Automatyka.eu

"ROBOTYZACJA 2006" - relacja z konferencji

| Poniedziałek, 06 listopad 2006r.

26 października w Hotelu Marriott w Warszawie odbyła się konferencja „Robotyzacja 2006", poświęcona możliwościom wszechstronnego wykorzystania robotów w przemyśle.

Robotyzacja_1_preview

Konferencję zorganizowała firma ASTOR - autoryzowany dystrybutor robotów przemysłowych Fanuc Robotics.

Śledzenie linii produkcyjnej, współpraca robotów, systemy identyfikacji wizyjnej, integracja robotów z maszynami, wreszcie nietypowe zastosowania robotów - takie między innymi zagadnienia były obecne w prezentacjach i dyskusjach panelowych. Zaprezentowane zostały przykłady zastosowań robotów przemysłowych w oparciu o wdrożone instalacje funkcjonujące w zakładach produkcyjnych na całym świecie.

W konferencji udział wzięły osoby odpowiedzialne za modernizację procesów produkcyjnych. Wśród słuchaczy znalazły się zarówno firmy wyposażone w zrobotyzowane linie produkcyjne jak i te, które planują podobne inwestycje. Prezentacje prowadzili przedstawiciele ASTORA, wystąpił prezes Stefan Życzkowski, wiceprezes Michał Wojtulewicz, gościem specjalnym był Lionel Mercou z Fanuc Robotics. Wystąpienia dotyczyły wykorzystania robotów przemysłowych między innymi w systemach paletyzacji, pakowania oraz spawania. Robot prawie nigdy nie jest autonomicznym elementem linii czy gniazda produkcyjnego, towarzyszy mu szereg urządzeń układów pomiarowych, narzędzi, systemów transportu czasem dodatkowe czujniki czy systemy wizyjne. Dla  poprawnej współpracy robota z osprzętem towarzyszącym potrzebna jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami. O integracji robotów z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi o najbardziej popularnych sposobach i protokołach łączenia oraz wymiany informacji z robotami opowiadał Michał Wojtulewicz. Zastosowanie robotów w przemyśle spożywczym m.in. na przykładzie fabryki czekoladek przedstawił z kolei Tomasz Lech. W swojej prezentacji, zaznaczał, że duży koszt początkowy inwestycji oraz wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy jeszcze do niedawna skutecznie zniechęcały producentów żywności do inwestycji w systemy zrobotyzowane. Obecnie, znaczny postęp technologiczny umożliwił firmie FANUC Robotics obniżenie kosztów produkcji robotów przemysłowych przy jednoczesnym nacisku na spełnienie obowiązujących norm higieny i bezpieczeństwa pracy. Ponadto wprowadzenie elementów sztucznej inteligencji takich jak: śledzenie linii produkcyjnej, systemy identyfikacji wizyjnej, wymiana informacji między robotami pozwoliły stworzyć stanowiska możliwie elastyczne, które z łatwością można zaadoptować w procesie produkcji. Celem prezentacji było przedstawienie dużych możliwości wykorzystania robotów Fanuc Robotics w przemyśle spożywczym. W trakcie konferencji przygotowano specjalne stoisko gdzie robot przemysłowy pakował czekoladki do pudełek. Pokaz pakowania był połączony z degustacją czekoladek.

Konferencja była okazją do rozmów i konsultacji z pracownikami firmy ASTOR.

***
ASTOR Sp. z o.o. jest wieloletnim członkiem Business Centre Club oraz wśród licznych nagród, trzykrotnym laureatem tytułu „Gazela Biznesu". Firma jest polskim dystrybutorem międzynarodowych producentów sprzętu i oprogramowania, służących do automatyzacji i informatyzacji produkcji. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak: oprogramowanie do zarządzania produkcją i wydajnością produkcji, roboty przemysłowe, systemy sterowania maszynami, urządzenia komunikacyjne, a także oprogramowanie
do wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.
Więcej informacji o firmie dostępnych jest na stronie: www.astor.com.pl

Firma Fanuc Robotics Ltd, jest producentem i dystrybutorem zaawansowanych technologicznie rozwiązań z zakresu robotyki przeznaczonych dla firm produkcyjnych. Bogata oferta firmy obejmuje niezawodne, wysokowydajne roboty przemysłowe, systemy sterowania i oprogramowanie, a także wsparcie techniczne świadczone przez profesjonalną, doświadczoną kadrę inżynierską.

Fanuc Robotics dostarcza klientom nowatorskich, zaawansowanych systemów, które są jednocześnie proste we wdrożeniu dzięki wykorzystaniu standardowych dla przemysłu produktów. Roboty przemysłowe Fanuc Robotics przeznaczone są dla szerokiej gamy zastosowań, takich jak spawanie, zgrzewanie, obróbka metali, malowanie/obróbka wykańczająca, mechaniczny montaż, cięcie laserowe oraz przy użyciu strumienia wody, paletyzowanie, pakowanie, przenoszenie materiałów, załadunek i rozładunek oraz usuwanie materiału. Wykorzystywane są one w bardzo wielu branżach przemysłu, m.in. w przemyśle samochodowym, elektronicznym, spożywczym, maszynowym, farmaceutycznym, metalowym, papierniczym, w produkcji urządzeń medycznych, wyrobów z tworzyw sztucznych, hutach szkła.
Firma ASTOR jest autoryzowanym dystrybutorem produktów Fanuc Robotics od 2003 roku.

Robotyzacja_2_small Robotyzacja_1_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy