Automatyka.eu

Debiut procesorów firmy Texas Instruments z rdzeniami ARM Cortex™-A8 do przemysłowych zastosowań komputerowych

Texas Instruments | Poniedziałek, 09 listopad 2009r.

Dwa wysokowydajne mikroprocesory ARM z nowej rodziny Sitara™ z układami peryferyjnymi dostosowanymi do wymogów przemysłowych obniżają koszty systemu o blisko 10 $.

Sitara_fin_preview
Firma Texas Instruments Incorporated (TI) wprowadza dwa pierwsze układy z nowej rodziny Sitara™ przeznaczone dla sektora przemysłowego – mikroprocesory AM3505 i AM3517 w architekturze ARM – oraz moduł ewaluacyjny AM3517. Powyższe wysokowydajne mikroprocesory ARM są pierwszymi rozwiązaniami z rdzeniem Cortex™-A8, które zoptymalizowano pod kątem zastosowań przemysłowych. Układy AM35x są dostępne w różnorodnych obudowach i oferują wiele opcji zakresów temperaturowych do zastosowań przemysłowych, zintegrowane urządzenia peryferyjne, funkcje graficzne oraz wysoką moc obliczeniową, przy jednoczesnym zachowaniu poziomu poboru mocy poniżej 1 wata. Ekstremalne temperatury, wstrząsy i wibracje mogą skrócić czas życia produktu. Nowe mikroprocesory umożliwiają konstruktorom aplikacji przemysłowych budowę zamkniętych w całkowicie hermetycznych obudowach systemów wbudowanych bez wentylatorów, które są w stanie sprostać ciężkim warunkom pracy. Więcej informacji na stronie http://www.ti.com/am3517-prprod-ee.
 
Odznaczające się wysokim poziomem integracji układy AM35x pozwalają na obniżenie kosztów projektowanych systemów nawet o 10 $. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wielu zintegrowanych w chipie układów peryferyjnych, m.in. kontrolera CAN i kontrolera Ethernet MAC (EMAC). Liczne interfejsy połączeniowe upraszczają projektowanie łączności sieciowej i komunikacji między układami i czujnikami w wielu produktach, jak np. automatach przemysłowych, elektronicznych punktach serwisowych, terminalach przenośnych (PDT) oraz komputerach jednopłytowych.
 
Najważniejsze cechy i zalety układu AM3505:
 • Superskalarny procesor ARM Cortex-A8 500 MHz, zapewniający w teście Dhrystone wydajność na poziomie 1000 MIPS, pozwala na korzystanie z kompleksowych systemów operacyjnych i szybsze przeglądanie zasobów internetowych.
 • Opcje przemysłowych zakresów temperaturowych (od -40 do 105°C) umożliwiają pracę w trudnych warunkach − od silnych mrozów, aż po bardzo wysokie temperatury.
 • Pobór mocy na poziomie poniżej 1 wata w typowych zastosowaniach eliminuje potrzebę stosowania radiatorów i wentylatorów, pozwalając na projektowanie cichych układów zamkniętych w szczelnych obudowach.
 • Podsystem wyświetlania z obsługą funkcji PiP (Picture in Picture), konwersji przestrzeni kolorów, obrotów i skalowania oferuje możliwość podłączenia do wyświetlacza LCD, gwarantując żywy i czysty obraz o wysokiej rozdzielczości.
 • Zintegrowany kontroler CAN umożliwia obsługę lokalnego sterowania czujnikami i kontrolerami.
 • Opcje połączeniowe – magistrala USB 2.0 High-Speed OTG i wbudowany kontroler PHY – zapewniają oszczędność miejsca na płycie, a kontroler EMAC 10/100 do komunikacji sieciowej, sterowania urządzeniami przemysłowymi i ich zdalnego (ponownego) uruchamiania zmniejsza potrzebę nadzoru i serwisowania systemów przez techników.
 • Obsługa pamięci DDR2 o niskim poborze mocy zmniejsza ogólne koszty pamięci systemu.
 • We/Wy 3,3 V eliminuje potrzebę stosowania konwerterów napięcia i obniża koszty.
 • Możliwość migracji z procesorów OMAP™ 3 przy zachowaniu zgodności kodu oprogramowania pozwala wykorzystać niskomocową technologię przetwarzania układów OMAP firmy TI.
Najważniejsze cechy i zalety układu AM3517:
 • Konstrukcja bazująca na układzie AM3505 z dodatkowym procesorem graficznym PowerVR™ SGX, przeznaczonym do obsługi interfejsu człowiek-maszyna (HMI). Procesor graficzny przetwarza do 10 milionów poligonów na sekundę i obsługuje specyfikację OPENGL® ES 2.0.
Łatwe projektowanie dzięki bogatej ofercie rozwiązań z procesorami ARM firmy TI
Szeroka oferta rozwiązań na bazie procesorów ARM firmy TI, w tym m.in. mikrokontrolerów Stellaris® z rdzeniem ARM Cortex-M3, mikroprocesorów Sitara z rdzeniem Cortex-A8, mikroprocesorów ARM9 oraz procesorów aplikacyjnych OMAP, umożliwia skalowanie wydajności, wykorzystanie licznych układów peryferyjnych oraz obniżenie kosztów systemów, przy równoczesnym zapewnieniu zróżnicowanych funkcji i elastyczności przyszłych generacji produktów. TI dąży do zapewnienia swoim klientom szerokiego spektrum rozwiązań dla różnych rynków i udostępnia najszerszą w branży ofertę procesorów bazujących na architekturze ARM dostarczanych przez jednego producenta. Ofertę uzupełniają komplementarne rozwiązania analogowe firmy TI oraz tanie i proste w użyciu narzędzia deweloperskie i oprogramowanie umożliwiające przyspieszenie prac rozwojowych.
 
Dostępność i ceny
Próbki układów są dostępne w obudowach BGA o wysokości 0,65 mm i 1 mm. Cena układu XAM3505ZCN wynosi 21,45 USD, układ XAM3517ZCN kosztuje 24 USD (przy zakupie 1000 sztuk). Moduł ewaluacyjny TMDXEVM3517 z zestawem deweloperskim (SDK) działającym w systemie Linux umożliwia przyspieszenie prac konstrukcyjnych i jest dostępny w cenie 999 USD. Obsługa systemu Windows® Embedded CE planowana jest na 4. kwartał 2009 r., a dodatkowe systemy operacyjne i RTOS przewidziano na 1. kwartał 2010 r.
 
Więcej informacji o mikroprocesorach serii AM35x z rdzeniem ARM Cortex-A8 firmy TI:
Folder produktu AM3505: www.ti.com/am3505-prprod-ee
Folder produktu AM3517: www.ti.com/am3517-prprod-ee
Moduł ewaluacyjny AM3517: www.ti.com/am3517-prtools-ee
Wersja demo modułu ewaluacyjnego AM3517: www.ti.com/sitarademo-prvids-ee
Karta katalogowa AM3517: www.ti.com/am3517-prdatasheet-ee
Klipy wideo i forum poświęcone procesorom Sitara w ramach wspólnoty E2E firmy TI: www.ti.com/am3517-prcommunity
Układy scalone do zarządzania zasilaniem firmy TI, omówienie aspektów projektowania i zasilania układów AM35x: www.ti.com/am35xxpower-pr
Układy scalone interfejsów firmy TI, w tym układy nadawczo-odbiorcze CAN i interfejsy PHY przemysłowej sieci Ethernet: www.ti.com/interface-pr

Sitara_fin_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy