Automatyka.eu

Dlaczego pracownicy nie powinni znać czasów standardowych?

http://produkujefektywniej.pl/dlaczego-pracownicy-nie-powinni-znac-czasow-standardowych-oprogramowanie-dla-produkcji/ | Środa, 30 wrzesień 2009r.

Ostatnio zetknęliśmy się z problemem nadmiaru informacji - w kontekście wykonywania produkcji.

Techveni_logo_preview

Pytanie brzmi - czy pracownicy na produkcji powinni wiedzieć, jaki jest planowany czas wykonania danego elementu/zakończenia etapu?

Rozpatrzmy dwa warianty:

a) Planista układa zamówienia do realizacji i następnie przekazuje je na produkcję (np. wraz z początkiem zmiany), bez ingerowania w ich sposób realizacji/kolejkowanie na hali - pracownicy sami decydują o tym, co i w jakiej kolejności wykonać.

b) Planista na bieżąco planuje i steruje wykonaniem planu produkcyjnego.W obu wariantach, w sytuacji idealnej, kiedy nie ma problemów, a pracownicy są dobrze zmotywowani, dostęp do informacji o tym, ile mają czasu na wykonanie elementu nie rodzi żadnych problemów. Przy wykonywaniu harmonogramu zgodnie z planem, przynajmniej w założeniu klient zapłaci za ten czas, w jakim zamówienie było produkowane, tak, więc nie ma żadnego znaczenia czy pracownicy o nim wiedzą czy nie - byle by produkcja mieściła się w wyznaczonych normach.

Co jednak, gdy pojawiają się sie problemy? Albo, gdy chcielibyśmy podnieść wydajność?

Będziemy dążyć do stanu, w którym fabryka produkuje szybciej, niż jest to ujęte w harmonogramach. To oznacza, że nie powinniśmy informować pracowników o czasach standardowych, za to obserwować ich pracę i jakie rzeczywiste tempo pracy posiadają. Czasem jest tak, że z różnych powodów próbujemy nadgonić jakimiś zamówieniami inne zamówienia, czy po prostu uwzględniając mogące wystąpić problemy dodajemy pewien margines czasu do norm.

Starą prawdą jest, że pracownicy raczej niechętnie pracują, jeśli wiedzą, że mają już ponad 100% wydajności. Drugą prawdą jest, iż jeśli dajemy, co jakiś czas, co chwilę, różne normy wykonania tej samej czy podobnej czynności, to tym samym niektórzy mogą dojść do przekonania, że niewiele wiemy o naszej produkcji skoro nie potrafimy przewidzieć ile czasu zajmie produkcja:)

Najłatwiej jest, więc tych norm po prostu nie udostępniać. Aby skutecznie wykorzystywać uzyskany czas, lepiej jest także użytkować wariant planowania b – w rezultacie będziemy mogli szybciej reagować na zmiany, tzn. przekazywać następne zamówienia lub przesuwać oczekujące.

http://produkujefektywniej.pl/dlaczego-pracownicy-nie-powinni-znac-czasow-standardowych-oprogramowanie-dla-produkcji/

Techveni_logo_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy