Automatyka.eu

Tekniska Polska sponsorem zastosowań transmisyjnych w międzynarodowym projekcie studenckim Politechn

www.tekniska.pl | Środa, 08 czerwiec 2011r.

"Zastosowany system telemetryczny odegrał kluczową rolę podczas wyścigu, a w szczególności przy podejmowaniu decyzji o wymianie akumulatorów, co przyczyniło się do zdobycia II miejsca w zawodach. "

Dscf5469_preview
Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który po raz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych. Podczas corocznego konstruowania pojazdu uczestnicy poszerzają wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektroniki, aerodynamiki oraz telemetrii, a także zdobywają doświadczenie niezbędne w dalszej karierze. Jest to również znakomita zabawa, pobudzająca fantazję i reatywność. Pozwala rozwinąć umiejętność pracy w grupie, ducha walki oraz chęć rywalizacji. W wyścigu mogą brać udział drużyny ze szkół średnich, uczelni wyższych oraz firm motoryzacyjnych.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej, startująca w wyścigu bolidów napędzanych na prąd była bliska
zwycięstwa. Gdy do końca wyścigu pozostała godzina i 10 minut wysunęli się na prowadzenie. Pozycję lidera stracili, niestety, w ostatnich dwóch okrążeniach. Ostatecznie polska reprezentacja zajęła drugie miejsce. „Zajęliśmy 2 miejsce i ponownie zdobyliśmy nagrodę The Best Engineered Car 2011 dla najlepszej konstrukcji biorącej odział w zawodach. Podczas ekspresowego trzeciego pitstopu udało nam sie na około 1 h godzinę objąć nawet prowadzenie, ale pod sam koniec (2 ostatnie okrążenia) musieliśmy je oddać na rzecz bolidu Simple Trug firmy Electroad.

Dla naszego zespołu to ogromny sukces nie tylko pod względem sportowym (trzykrotnie pobijany najlepszy czas okrążenia), ale również technicznym, bo mając do dyspozycji o 25% mniej energii w bateriach w stosunku do zeszłorocznej edycji udało nam się przejechać dłuższy dystans o prawie 10% (193 km). W pokonanym polu zostawiliśmy m.in. pojazdy Driven Motion firmy Jaguar Land Rover (9 miejsce, 14 okrazen mniej), C-Zero firmy Citroen (18 miejsce, 26 okrazen mniej), iON firmy Peugeot (24 miejsce, 30 okrążeń mniej), Continental DC firmy Bentley (34 miejsce, 59 okrążeń mniej), natomiast samochód DRIVE uniwersytetu Dundee nie pojawił się na starcie. „ - mówi dr inż. Jacek Smołka, koordynator projektu.


Politechnika Śląska w Gliwicach przy współudziale studentów realizujących swoje prace magisterskie oraz inżynierskie, skonstruowała elektryczny samochód wyścigowy, który 1 maja tego roku brał udział w wyścigu The Greenpower Corporate Challange 2011 na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. W tegorocznej edycji projektu Silesian Greenpower, do komunikacji pomiędzy samochodem a pit-stopem, zastosowano przemysłowy router 3G firmy WESTERMO MRD-310 z oferty Tekniska Polska. Urządzenie to zapewniało stabilne zdalne połączenie za pośrednictwem sieci GSM, a tym samym dawało ciągły monitoring parametrów i pozycji samochodu na torze podczas wyścigu. Przesył danych odbywał się w dwie strony. Dane pomiarowe zebrane z wszystkich modułów elektronicznych były przesyłane na serwer z którym połączony był nasz laptop w pit-stopie. Z kolei z laptopa istniała możliwość przesyłania wartości zadanej prądu dla układu napędowego pojazdu. Komunikacja między układem telemetrycznym, a routerem odbywała się po szeregowej magistrali RS-232. - kontynuuje Jacek Smołka

Router MRD-310 posłużył także do transmisji obrazu z kamery IP zamontowanej na samochodzie, a dzięki temu mieliśmy podgląd w czasie rzeczywistym tego co dzieje się na torze. Istotne przy przesyłaniu obrazu było zapewnienie wysokiej przepustowości. Bezprzewodowym standardem który pozwala przesyłać dane z dużą prędkością dochodzącą do 2 Mbit/s przy "UPLINK'u" i do 7,2 Mbit/s przy "DOWNLINK'u jest HSUPA (High SpeedUplinkPacket Access).

Zastosowany system telemetryczny odegrał kluczową rolę podczas wyścigu, a w szczególności przy podejmowaniu decyzji o wymianie akumulatorów, co przyczyniło się do zdobycia II miejsca w zawodach. Między innymi to rozwiązanie zdobyło uznanie organizatorów i samochód został nagrodzony prestiżową nagrodą „Best Engineered Car 2011”.

MRD-310 jest przemysłowym routerem 3G zaprojektowanym do zdalnego połączenia za pośrednictwem sieci GSM. Wbudowany 2 portowy switch Ethernet i szeregowy port RS-232 decydują o funkcjonalności urządzenia. Przeznaczony jest do montażu na szynie DIN. Zasilanie: 10- 60V DC. Obudowa: metalowa.

Połączenie
MRD-310 oferuje wiele bezprzewodowych standardów, takich jak: GSM, GPRS, 3G UMTS, HSDPAi HSUPA, co umożliwia zastosowanie go do wielu różnorodnych aplikacji. Używając standardu HSUPA (High Speed Uplink Packet Access) można uzyskać prędkość do 2 Mbit/s na „UPLINK’u” i do 7,2 Mbit/s przy „DOWNLINK’u”, co czyni to urządzenie odpowiednim do aplikacji gdzie głównym czynnikiem jest przepustowość.
MRD-310 wyposażony został w 2 portowy switch Ethernet i port RS-232. Jest on idealny do aplikacji monitoringu, systemów telemetrycznych SCADA/DNP3 i zdalnego połączenia z maszynami.
MRD-310 zapewnia połączenie ze sterownikami PLC i innymi urządzeniami wyposażonymi w port szeregowy lub Ethernet. Dostępne są również inne opcje: CSD, konwersja z transmisji szeregowej na IP, bramka Modbus, DNP3 poziom 1 Outstation i emulacja modemu Dial-Up.

Bezpieczne połączenie przy użyciu VPN (Virtual Private Network) VPN służy do tworzenia bezpiecznych tuneli w nie zabezpieczonym środowisku, takim jak Internet. Dzięki wbudowanemu interfejsowi WEB i ustawieniu zabezpieczonego tunelu VPN, połączenie pomiędzy odległymi lokalizacjami jest proste. Dostępne są następujące opcje: IPSec, SSL, PPTP, enkrypcję L2TP i certyfikacje do zarządzania tunelami bezpieczeństwa.

Opis w wersji PDF

OPIS routera MRD-310

Phoca_thumb_l_dscf9446_small Dscf5321_small Dscf5469_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy