Automatyka.eu

Rozwiązania bezprzewodowe w systemach komunikacji używanych w ruchu kolejowym i transporcie

www.moxa.elmark.com.pl | Środa, 30 czerwiec 2010r.

Nowoczesne rozwiązania komunikacji bezprzewodowej dla rynku transportowego i kolejnictwa

Awk-6222_preview

Przez ostatnie 200 lat technologie leżące u podstaw komunikacji i sterowania ruchem kolejowym w wielu przypadkach nie zmieniły się tak bardzo w porównaniu do pierwszych technologii łączności kolejowych. W wielu przypadkach technologie te oparte są na sygnałach przekazywanych bezpośrednio przez sterowniczych ruchem, instrukcjach i poleceniach wydawanych przez telefon bądź kombinacjach znaków graficznych, co jest niekorzystne, ze względu na czas reakcji, bezpieczeństwo, wymusza także zaangażowanie wielu osób do obsługi systemu oraz  podział całej infrastruktury na segmenty, w których przebywać może tylko jeden pojazd w ruchu naraz.

By sprostać potrzebom nowoczesnych systemów łączności kolejowej, gdzie konieczne jest jednoczesne koordynowanie ruchu wielu pojazdów w tym samym czasie, kluczowe stają się trzy obszary: przepustowość łączy, czas reakcji i niezawodność. Mówiąc wprost, przed nowoczesnymi systemami komunikacji stoi dzisiaj znacznie więcej zadań, a rozwiązania stosowane dziś i w przyszłości muszą charakteryzować się działaniem w warunkach jak najbardziej zbliżonych do środowiska real-time. Współczesny pasażer oczekuje również wyższego poziomu komfortu, bezpieczeństwa i obsługi podczas podróży. Aby spełnić te oczekiwania, potrzebne są systemy mogące jednocześnie umożliwiać monitoring video, przekaz informacji, a nawet dostęp do Internetu. Dysponując wystarczająco dużą przepustowością łącz możemy zintegrować wszystkie te systemy, upraszczając proces instalacji i późniejszego utrzymania systemu.

Jednymi  z podstawowych urządzeń komunikacji bezprzewodowej w kolejnictwie może być seria punktów dostępowych AWK-6222 firmy Moxa. Są to urządzenia mogące pracować w trudnych warunkach zewnętrznych (temp. od -40 do 75 st. C), zgodne lub przekraczające normy EN50155/EN50121-3-2/50121-4, posiadające certyfikat e-Mark. Sprzęt wyposażony jest w solidną, aluminiową obudowę (klasa ochronności IP68), łącza M12 oraz wodoodporne RJ45 zapewniające maksymalną niezawodność połączenia w warunkach opadów deszczu, kurzu, pyłu, dużej wilgotności oraz silnych wstrząsów i wibracji. Urządzenia serii AWK zostały wyposażone dodatkowo w technologię Power-over-Ethernet, dzięki czemu nie wymagają dodatkowych przewodów zasilających (oprócz tego posiadają jeszcze dwa redundantne wejścia 24 VDC).

Warta zwrócenia uwagi pozostaje funkcja Turbo Roaming, gwarantująca czas przełączania pomiędzy poszczególnymi punktami dostępowymi w czasie poniżej 100 ms. Jest to niezwykle istotne dla pojazdów pozostających w ruchu, tak krótki czas  przełączania pozwala bowiem zachować niemal całkowitą kontrolę nad ruchomym taborem.

Urządzenia serii AWK-6222 mogą dodatkowo pracować w dwóch zakresach częstotliwości: 2.4 lub 5 GHz (posiadają podwójny moduł radiowy). Taka praca wpływa znacząco na bezpieczeństwo. W momencie wystąpienia zakłóceń elektromagnetycznych na jednej częstotliwości następuje błyskawiczne przełączenie na drugą częstotliwość. Możliwe jest budowanie bezprzewodowych mostów WDS (Wireless Distribution System) i ich łączenie bez strat na przepustowosci. Dzięki takiemu rozwiązaniu seria tych urządzeń cechuje się pełną redundancją (praca bezprzewodowa w dwóch zakresach częstotliwości, dwa interfejsy RJ45 pozwalające na redundancję połączenia przewodowego z wykorzystaniem protokołu STP/RSTP, podwójne zasilanie od 12 do 48 VDC oraz dodatkowo funkcja Power-over-Ethernet). Na wyposażeniu dodatkowym znajdują się również różnego rodzaju anteny (dookólne, kierunkowe i panelowe) pozwalające znacznie zwiększyć zasięg sygnału.

AWK-5222 jest z kolei urządzeniem posiadającym również podwójny moduł radiowy, ale przeznaczonym do stosowania "indoor", posiada obudowę o stopniu ochrony IP30.

Wszystkie urządzenia serii AWK obsługują takie technologie i standardy, jak IEEE 802.11 a/b/g, szyfrowanie WEP, WPA/WPA2, oraz uwierzytelnianie zgodne z IEEE 802.1X, QoS czy SNMP oraz wiele innych.

Wymienione cechy oraz „przemysłowy rodowód" zaprezentowanych urządzeń sprawia, że doskonale nadają się do różnorodnych systemów komunikacji przewodowej i bezprzewodowej w sieciach kolejowych, tramwajowych i innych, gdzie podstawowe znaczenie ma bezawaryjność oraz pewność i solidność stosowanych rozwiązań. Dla uzupełnienia infrastruktury sieci szkieletowych warto zapoznać się również z innymi rozwiązaniami firmy stworzonymi specjalnie dla wymagającego rynku kolejowego i transportu.

O firmie Moxa

Moxa jest producentem szerokiej gamy urządzeń sieciowych i automatyki przemysłowej. Informacje na temat wszystkich produktów firmy Moxa, w tym komputerów wbudowanych, switchy Ethernet, rozwiązań bezprzewodowych, serwerów portów szeregowych, media konwerterów, serwerów video i urządzeń do monitoringu IP oraz modułów kontrolno-pomiarowych znaleźć można na stronie internetowej www.moxa.elmark.com.pl.

Awk-6222_small Turbo_roaming_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy