Automatyka.eu

Czy kolor w kamerze zawsze jest potrzebny?

www.avicon.pl | Czwartek, 10 lipiec 2014r.

Klienci często zastanawiają się czy wybrać kamery monochromatyczne czy kolorowe. Należy wiedzieć, że kolorowe kamery to nie zawsze najlepszy wybór.

Aasfjfgl_zfds_preview

Tagi:


Poza zadaniami, w których sam kolor jest kluczowym kryterium kontroli, kamery kolorowe nie są absolutnie konieczne. Do zastosowań, w których szczególne właściwości mogą być wykryte za pomocą koloru (np. czerwone plamy na obiekcie), kolor jest zazwyczaj - ale nie zawsze - wymagany.

W rzeczywistości, te cechy są często widoczne także na czarno-białych obrazach na kamerach monochromatycznych. W przypadkach, w których kolor nie jest istotną częścią zadania kontrolnego, kamery monochromatyczne są często lepszym wyborem, ponieważ filtry barwne stosowane przez kamery kolorowe są z natury mniej wrażliwe niż czarno-białe kamery. W wielu aplikacjach typu scan line, kamery monochromatyczne mogą być lepszym wyborem.

 


Wyższość kamer monochromatycznych nad kolorowymi:

Zwiększona czułość: Każdy piksel korzysta z czerwonego, zielonego lub niebieskiego światła. Żadne inne długości fal nie są odbierane. W przybliżeniu daje to 1,5 razy lepszą czułość kamery monochromatycznej nad kolorową kamerą.

Niski poziom szumów: kamery monochromatyczne tendencję do dostarczenia zmniejszonej wartości szumu w sztucznych warunkach oświetleniowych, ponieważ światło sztuczne nie jest zwykle zbudowane w taki sam sposób jak światło naturalne  i sensory kamery mogą dostrzegać więcej szumów pochodzących z barwnego światła.

Wyższa rozdzielczość

Mniej skomplikowana instalacja

Lepsza wydajność: Kolorowe kamery mają problemy, gdy więcej niż jeden kanał koloru jest przesycony w danym momencie. Np. jeśli czerwony piksel jest przesycony i przesycona jest również zieleń w części lub w całości, wtedy światło będzie wyglądało na pomarańczowe, co daje poważne konsekwencje dla systemu wizyjnego.

Większa czułość w bliskiej podczerwieni (NIR): pozwala to wykrywać punkty nacisku itp., które nie są widoczne gołym okiem .

Wyższa głębia bitowa: przekłada się to na większą objętość przekazywanych danych. Jest to szczególnie istotne dla zastosowań w dziedzinie kontroli internetowej, sortowania i pakowania oraz transportu.

Większa przystępność

 

 

Kiedy kolorowa kamera to dobre rozwiązanie?

W sytuacjach, w których wymagany jest kolor, kamery monochromatyczne można doposażyć w filtry kolorowe montowane z przodu obiektywu. Np. Na czarno-białej fotografii, filtr czerwony jest często używany na zdjęciach krajobrazowych, aby zrekompensować zieleń roślinności i błękit nieba. Filtry barwne mogą być stosowane w ściśle określonych kolorach, na przykład podczas badania produktu spożywczego lub podczas sortowania produktów wydobywanych.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Monochromatyczne kamery jak np.
Basler racer są używane w różnych aplikacjach, m.in. web inspection, sortowanie I pakowanie oraz transport. Przegląd aplikacji można znaleźć  tutaj lub w dokumencie "Basler racer – The Clever All-Purpose Line Scan Camera".

Typowa aplikacja dla kamery monochromatycznej, np.
Basler racer raL6144-16gm, jest opisana w dokumencie Success Story "Easy Printed Circuit Board Traceability with Basler racer GigE Cameras”.

Basler racer – The Clever All-Purpose Line Scan Camera  - pdf, 684 KB

Easy Printed Circuit Board Traceability with Basler racer GigE Cameras - pdf, 274 KB

Aasfjfgl_zfds_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy