Automatyka.eu

Systemu rozrywki multimedialnej dla pasażerów metra w Helsinkach

www.moxa.elmark.com.pl | Wtorek, 10 sierpień 2010r.

Helsińskie metro jest przykładem wykorzystania komunikacji ethernetowej do integracji systemu multimedialnego w taborze kolejowym.

Bez tytułu_preview

Helsinki City Transport (HKL) – podmiot odpowiedzialny za utrzymanie metra w Helsinkach stworzył multimedialny system informacji pasażerskich z użyciem przełączników firmy MOXA. Cały system oparty został o protokół IP oraz zakładał integrację wszystkich elementów za pomocą sieci Ethernet.

Wszelka wymiana informacji pomiędzy stacjami, a poruszającymi się pojazdami odbywa się na bieżąco poprzez sieć WiFi. Takie podejście wymagało wielu zmian w dotychczasowej infrastrukturze komunikacyjnej metra oraz wymuszało integrację wielu systemów, jak na przykład diagnostyki czasu rzeczywistego czy informacji o ruchu samych pojazdów. Ta sama sieć komunikacyjna oferuje również pasażerom możliwość korzystania  z połączeń WLAN.

Cała infrastruktura podzielona została na dwa obszary: komunikacji bezprzewodowej w standardzie IEEE802.11 pomiędzy poszczególnymi wagonami metra a stacjami (Access Pointami) oraz w obrębie pociągu za pomocą przemysłowego Ethernetu. Inżynierowie HKL poszukiwali zarówno niezawodnych i pewnych urządzeń bezprzewodowych jak i przemysłowych switchy zgodnych z normami kolejowymi (EN50155:2007). Ważnym kryterium było też przemysłowe wykonanie (stopień ochrony obudowy minimum IP54).

Komunikacja bezprzewodowa realizowana jest za pomocą dotychczasowej infrastruktury. System pokładowy łączy się z dwoma Access Pointami. W momencie przełączania komunikacja jest zachowywana poprzez drugi punkt dostępowy. W ten sposób nie ma opóźnień w komunikacji w momencie przełączania między kolejnymi stacjami bazowymi (a poruszającym się pojazdem).

Łączność wewnątrz pojazdu jest oparta na przełącznikach MOXA serii ToughNet TN-5516. W dwóch wagonach składu kolejowego zamontowane zostały dwa 16-portowe zarządzalne przełączniki. Zasilane są za pomocą dwóch, niezależnych źródeł 24 i 72 VDC, połączone w redundantny pierścień (Turbo Ring, o czasie rekonfiguracji poniżej 20 ms). Wszystkie urządzenia podłączone do switchy są skonfigurowane w sieci VLAN. Ta sama struktura umożliwia pasażerom łączenie się podczas podróży z siecią WLAN oraz przekaz informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami pokładowymi.

Podstawowym powodem wyboru sprzętu właśnie firmy MOXA była możliwość podłączenia aż 16 urządzeń oraz bardzo solidne wykonanie i szeroki zakres temperatury pracy (od -40 do 75 stopni C). TN-5516 daje również możliwość ustawienia adresu IP urządzenia poprzez panel,  (możliwe jest ustawienie trzech ostatnich liczb w adresie). Nie bez znaczenia była także możliwość zasilania urządzenia za pomocą dwóch niezależnych źródeł i zgodność z EN50155.

Założenia przy budowie systemu:

 • wytrzymałe urządzenia przemysłowe o stopniu ochrony obudowy minimum IP54 oraz zgodne z normami kolejowymi (EN50155)
 • możliwość tworzenia połączeń redundantnych oraz konfiguracji wirtualnych sieci LAN (VLAN)
 • utrzymanie łączności bezprzewodowej pomiędzy poszczególnymi stacjami, a poruszającym się składem kolejowym

 • urządzenia łatwe w integracji z już istniejącą infrastrukturą
 • wystarczająca ilość portów w każdym switchu, umożliwiająca podłączenie wszystkich urządzeń do jednego przełącznika ethernetowego


Podstawowe funkcje zarządzalnych switchy kolejowych serii ToughNet:

 • redundancja komunikacji za pomocą TurboChain, TurboRing bądź protokołu RSTP/STP (IEEE802.1w/D)

 • IEEE1588 PTP (Precission Time Protocol) – dokładna synchronizacja czasów urządzeń pracujących w sieci.

 • obsługa Modbus/TCP
 • DHCP Option 82
 • IGMP, GMPR – filtrowanie ruchu typu multicast pochodzącego od np. sterowników przemysłowych
 • możliwość tworzenia różnorodnych sieci VLAN (Port-based VLAN, IEEE802.1Q VLAN lub GVRP)

 • obsługa QoS (IEEE 802.1p/1Q and TOS/DiffServ)
 • SNMPv3, IEEE 802.1X, HTTPS, oraz SSH
Więcej: http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=410

Bez tytułu_small Bez tytułu2_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy