Automatyka.eu

Napędy i Sterowanie nr 11/2012

NiS | Piątek, 09 listopad 2012r.

Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer naszego miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Jest on w głównej mierze poświęcony sieciom przemysłowym.

11

Tagi:


Wraz z rozwojem technologii przemysłowej zaczęły powstawać coraz bardziej złożone procesy produkcyjne. Pierwsze systemy sterowania oparte były na układach elektromechanicznych zbudowanych z różnych przekaźników, układów czasowych i liczników. Niestety, charakteryzowały się dużą zawodnością i problemami związanymi z czasami propagacji poszczególnych elementów czy nierównomiernym zużywaniem się styków. Doprowadziło to do zamiany elementów elektromechanicznych na elektroniczne, dzięki czemu uzyskano systemy sterowania oparte na tzw. sterownikach programowalnych. Był to jeden z głównych czynników wpływających na rozwój układów automatyki opierających się na sterownikach PLC. Złożone algorytmy sterowania maszyną, linią czy instalacją produkcyjną, to tylko niektóre z przykładów, które obecnie obsługują systemy oparte na sterownikach PLC. Asortyment na polskim rynku rozwiązań sieciowych dla przemysłu ciągle się zwiększa. Nowoczesne urządzenia automatyki są dedykowane do przesyłania dużych ilości danych w sposób niezawodny, są również wykorzystywane w bardzo różnych zastosowaniach: na liniach technologicznych, w systemach pomiarowych, sterowania i kontroli oraz w samych maszynach.

W najnowszym wydaniu pisma, polecam ciekawe artykuły m.in. tekst autorstwa mgr inż. Michała Sawickiego pt. „Porównanie interfejsów USB I IEEE 1394A na podstawie czasu realizacji asynchronicznego transferu danych”, w którym przedstawia założenia i koncepcję
modelu idealnego interfejsu komunikacyjnego dla portów
USB i IEEE 1394.

Ponadto w piśmie o „Analizę kodu programu mikroprocesora na podstawie rejestracji zmian napięcia zasilającego pokusił się dr inż. Michał Maćkowski. W artykule dr Marty Woźniak pt. „Program komputerowy wspomagający projektowanie schematów układów hydrostatycznych” omówione zostały z kolei zagadnienia związane z komputerowym wspomaganiem prac inżynierskich oraz projektowanie układów hydrostatycznych.

W numerze 11/2012 miesięcznika polecamy m.in.

- Stałe pozycje: nowości techniczne, biblioteka, konferencje, seminaria, szkolenia;
- Technologie i produkty:

 • Sterowniki PLC FATEK – przegląd oferty, przykłady aplikacji na terenie Polski
  K. Gołąb, K. Lewandowski – Multiprojekt
 • Nowe silniki serii EDRS oraz EDRE firmy SEW-Eurodrive, dedykowane do pracy w atmosferze potencjalnie zagrożonej wybuchem
  SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o.
 • Zdecentralizowana technika napędowa. NORD do napędów pomp
  NORD Napędy Sp. z o.o.
 • Nowości produktowe Festo. Partner w automatyzacji procesów przemysłowych
  Festo Sp. z o.o
 • Internetowy program szkoleniowy z hydromechaniki i hydrauliki
  Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Artykuły naukowe i publicystyczne:

 • Analiza kodu programu mikroprocesora na podstawie rejestracji zmian napięcia zasilającego
  
A. Kwiecień, M. Maćkowski
 • Nowoczesne napędy elektryczne dzwonów

  S. Gierlotka
 • Wywiad: Lokomotywa górniczego bezpieczeństwa 
rozmowa z prezesem Wyższego Urzędu Górniczego, Piotem Litwą
  R. Klencz
 • Kongres SILESIA INNOVATICA 2012
  
R. Klencz
11

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy