Dla zapewnienia bezpieczeństwa w systemach sterowania ruchu ważną informacją jest aktualne położenie kąta nachylenie w poziomie lub wychylenia w pionie.
Prostym urządzeniem, które w łatwy sposób, a do tego w sposób sprawny monitoruje obiekty w przestrzeni są inklinometry firmy Posital Fraba. Nie wymagają one stosowania połączeń mechanicznych z elementami zewnętrznymi co jest dużym ułatwieniem dla inżynierów tworzących taki system.
Inklinometry Posital Fraba umożliwiają pomiar z dokładnością 0,1o w poziomie oraz rozdzielność 0,01o.
Wyróżnia się dwa rodzaje inklinometrów w zależności od stopnia zakresu pomiarowego:
![]() | Inklinometry jednoosiowe
Zasada działania: |
![]() | Inklinometry dwuosiowe
Zasada działania: |
Technologia inklinometrów
Inklinometry Posital Fraba z serii TILTIX wykonane są w oparciu o dwie technologie:
- technologia MEMS
- technologia z płynem elektrolitycznym
MEMS
Czujniki oparte o technologię MEMS posiadają „mikro masę”, która zawieszona jest na elastycznej strukturze. Każdy ruch czujnika powoduje zmianę położenia masy, co skutkuje zmianą pojemności pomiędzy masą a strukturą. Na tej podstawie obliczane jest nachylenie.
MEMS umożliwia pomiar wokół jednej osi (0…360o) oraz wokół dwóch osi (±80o). Czujniki te charakteryzują się odpornością na wstrząsy i wibracje.
A – „mikro masa”, B – elastyczna struktura
PŁYN ELEKTROLITYCZNY
Komora pomiarowa czujnika wypełniona jest częściowo płynem elektrolitycznym. Ścianki komory umieszczone są dodatkowo elektrody. Podczas zmiany nachylenia zmienia się poziom płynu, co skutkuje zmianą pojemności między parą elektrod w komorze. Pomiar pojemności pozwala na obliczenie kąta nachylenia.
Technologia z płynem elektrolitycznym umożliwia pomiar w dwóch osiach (±30o) wręcz z ekstremalną dokładnością. Czujniki te charakteryzują się precyzją oraz stabilnością.
C – płyn elektrolityczny, D - elektrody
Zastosowania:
Dzięki monitorowaniu kątów pochylenia bądź wychylenia w każdej chwili , inklinometry znacząco poprawiają bezpieczeństwo pracy poruszających się maszyn. Prostsza instalacja w porównaniu z enkoderem obrotowym powoduje, że znalazły bardzo dobre zastosowanie jak np. sterowniki naprowadzające obiekty w kierunku słońca. Inne obszary, gdzie inklinometry znalazły zastosowanie to między innymi:
- systemy medyczne (w urządzeniach do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej…)
- maszyny ruchome (pompy betonu, dźwigi…)
- magazyny
- ropa naftowa i gaz
- energia odnawialna (w turbinach wiatrowych, systemach fotowoltaicznych, systemach parabolicznych paneli słonecznych…)