Automatyka.eu

Napędy i Sterowanie nr 7/2012

NiS | Piątek, 27 lipiec 2012r.

W środku lata, 16–18 lipca, II Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi przyciągnie naukowców i praktyków do Lubina.

Okladka-7-8

Tagi:


Miesięcznik „Napędy i Sterowanie” objął patronat nad tym wydarzeniem. KGHM POLSKA MIEDŹ SA w ciągu ponad 50 lat od daty odkrycia unikalnego miedzionośnego złoża stał się nowoczesnym przedsiębiorstwem, będącym dzisiaj jednym z liderów światowych rynków miedzi.

Zagadnienia związane z górnictwem rud miedzi w Polsce i na świecie wiążą się z poprawą efektywności – poprzez inwestycje w nowe technologie, modernizację infrastruktury i optymalizację procesów i organizacji produkcji. Nowe systemy urabiania związane są z automatyzacją procesów wydobycia oraz udziałem w międzynarodowych programach badawczych i rozwojowych. Tylko stosowanie najnowszych metod wydobycia i przetwarzania rud miedzi oraz nowoczesne systemy organizacji i zarządzania pozwolą na bezpieczną dla człowieka i środowiska naturalnego produkcję najwyższej jakości miedzi.

Bezpieczeństwo, dobra praktyka w KGHM – wywiad z prezesem WUG Piotrem Litwą przedstawia zagadnienia bezpieczeństwa w górnictwie rud miedzi.

W zakresie podziemnego górnictwa rud z oczywistych względów najwięcej wprowadzanych nowości można zaobserwować w KGHM POLSKA MIEDŹ SA.

Od strony „klasycznej” mechanizacji wydobycia w systemach filarowo-komorowych obserwuje się sukcesywne i ciągłe wdrażanie najnowocześniejszych urządzeń technologicznych.
Można tu przywołać cały szereg nowych – opracowanych najczęściej przy udziale krajowych ośrodków naukowych – rozwiązań: wozów wiertniczych, kotwiących, odstawczych, wozów specjalistycznych do transportu ludzi, materiałów eksploatacyjnych, materiałów wybuchowych itp.

Duża część tych rozwiązań to konstrukcje zautomatyzowane na najwyższym poziomie światowym.

W tym wydaniu polecamy artykuły prezentujące wzrost efektywności energetycznej układów hydraulicznych w maszynach i pojazdach roboczych. Z pracą maszyn wiąże się diagnostyka. Przedstawiamy zaawansowaną diagnostykę systemu przez Internet. Dzięki SDM użytkownicy zyskują nie tylko prosty i szybki dostęp do danych diagnostycznych podczas uruchamiania, ale i podczas ciągłej pracy maszyny z testowaniem sieci włącznie.

W numerze 7-8/2012 miesięcznika polecamy m.in.
– Stałe pozycje: nowości techniczne, biblioteka, konferencje, seminaria, szkolenia;
– Technologie i produkty:

 • Wzrost efektywności energetycznej układów hydraulicznych w maszynach i pojazdach roboczych
  Bosch Rexroth
 • Zaawansowana diagnostyka systemu przez Internet
  B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
 • Przetwornice częstotliwości Danfoss VLT® w technologiach przemysłu spożywczego. Układ napędowy wentylatora 160 kW w instalacji proszkowania mleka
  Danfoss Poland Sp. z o.o.
 • Kombajn chodnikowy klasy MR600 – rozwój produktu
  P. Nowak – Sandvik
 • Nowe rozwiązania w systemach wentylacji odrębnej i klimatyzacji firm ELMECH – KAZETEN oraz Inżynierii Maszyn Klimatycznych i Urządzeń Specjalnych
  A. Kowalczyk, T. Wikiera – ELMECH – KAZETEN
 • Rozwiązania Mine Master w budowie maszyn dla górnictwa rud miedzi – zwiększają bezpieczeństwo pracy operatorów
  W. Kaźmierczak – Mine Master


– Artykuły naukowe i publicystyczne:

 • Bezpieczeństwo – dobra praktyka w KGHM rozmowa z prezesem Wyższego Urzędu Górniczego, Piotrem Litwą
 • Zintegrowany model sieci wentylacyjnych kopalń KGHM „Polska Miedź” SA
  F. Rosiek, M. Sikora, J. Urbański, W. Augustyn
 • Charakterystyki częstotliwościowe filtrów wyższych harmonicznych współpracujących z napędem prądu stałego
  J. Varecki, Z. Hanzelka, J. Tenerowicz
 • Algorytm analizy obrazu z kamery otworowej do automatycznego lokalizowania rozwarstwień górotworu i innych nieciągłości
  W. Korzeniowski, M. Młynarczu
Okladka-7-8

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy