektywny wtedy, gdy jest idealnie przystosowany do procesów występujących w ramach danego zakładu. Systemy MES i ERP bardzo często ze sobą współpracują, uzupełniając się wzajemnie. Warto dodać, że systemy MES z reguły są dużo bardziej elastyczne i pozwalają spinać się nie tylko z innymi systemami komputerowymi, ale też sterownikami maszyn, urządzeniami elektronicznymi itp., co umożliwia nam realizację szerokiej gamy pomysłów - usprawnień.

Jeśli chcemy dociec, na czym tracimy czas, jak utrzymywać wysoką, jakość, jak wycisnąć najlepszą wydajność - to szukajmy rozwiązań MES.

I ostatnia uwaga. Systemy MES z reguły dużo szybciej od systemów ERP się zwracają, gdyż zarządzanie wydajnością produkcji prowadzi bezpośrednio w krótkim czasie do większych zysków. Stąd płynie wniosek, iż jeśli nie posiadamy możliwości wdrożenia obu systemów, to dobrze się zastanówmy, który z nich wdrożyć najpierw.

Tylko nie mylmy pojęć.

http://produkujefektywniej.pl/dlaczego-mes-a-nie-erp-oprogramowanie-dla-produkcji/

Techveni_logo_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy