Automatyka.eu

802.11n: Prosoft® Technology wprowadza na rynek nowe urządzenia do przemysłowej łaczności radiowej

Prosoft Technology | Środa, 21 kwiecień 2010r.

RadioLinx ® to nowe urządzenia radiowe do komunikacji bezprzewodowej zgodne ze standardem IEEE 802.11n, zapewniające przepustowość wystarczajacą dla lokalnej sieci radiowej o wysokiej wydajności.

Prosoft_a01w-01_rlx-ihn

Nadają się one do tworzenia sieci z urządzeń ruchomych w skomplikowanych środowiskach przemysłowych, trudnych dla rozwiązań bezprzewodowych. System składa się z pojedynczego radiowego punktu dostępowego (Industrial HotspotTM) i pojedynczego radia przemysłowego (Industrial Client).

Nowe rozwiązania RadioLinx 802.11n Industrial Wireless wykorzystują najnowsze technologie, zapewniając większą elastyczność i wydajność w szerokim zakresie produkcji i zastosowań produkcyjnych.

Zapotrzebowanie
Od 2002 roku zostało zainstalowanych przez i dla inżynierów automatyków dziesiątki tysięcy przemysłowych sieci radiowych o częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Dzisiaj działają one niemal w każdej branży przemysłu. Niektóre aplikacje stawiały wysokie wymagania w zakresie przepustowości; inni musieli rozważyć dostępność kanałów radiowych (RF); w niektórych przypadkach odległości wpłynęły na zwiększenie lub zmniejszenie przesyłu; zmiana środowiska i propagacji sygnałów radiowych w otoczeniu (np. poprzez obecność ruchomych części metalowych) miała również wpływ na parametry transmisji.
Jak widać, o ile przemysłowe rozwiązania zgodne ze standardami 802.11a/b/g są już odpowiednio dojrzałe do szerokiego zakresu zastosowań przemysłowych, o tyle komunikacja radiowa zgodna ze standardem 802.11n nadaje się do implementacji bezprzewodowych sieci przemysłowych w pewnych szczególnych, krytycznych przypadkach, stanowiąc wciąż swoiste wyzwanie. Oferuje jednak szerszy zakres możliwości komunikacji bezprzewodowej.

Rozwiązanie
Nowe radio RadioLinx wykorzystuje technologię MIMO (Multiple Input, Multiple Output). Używa ono do trzech anten umożliwiających szybką transmisję danych z szybkością do 300 Mb/s, zapewniając tym samym najwyższą wydajność pracy w środowisku przemyslowym.

Tam, gdzie problemem staje się ”gęsta” komunikacja radiowa, połączenie 2.4 + 5 GHz oferuje 3 + 19 nienakładających się kanałów (lub 3 + 24 nienakładających się kanałów w przypadku urządzeń eksportowanych do Ameryki Północnej). Praca w paśmie 5 GHz zapewnia również pewną alternatywę dla popularnego pasma 2,4 GHz, w którym urządzenia mogą mieć ograniczony dostęp, jeśli jpracują w istniejącej już instalacji.
Harry Forbes z ARC Advisory Group mówi: "Nowe radia Prosoft Technology to jeden z pierwszych przykładów dostosowania technologii 802.11n do sieci przemysłowych IEEE 802.11n, co zapewnia wyższy poziom wydajność sieci bezprzewodowej w zastosowaniach bezpośrednio w hali przemysłowej. Ponadto, technologia MIMO zmniejsza zakłócenia interferencyjne typu multipath interference - tak powszechne w instalacjach przemysłowych. Oparte na tych standardach technologie radiowe są stale doskonalone, a Prosoft Technology szybko wykorzystuje te udoskonalenia w praktyce"

Korzyści
Kompatybilne z istniejącym rozwiązaniem 802.11 RadioLinx, radia przemysłoweRadioLinx 802.11n poprawiają wydajność dla aplikacji wymagających dużej przepustowości przy transferze pakietów danych. Zapewniają one również większą czułość i zasięg sygnału w środowiskach, takich, jak mobilny przesył ustawień fabrycznych.
Dostępne są dwa rodzaje RadioLinx 802.11n:
jedno-radio przemysłowe HotspotTM (RLXIB-IHN) i
jedno-radio przemysłowe Client (RLXIB-ICN).

Łatwe do konfigurowania i monitorowania
RadioLinx WirelessN Discovery Tool to narzędzie do konfiguracji i monitorowania RadioLinx 802.11n, przemysłowych węzłów dostępu radiowego Hotspot. Narzędzie to pozwala na oglądanie topologii sieci, przypisywanie adresów IP do radia. Pozwala również na konfigurację, monitorowanie diagnostyki sieci, aktualizację oprogramowania firmowego (firmware) i wykrywanie obecności w sieci wszelkich węzłów radiowych zgodnych ze standardem 802.11. Ponadto, dostępny bezpłatnie Server OPC od Prosoft Technology pozwala na bezprzewodową diagnostykę sieci opartą na stosowaniu bezprzewodowego HMI (interfejsu użytkownika). Użytkownik ma oo wyboru automatyczną lub manualną konfigurację sieci (może
otrzymać priorytet lub jest ustawiana na stałe) z funkcją samouzdrawiania (self-healing) i nadmiarowości (redundancji) dla dużych sieci.

Dodatkowe funkcje
RLXIB-IHN wykazuje cechy produktów przemysłowych, w tym certyfikaty RadioLinx (UL1604 klasy I Div 2, ATEX Zone 2 Kategoria 3). Zawiera rozszerzony zakres temperatur pracy, jest wytrzymały na wibracje i odporny na wstrząsy. Istnieje możliwość montażu na szynie DIN, zasilanie Power over Ethernet i most/repeater/ tryb przemysłowy HotspotTM. Wszystkie produkty firmy Prosoft Technology mają trzy lata gwarancji oraz nieograniczone wsparcie techniczne dla całego okresu ich użytkowania.
Oferta Prosoft Technology® jest bardzo zróżnicowana. Zawiera całą gamę modułów komunikacyjnych dla kontrolerów PLC / PAC, bramy dla protokołów komunikacyjnych, szeroki zakres solidnych, sprawdzonych rozwiązań bezprzewodowych.

ProSoft Technology® projektuje przemysłowe rozwiązania komunikacyjne, które płynnie łączą ze sobą różne produkty automatyki. Firma ProSoft Technology jest silnie zdywersyfikowaną, przyjazną klientowi globalną organizacją kładącą nacisk na jakość i łatwość użytkowania. Produkty firmy — obejmujące wbudowane moduły komunikacyjne sterowników PLC/PAC, niezależne bramki dla poszczególnych protokołów oraz szeroki wachlarz odpornych na zakłócenia i sprawdzonych w zastosowaniach obiektowych rozwiązań bezprzewodowych — można znaleźć w aplikacjach pracujących w różnych obszarach rynku przemysłowego.

www.prosoft-technology.com.

RAControls Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 112
Katowice 40-519
KRZYSZTOF HAJZYK
Phone : +48 (32) 788 77 18
Fax : +48 (32) 788 77 10
khajzyk@racontrols.com.pl

Prosoft Technology
17 rue des Briquetiers
ZA Font Grasse
31700 Blagnac
FORGUE Bruno
Phone : +33 5 3436-8722
Fax : +33 5 6178 4052
bforgue@prosoft-technology.com

Prosoft_a01w-01_rlx-ihn

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy