Automatyka.eu

Spójny interfejs komunikacyjny dla firmy Baldor

HMS Industrial Networks | Wtorek, 03 sierpień 2010r.

Baldor Motors rozszerzył funkcjonalność swoich inteligentnych napędów, dzięki współpracy z HMS. Teraz urządzenia mogą komunikować się ze sterownikami PLC, są zgodne ze standardami komunikacyjnymi i posiadają jeden spójny interfejs komunikac

Motiflex_anybus_pr_july10-large
„Chcieliśmy opracować udoskonalone wersje naszych trójfazowych napędów MotiFlex e100, tak by mogły komunikować się ze sterownikami PLC i aby można je było łatwo stosować w przemysłowych magistralach fieldbus. Aby tego dokonać, wybraliśmy gotowe standaryzowane rozwiązanie zamiast opracowania własnego. Czynnikiem decydującym był czas wejścia produktu na rynek oraz fakt, że nie jest to nasz podstawowy zakres kompetencji. Ponadto okazało się, że rozwiązanie HMS niesie ze sobą znaczną wartość dodaną” - wyjaśnia David Greensmith, Product Manager firmy Baldor Motors & Drives UK Ltd.

Napędy prądu zmiennego serii e100 firmy Baldor, przeznaczone do stosowania w samodzielnych i sieciowych systemach kontroli ruchu, są teraz kompatybilne z przemysłowymi standardami Ethernet/IP, Modbus TCP oraz Powerlink. Seria e100 to rozwiązanie oszczędne, charakteryzujące się niewielkimi gabarytami, spełniające wymogi zastosowań jednoosiowych. Napędy charakteryzują się interfejsem w pełni kompatybilnym ze standardem komunikacyjnym Ethernet Powerlink. Uniwersalne napędy e100 stosuje się głównie do kontroli rotacyjnych i liniowych serwonapędów, silników liniowych, napędów wektorowych w układzie zamkniętym oraz w trybach
sterowania V/Hz.

„System ten jest jednym z pierwszych tego rodzaju: integruje CANopen, jest kompatybilny z protokołem czasu rzeczywistego Ethernet i bardzo łatwo przystosowuje się do standardów komunikacyjnych. Dzięki temu możemy zaoferować obecnie integratorom systemów uniwersalną platformę, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów – w zależności od zastosowań i potrzeb klientów - od samodzielnych systemów kontroli ruchu do rozbudowanych systemów sieciowych. Rozwiązanie to ułatwia automatyzację procesów w wielu sektorach gospodarki, takich jak: branża spożywcza, opakowaniowa, elektroniczna, drukarska, przemysł drzewny i metalowy i wielu innych” – dodaje David Greensmith.

Wszystkie urządzenia z serii MicroFlex100 oraz Motiflex100 są wyposażone w darmową aplikację MintLite. Pozwala ona na realizację szeregu podstawowych wymagań programowych kontroli ruchu, m.in: pozycjonowanie względne i bezwzględne, profile szybkości wg krzywej S, tryby jog i homing, zmianę pozycji docelowej „w locie”, rejestrację oraz reagowanie na zdarzenia w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie pozwala na realizację przez pojedyncze napędy wielu typowych zadań automatyki, takich jak cięcie na wymiar, indeksowanie osi czy też modyfikacje ustawień maszyny (np. zmiana prowadnic) dla nowej partii produktów. Jest to szczególnie przydatne w trakcie integracji z magistralami fieldbus, gdzie dzięki dużym możliwościom adaptacyjnym użytkownik może wybrać standardowy interfejs sterowania napędu lub zoptymalizować dane procesowe i postępowanie dla określonego zastosowania.

Spójne i elastyczne w użytkowaniu moduły komunikacyjne
„Główną zaletą rozwiązania HMS Anybus jest unifikacja interfejsu - ich produkty charakteryzują się niepowtarzalną spójnością. Dzięki temu możemy obniżyć nasze koszty, ponieważ możemy użyć tego samego rodzaju produktu do rożnych magistral przemysłowych.” - wyjaśnia David Greensmith.

„Przestudiowaliśmy oferty jeszcze dwóch lub trzech innych dostawców, ale ostatecznie rozwiązanie przedstawione przez HMS było najbardziej spójne i znormalizowane. Okazało się także bardzo kompaktowe, co było kluczowym czynnikiem przy wyborze rozwiązania dla najmniejszych napędów. Wdrożone rozwiązanie Anybus CC było także bardzo proste do zainstalowania.”

Moduł Anybus CompactCom (Anybus-CC) jest przeznaczony dla partnerów OEM. Jest zgodny ze wszystkimi protokołami przemysłowymi oraz zapewnia natychmiastową łączność ze wszystkimi najważniejszymi magistralami przemysłowymi i sieciami bzeprzewodowymi, bez potrzeby dokonywania zmian w sprzęcie lub oprogramowaniu urządzeń automatyki. Każde urządzenie ze zintegrowanym gniazdem Anybus-CC może wykorzystywać dowolny moduł Anybus. Moduł przeznaczony dla danej sieci może być zamieniony z innym modułem Anybus-CC i natychmiast podłączony do niej, bez żadnych zmian sprzętowych i programowych w urządzeniu automatyki. Rozwiązanie Anybus-CC pozwala zaoszczędzić do 70% nakładów w porównaniu z rozwiązaniami opracowywanymi indywidualnie. Znormalizowany sprzęt i interfejs są niezależne od rodzaju sieci.

„Kolejnym istotnym zagadnieniem była płynna komunikacja ze sterownikami PLC. Dzięki HMS nasze napędy współpracują ze sterownikami PLC wykorzystując standardy przemysłowe; bezproblemowo przebiega również integracja z magistralami przemysłowymi. Nasze napędy posiadają gniazda dla opcjonalnych kart rozszerzeń, co pozwala na konfigurację do specjalnych zastosowań, w tym przy użyciu Anybus-CC. Bez wątpienia HMS to nasz partner na przyszłość, ponieważ oferuje elastyczne rozwiązania dla obecnych i przyszłych generacji naszych napędów”- stwierdza David Greensmith.

Baldor to amerykańska firma mająca siedzibę w Fort Smith w stanie Arkansas. Zatrudnia 1600 osób, posiada 26 fabryk na terenie USA, Kanady, Anglii, Meksyku i Chin – jest bezkonkurencyjnym liderem w USA. Firma Baldor sprzedaje swoje rozwiązania poprzez sieć spółek zależnych i przedstawicielstw w ponad 70 krajach. Rozwój napędów i systemów sterowania jest prowadzony w dwóch placówkach : w USA i w Wielkiej Brytanii.

„Podstawowa działalność spółki to kontrola ruchu i pozycjonowanie przeznaczone dla skomplikowanych systemów”- wyjaśnia David Greensmith. „ Jesteśmy liderem w programowaniu inteligentnych napędów, co zawdzięczamy elastyczności i łatwości użytkowania”

Europejska centrala Baldor w Wielkiej Brytanii zatrudnia 92 osoby, z których 30 jest zaangażowanych w rozwój.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.baldormotion.com/products/servodrives/overview.asp

Elmark Automatyka Sp. z o.o.
ul. Niemcewicza 76
Warszawa
05-075
Poland
SALES DEPARTMENT
Phone : +48 22 541 84 60

Motiflex_anybus_pr_july10-large

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy