Automatyka.eu

Nietypowy wskaźnik obecności napięcia i kolejności faz HT70

Tomtronix Aparatura Pomiarowa | Piątek, 28 styczeń 2011r.

Trudno wyobrazić sobie elektryka bez wskaźnika obecności napięcia i kolejności wirowania faz w torbie narzędziowej. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci sprzętu pomiarowego oferując całą gamę różnorodnych urządzeń.

Rysunek1_preview

Jak w każdej dziedzinie, tak i w tym przypadku, od czasu do czasu pojawiają się rozwiązania, które wprowadzają nową jakość i mają szansę zmienić status quo na rynku. W artykule opisano urządzenie produkowane przez włoską firmę HT Italia, w którym zastosowano nową, opatentowaną metodę sprawdzenia.

Najnowszy wskaźnik obecności napięcia HT70 umożliwia szybkie sprawdzenie obecności napięcia zmiennego w izolowanych lub nieizolowanych przewodnikach oraz kolejności wirowania faz lub zgodności faz. Bardzo dużym atutem urządzenia jest jego cena, która nie przekracza 100zł netto.

Sprawdzenie kolejności wirowania faz

Nowatorstwo rozwiązania polega na tym, iż operator sprawdza kolejność wirowania faz jednobiegunowo przykładając w pierwszej kolejności wskaźnik do jednej fazy, a następnie do drugiej. Przyrząd, podczas pierwszego etapu procedury sprawdzenia synchronizuje się z sygnałem pierwszej sprawdzanej fazy w ten sposób, iż jego wewnętrzny generator zaczyna powielać wykryty przebieg pierwszej fazy. Wskaźnik podczas drugiego etapu procedury sprawdzenia porównuje opóźnienie fazowe dwóch przebiegów, tego generowanego przez układy wewnętrzne wskaźnika (czyli przebiegu pierwszej fazy) oraz aktualnie wykrywanej fazy. Na podstawie tego porównania wskaźnik ocenia czy faza sygnału wykrytego podczas drugiego etapu procedury sprawdzenia wyprzedza fazę z pierwszego etapu procedury (kolejność wirowania niezgodna) czy jest odwrotnie (kolejność wirowania zgodna). Tym samym na podstawie dwóch jednobiegunowych pomiarów, w bardzo prosty i szybki sposób określany jest kierunek wirowania faz. Nie ma potrzeby przykładania wskaźnika do trzeciej fazy. Procedura wykonania pomiaru została przedstawiona na filmie, który można obejrzeć pod adresem internetowym http://www.youtube.com/watch?v=m1EsdZQdVGs .

Sprawdzenie zgodności faz

Wykorzystując tą samą zasadę użytkownik może sprawdzać zgodność faz w różnych miejscach instalacji trójfazowej. W tym przypadku zgodność faz będzie miała miejsce wówczas, kiedy faza przebiegu generowanego przez układy wewnętrzne wskaźnika (czyli przebiegu sygnału wykrytego podczas pierwszego etapu procedury sprawdzenia) będzie zgodna z przebiegiem wykrytym podczas drugiego etapu procedury.

Wskaźnik informuje użytkownika o wynikach sprawdzenia za pomocą sygnalizacji optycznej (dwie diody LED czerwona i zielona) oraz akustycznej (sygnał ciągły lub przerywany). Zakres wykrywanych napięć wynosi od 100V do 1000V oraz częstotliwości od 50 do 60Hz. Przyrząd został wyposażony w automatyczny wyłącznik zasilania, który aktywuje się po 5 minutach bezczynności. Wskaźnik jest zasilany z dwóch baterii 1,5V typ LR03. Zestaw nowych baterii pozwala wykonać ponad 9000 pomiarów.

HT70 został zaprojektowany zgodnie z normą bezpieczeństwa PN-EN61010-1 CAT IV 1000V. Użytkownik wraz z wskaźnikiem otrzymuje instrukcję obsługi w języku polskim. Urządzenie odpowiada obecnym wymaganiom prawodawstwa Unii Europejskiej, jest zgodne z odpowiednimi normami Unii Europejskiej i zostało oznaczone symbolem zgodności CE.

Więcej informacji: http://www.tomtronix.pl/ht/ht70.aspx

Rysunek1_small Rysunek2_small Rysunek3_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy