Automatyka.eu

Sterowniki elektroniczne DIGISTART D2 i D3

| Wtorek, 01 grudzień 2009r.

Ta wyjątkowo zwarta konstrukcja oferuje możliwość pełnego sterowania rozruchem, stanowi zarazem odpowiedź na wymagania dotyczące oszczędności energii.

Digistart_d2_d3

DIGISTART, nowy sterownik elektroniczny silników indukcyjnych firmy LEROY-SOMER, łączy w sobie najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym zoptymalizowaną funkcję bocznikowania. Sterowniki Digistart dostępne są w dwóch seriach przystosowanych do wymagań rynkowych:

 • Seria D2, 18 do 200 A: rozruszniki kompaktowe,
 • Seria D3, 23 do 1600 A: sterowniki zaawansowane.

Ekonomia i zwartość konstrukcji
Zastosowanie bocznika oferuje znaczne oszczędności:

 • 4 % zmniejszenie zużycia energii w stanie ustalonym,
 • brak wymuszonej wentylacji,
 • o 1 do 2 stopnie zmniejszone wymagania wartości znamionowych (mniejszy rozmiar urządzeń).

Zasada działania układu jest następująca: układy elektroniki mocy są wykorzystywane podczas rozruchu i ograniczają pobór prądu przez silnik indukcyjny. Następnie silnik zostaje zbocznikowany za pomocą wewnętrznego obwodu obejścia. Układy elektroniczne są nadal wykorzystywane do zabezpieczenia silnika i sterowania jego pracą aż do fazy zatrzymania.

Sterownik DIGISTART stosuje wewnętrzne obwody bocznikujące umożliwiając osiągnięcie dodatkowych korzyści przez eliminację zewnętrznych styków i instalacji. Zwartość układów DIGISTART przyczynia się do zmniejszenia masy i objętości instalowanego sprzętu.
Sterowniki DIGISTART doskonale nadają się do unowocześniania istniejących instalacji, mogą współpracować z silnikami połączonymi w trójkąt, z korzyścią zastępując rozruch w układzie gwiazda/trójkąt, wykorzystują 6 kabli zasilania silnika. Ponadto umożliwiają zaoszczędzenie co najmniej jednego stopnia przy określaniu mocy znamionowej sterownika.

Prostota
Intuicyjny nawigator sterownika DIGISTART umożliwia proste nastawienie zakresów prądu lub wartości ograniczeń. Operator ma natychmiastowy dostęp do wprowadzonych fabrycznie konfiguracji dla funkcji napędu pomp, wentylatorów, transporterów itd.

Sterownik DIGISTART ułatwia monitorowanie instalacji umożliwiając użytkownikowi:

 • dostęp do opatrzonego znacznikami czasu rejestru operacji uruchomienia, zdarzeń, zużycia energii i warunków pracy,
 • prześledzenie historii zmian parametrów,
 • symulowanie pracy przez wymuszanie komend sterujących,
 • oglądanie stanu wejścia/wyjścia,
 • zarządzanie raportami dotyczącymi czasu eksploatacji, liczby rozruchów itd.

Elastyczność
Sterownik DIGISTART może pracować w sieciach trójfazowych o napięciu 200-440 V, 200-575 V lub 690 V. Może także sterować pracą kilku silników indukcyjnych połączonych równolegle a także silnikiem z pierścieniem ślizgowym. W serii D3 (prądy znamionowe 360 do 1600 A), wejścia i wyjścia mocy mogą na żądanie zostać zainstalowane nad lub pod rozrusznikiem, zależnie od rozplanowania przebiegu kabli w szafce. Sterownik DIGISTART umożliwia zatem optymalizację instalacji w szafce.
Dostępne są następujące moduły magistrali obiektowych: Modbus RTU, port USB, DeviceNet oraz Profibus.

Doskonale przeprowadzane sterowanie elektroniczne
Sterowniki DIGISTART wykorzystują najnowszą technologie sterowania elektronicznego: rozruch i zatrzymanie w trybie samoadaptacji do obciążenia, automatyczna optymalizacja parametrów dzięki funkcji uczenia się urządzenia podczas przeprowadzanych rozruchów. Sterownik może też wykorzystywać opadającą krzywą charakterystyki przeznaczoną specjalnie do zastosowań w układach napędu pomp, opracowaną na podstawie 15-letniego doświadczenia i know-how firmy LEROY-SOMER.

Możliwość pracy z jedynie dwoma eksploatowanymi jednostkami mocy, możliwość dezaktywacji zabezpieczeń w celu wymuszenia pracy (np. podczas usuwania dymu, przy zasilaniu pomp strażackich...) sprawia, że sterowniki DIGISTART stanowią rozwiązanie przystosowane do wymagań stawianych urządzeniom pracującym w instalacjach wrażliwych.

Sterownik DIGISTART oferuje pełne zabezpieczenie dzięki:

 • ciągłemu modelowaniu termicznemu w celu maksymalnego zabezpieczenia silnika (także po wyłączeniu zasilania),
 • bezpiecznym operacjom rozruchowym, przy nastawnych progach mocy,
 • sterowaniu niezrównoważeniem prądów fazowych
 • monitorowaniu temperatury silnika i otoczenia za pomocą sond CTP lub PT 100,
 • opcjonalnie – bezpiecznym operacjom rozruchowym z zabezpieczeniem przed zwarciem doziemnym oraz przed występowaniem zbyt wysokiego lub zbyt niskiego napięcia w sieci.

W postaci układów DIGISTART firma LEROY-SOMER proponuje kompaktowe, ekonomiczne, wysokowydajne sterowniki z funkcjami komunikacji, lepiej dostosowane do wymagań instalacji przemysłowych i umożliwiające uzyskanie poważnych oszczędności.

***
Emerson Industrial Automation, spółka zależna grupy Emerson, jest dostawcą w skali światowej technologii umożliwiających zwiększenie zdolności produkcyjnej, jakości i wydajności instalacji klientów wywodzących się z rozmaitych dziedzin przemysłu. Gama naszych produktów obejmuje alternatory, silniki i układy sterowania elektrycznego, urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, a także rozwiązania z zakresu automatyki do przeróbki cieczy i do zgrzewania ultradźwiękowego. Grupa Emerson obejmuje takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster oraz System Plast. Więcej informacji można uzyskać odwiedzając naszą witrynę internetową pod adresem: www.EmersonIndustrialAutomation.com.

Leroy-Somer, światowy lider systemów napędów oraz prądnic prądu przemiennego

Leroy-Somer specjalizuje się w projektowaniu i produkcji elektromechanicznych I elektronicznych systemów napędów dla przemysłu (asynchronicznych, synchronicznych i silników na prąd stały, silników biegowych, hamujących, elektronicznych kontrolerów prędkości oraz starterów). Leroy-Somer jest również światowym liderem wysoko i średnionapięciowych prądnic prądu przemiennego.

Leroy-Somer w liczbach:
- Sprzedaż: 1301 milionów €, z czego 75% to eksport
- Siła robocza: 8450 ludzi
- Ilośc fabryk: 39(Francja, Niemcy, UK, Wschodnia Europa, Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, Ameryka Łacińska)
- 5 oddziałów przemysłowych
- 60 linii produktów

470 punktów sprzedaży i punktów serwisowych na całym świecie-oddziały, jednostki sprzedaży, zakłady serwisowe oraz naprawcze-oznaczają silną obecność na rynku firmy Leroy-Somer. Ta kompletna lista działalności umożliwia nam udzielanie klientom na całym świecie doradztwa wyboru produktu, organizowanie dostępności produktów i dostarczanie niezbędnej instalacji, konserwacji oraz naprawy.

Główne rynki firmy Leroy-Somer:
- napędy do maszyn wirujących: pomp, wentylatorów, sprężarek,
- napędy do maszyn produkcji i przetwarzania w przemyśle,
- procesy przemysłowe,
- motoryzacyjne,
- pomocnicze w przemyśle: pakowanie, przeładunek, transport, magazynowanie,
- produkcja energii: zestawy generatorów i generatory bezpieczeństwa,
- odnawialne źródła energii.
 
FZN MARBAISE LS
Sp. z o.o
Ul Baltycka 6
61-014 POZNAN
SALES DEPARTMENT
Phone : (+48) 61 87 43 735
Fax : (+48) 61 87 74 22
nd@leroy-somer.com

LEROY-SOMER
Boulevard Marcellin Leroy
16015 Angouleme Cedex
FERRANT Agnès
Phone : +33 5 45 64 44 14
Fax : +33 5 45 64 44 24
agnes.ferrant@leroysomer.com
Digistart_d2_d3

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy