Automatyka.eu

W Europie ruszają pociągi sterowane przez Ethernet

http://tekniska.pl/ | Wtorek, 27 lipiec 2010r.

Regionalne pociągi dostarczane przez Bombardiera do Niemiec i Holandii są pierwszymi przykładami zastosowania protokołu Ethernet do zarządzania sterowaniem pociągu.

Train_istock_000002294764large_preview

W porównaniu do konwencjonalnych sieci komunikacyjnej TCN, urządzenia Ethernet pozwalają zredukować koszty oraz poprawić funkcjonalność. Dostawcą urządzeń sieciowych jest Westermo. Do pierwszego projektu zamówiono 400 Switchy Redfox oraz Viper dedykowanych dla kolejnictwa.

Dotąd protokół Ethernet wykorzystywany był na pokładzie jedynie w telewizji pokładowej (CCTV) dla zapewnienia pasażerom informacji i rozrywki. W systemie opracowanym przez inżynierów Bombardiera Ethernet służy do zarządzania wszystkimi urządzeniami i systemami pokładowymi. W pierwszych egzemplarzach, Ethernet koegzystował jeszcze z siecią TCN, ale w przeciągu dwóch, trzech lat powinien przejąć całość. System ten będzie pierwszym, który integruje wszystkie inteligentne urządzenia pokładowe we wspólną sieć Ethernet. Pierwsze pociągi, w których Ethernet całkowicie zastąpi TCN są właśnie w fazie projektowania.

W funkcjonujących już pociągach regionalnych, sieć Ethernet jest w stanie określić na przykład skład pociągu.

Realizujemy obecnie projekt, w którym TCN odpowiadać będzie jedynie za lokalne połączenia, podczas gdy cała komunikacja będzie realizowana przez szkielet Ethernet (ETB). Rozpoczną one pracę jeszcze tej jesieni. Jest to kolejny krok do pociągu obsługiwanego w pełni przez Ethernet. Sieć przenosi wszystkie rodzaje danych koniecznych do sterowania, zabezpieczenia oraz informowania pasażerów (kamery monitoringu, zapowiedzi dla pasażerów, sterowanie urządzeniami w pociągu). Protokół Ethernet będzie obsługiwał wszystko poza sygnalizacją oraz dostępem do Internetu.” –
powiedział Klas Englund, TCMS Product Manager z Bombardier Transportation.

Więcej w PDF: http://tekniska.pl/WebEditCMS/WebEditAll/DownloadWWW.php?IdDP=1204481820&IdFile=1214894627

Train_istock_000002294764large_small Redfox_small Viper_408_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy