Automatyka.eu

Radiomodemy ELPRO w modernizowanej stacji trakcyjnej, która została włączona w system sterowania dyspozytorni Tramwajów Śląskich

www.tekniska.pl/tramwaj.pdf | Poniedziałek, 31 styczeń 2011r.

Tramwaje Śląskie to jeden z najdłuższych w Europie systemów komunikacji tramwajowej. Obejmuje trzynaście miast GOP-u, obszar zamieszkany przez ok. 2 miliony ludzi. Łączna długość torów (wraz z torami zajezdniowymi) wynosi 336 km.

Elester_tekniska_b_preview
„Potrzeba zdalnej obsługi w zakresie sterowania napędem rozłącznika instalowanego w sieci trakcyjnej wynika z podwyższenia pewności zasilania, usprawnienia obsługi w procedurze wprowadzenia zmian w układzie połączeń sieci trakcyjnej oraz podniesienia bezpieczeństwa pracy brygad sieciowych. Dzięki sterowaniu radiowemu można uniknąć długotrwałej w realizacji inwestycji polegającej na ułożeniu
kosztownej linii kablowych sterujących rozłącznikami sieciowymi” - mówi członek zarządu Bolesław Knapik, Tramwaje Śląskie Spółka Akcyjna

Firma Elester-PKP wykonała system transmisji danych w celu sterowania odłącznikami na tramwajowej sieci trakcyjnej, oraz przesyłania ich położenia (otwarty – zamknięty) do centrum dyspozytorskiego na ul. Inwalidzkiej w Chorzowie.

Elester-PKP jest producentem innowacyjnych urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych. Specjalizuje się w projektowaniu, budowaniu i uruchamianiu nowoczesnych systemów obsługi urządzeń elektroenergetycznych oraz systemów zabezpieczeń. Spółka posiada dużą ilość oddziałów i grup serwisowych na terenie całej kraju.
www.elester-pkp.com.pl

„W autorskiej aplikacji firmy Elester-PKP Systemu Zdalnego Sterowania i Nadzoru Stacjami Trakcyjnymi, za pomocą którego sprawowany jest ciągły nadzór nad zasilaniem w energię elektryczną miejskiej sieci trakcyjnej tramwajowej zostały zastosowane urządzenia Elpro i CompleTech z firmy Tekinska Polska.

Firma Tekinska Polska dostarczyła aparaturę radiową, która w systemie zasilania sieci trakcyjnej pośredniczy w łączności przesyłając dane sterowania napędem rozłącznika zainstalowanego na sieci trakcyjnej. Ilość punktów sterowanych – 5.

Z uwagi na zasięg transmisji urządzenia, łączność pomiędzy rozłącznikiem a Centrum sterowania realizowana jest na odcinku urządzenie sterowane (napęd rozłącznika) – stacja trakcyjna, zaś ze stacji trakcyjnej sygnał meldunków i poleceń, przesyłany jest do Centrum w pakiecie danych meldunków inną drogą łączności.
- specjalista koordynator do spraw elektrycznych Zdzisław Szydło, Tramwaje Śląskie

„System modemów firmy Elpro oraz anten CompleTecha oferowane przez firmę Tekniska Polska wykorzystujemy do transmisji danych w celu sterowania odłącznikami na tramwajowej sieci trakcyjnej, oraz przesyłania ich położenia (otwarty – zamknięty) do centrum dyspozytorskiego na ul. Inwalidzkiej w Chorzowie. Modemy są zainstalowane w naszych szafkach sterowniczych, gdzie sterownik odbiera polecenia sterowania odłącznikiem (odłącznikami) wysyłane z centrum dyspozytorskiego i steruje napędem odłącznika. Z kolei do centrum dyspozytorskiego sterownik wysyła stan położenia odłącznika, włamania do szafki sterowniczej itp.”
- Krzysztof Faron z firmy Elester-PKP.

więcej PDF na www.tekniska.pl

google_ad_client = "pub-4248615743332276"; google_ad_slot = "1662687655"; google_ad_width = 468; google_ad_height = 60;

23072010755_small 23072010748_small Tramwaje_elester_2_small Elester_tekniska_b_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy