Automatyka.eu

Monitoring wizyjny stadionu piłkarskiego Korona Kielce w technologii IP

http://www.tekniska.pl/korona.pdf | Środa, 02 marzec 2011r.

W 2006 roku został otwarty stadion w Kielcach „Korona” o pojemności 15 550 miejsc siedzących. Stadion został wyposażony min. w podgrzewaną płytę, oświetlenie spełniające normy UEFA, nowoczesne nagłośnienie oraz monitoring.

Forestel_tekniska_preview
„Podstawą monitoringu stadionu kieleckiego jest system transmisji sygnałów wizyjnych, fonicznych i telemetrycznych zrealizowany na bazie sieci Ethernet. Jej szkielet o topologii pierścienia ma przepustowość 1 Gb/s. Odporna na zakłócenia i przepięcia cyfrowa magistrala systemowa, wykonana a bazie łączy światłowodowych, umożliwiła rozproszenie punktów dystrybucji sygnałów, co w efekcie spowodowało skrócenie długości łączy transmisji sygnałów podatnych na wszelkiego rodzaju zakłócenia i dało dużą swobodę w konfigurowaniu systemu. Do budowy struktury sieci GigabitEthernet wykorzystano przełączniki LAN firmy Westermo oferowane przez Tekniska Polska w wykonaniu przemysłowym, pracujące w 2. warstwie modelu OSI oraz posiadające funkcję natychmiastowej automatycznej rekonfiguracji w razie awarii oraz obsługę protokołu IGMP. Sygnały obiektowe z kamer oraz mikrofonów zbiegają się w trzech punktach dystrybucyjnych gdzie są zamieniane na postać cyfrową, a następnie nagrywane na rejestratorach sieciowych. Komunikację między punktami dystrybucyjnymi zapewnia światłowodowa sieć komputerowa pracująca w standardzie GigabitEthernet.” - podaje dwumiesięcznik „TWIERDZA” 3/2006

„W roku 2007 firma Forestel Sp. z o. o. pełniła obowiązki konserwatora systemu nadzoru wizyjnego na stadionie piłkarskim „Korona” w Kielcach. Przeprowadzone wówczas prace serwisowe upoważniają nas do przedstawienia wniosków dotyczących pracy całego systemu, jak i sieci Ethernet, stanowiącej platformę komunikacyjną systemu. Urządzeniami aktywnymi w sieci są przełączniki Westermo Lynx 1400, oferowane przez dystrybutora Tekniska Polska.

Przełączniki te pracują na szkielecie światłowodowym ( 1GB ) o topologii ringu z czterema lokalnymi punktami dystrybucyjnymi oraz pięcioma serwerami zapisu strumieni wideo z wykorzystaniem kompresji MPG2/25 kl/s. Dzięki zastosowanej opatentowanej przez Westermo technologii FRNT (Fast Re-configuration of Network Topology) w przełącznikach można w ultraszybki sposób rekonfigurować ewentualne uszkodzenia ringu. Czas rekonfiguracji - 20 ms.

Doświadczenia z początkowego okresu eksploatacji systemu wykazały konieczność zmiany pierwotnej konfiguracji software’owej sieci. Widoczne były opóźnienia i zmniejszenie jakości zarejestrowanego obrazu. W ramach rekonfiguracji uruchomiono między innymi funkcjonalność multiemisji (multicast).Po wprowadzeniu tych zmian system nadzoru wizyjnego funkcjonował poprawnie.” - Artur Janaszek Kierownik Techniczny w firmie Forestel Sp. z o.o.

„Podczas sprawowania opieki konserwatorskiej nad systemem przekonaliśmy się do pełnej przydatność przełączników Westermo serii Lynx 1400 w sieciowym systemie przetwarzania wizji. Nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów eksploatacyjnych, ani funkcjonalnych. Nie stwierdziliśmy negatywnego wpływu sieci elektroenergetycznej na pracę przełączników, mimo, że w tej sieci występują odbiory o dużym poborze mocy, jak np.: oświetlenie i nagłośnienie.
Poza tym porty przełączników wykazały dużą odporność na przepięcia, wywołane wyładowaniami atmosferycznymi – w porównaniu z innymi urządzeniami działającymi w sieci IP.” - Tadeusz Wasilewski Dyrektor Techniczno-Handlowy w firmie Forestel Sp. z o.o.

więcej w PDF
więcej o Lynx

Dsc04225a_small Dsc04234a_small Dsc04235a_small Dsc04236a_small Dsc04237a_small Dsc04243a_small Lynx_din_small Forestel_tekniska_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy