Automatyka.eu

Nowa generacja serwonapędów Mitsubishi Electric

MPL POWER ELEKTRO Sp. z o.o. | Niedziela, 03 grudzień 2006r.

Seria MR-J3 to najnowsze osiągnięcie Mitsubishi Electric w dziedzinie serwonapędów przeznaczonych dla aplikacji automatyki przemysłowej.

Mrj3_hf-kp_013_preview

Tagi:


Nowocześnie zaprojektowane urządzenia są małe, precyzyjne i niezwykle proste w obsłudze. Szczegółowo dopracowana oferta nowych serwonapędów jest uzupełniona wysokiej rozdzielczości enkoderem, który jest instalowany jako wyposażenie standardowe serwosilników.

Najnowsza generacja serwonapędów jest połączeniem nowoczesnej technologii, prostoty w obsłudze i kompaktowej formy. Nowe funkcje, takie jak zaawansowane tłumienie wibracji i udoskonalona funkcja autotuningu w czasie rzeczywistym gwarantują maksimum precyzji i szybkie pozycjonowanie. W pełni zautomatyzowana konfiguracja napędu czyni instalację łatwą i szybką. Duży wybór wzmacniaczy i silników powoduje, że nowe serwonapędy są bardzo wszechstronne. Typowe branże wykorzystujące serwonapędy to przemysł półprzewodnikowy, drukarnie, przemysł opakowaniowy, a także producenci maszyn i części do maszyn.

Serwowzmacniacze

Serwowzmacniacze są w ramach nowej serii MR-J3 dostępne w dwóch wersjach. Modele z nowej serii MR-J3-A zostały stworzone dla napędów z tradycyjnym systemem sterowania do pracy w trybie regulacji prędkości, momentu lub pozycjonowania w pętli sprzężenia zwrotnego. Wzmacniacze posiadają wejścia analogowe i cyfrowe, które umożliwiają impulsowe sterowanie napędem. Seria MR-J3-B została specjalnie zaprojektowana do złożonych wieloosiowych aplikacji ruchu.
Modele te tworzą zintegrowane układy napędowe, współpracując ze sterownikami ruchu i układami pozycjonowania Mitsubishi Electric, takimi jak MELSEC System Q lub sterownikami kompaktowymi FX3U.
Serwonapędy połączone są do sterownika za pośrednictwem szybkiej, optycznej  sieci SSCNET III, która umożliwia przesył danych z szybkością do 50 Mb na sekundę z cyklem zamykającym się w 0,44 milisekundy. Sieć jest instalowana przy użyciu funkcji Plug & Play oszczędzającej czas i chroniącej przed błędami pojawiającymi  się podczas czynności łączeniowych.

Rozmiary nowej serii serwonapędów są o 40% mniejsze w porównaniu do poprzednich modeli serii MR-J2 Super i również umożliwiają instalowanie wzmacniaczy bezpośrednio obok siebie redukując do minimum przestrzeń montażową. Pierwsze modele nowej serii MR-J3 są dostępne w zakresie mocy od 50 W do 7 kW. Seria będzie uzupełniana kolejnymi modelami z maksymalnym zakresem do 110 kW.

Automatyczne rozpoznawanie silnika i Autotuning w czasie rzeczywistym

Wszystkie serwowzmacniacze wykorzystują najnowsze systemy sterowania dla zapewnienia szybkiej instalacji i natychmiastowego uruchomienia urządzenia niezależnie od złożoności aplikacji. W momencie podłączenia silnika do serwowzmacniacza parametry silnika są automatycznie czytane z pamięci wbudowanej w silniku. Parametry sterowania są ustawiane automatycznie dzięki funkcji autotuningu w czasie rzeczywistym, opracowanej przez Mitsubishi Electric. Funkcja ta, została udoskonalona w serii MR-J3, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie  parametrów sterowania do aktualnych warunków pracy urządzenia. System sterowania zapewnia dużą dynamikę a zarazem efektywne tłumienie wibracji nawet w bardzo wymagających aplikacjach np. z dużym współczynnikiem tarcia.

Mikroprocesory o dużej mocy obliczeniowej zapewniają krótki czas uruchomienia i poprawiają parametry pracy. Uzyskana częstotliwość odpowiedzi na poziomie 900 Hz jest o wiele korzystniejsza niż w przypadku serwonapędów poprzedniej serii (500 Hz) i pozwala na ustawianie krótszych cykli pracy urządzenia.

Zaawansowane tłumienie wibracji

Kolejna nowa cecha MR-J3 to zaawansowany system tłumienia wibracji silnika, który zapobiega przenoszeniu się wstrząsów na cały układ. Tę nowatorską technologię uzupełnia nowy filtr tłumienia rezonansu mechanicznego.

Proste programowanie i analiza pracy maszyny

Instalacja i diagnostyka urządzenia jest bardziej efektywna dzięki oprogramowaniu MR Configurator. Jest ono dostępne jako wyposażenie opcjonalne. Zapewnia zaawansowane narzędzia graficznej analizy pracy oraz symulację działania maszyny. Funkcja analizy pracy maszyny decyduje o częstotliwości odpowiedzi podłączonego silnika bez żadnych dodatkowych pomiarów. Umożliwia to optymalne dopasowanie pracy poprzez zmodyfikowanie projektowanej maszyny lub użycie filtrów. Serwonapędy są połączone z komputerem PC za pomocą standardowego portu USB. Zawarte w oprogramowaniu kompletne funkcje automatycznej konfiguracji sprawiają, że nawet niedoświadczenie inżynierowie poradzą sobie z szybką i dokładną parametryzacją serwonapędu.

Serwosilniki

Bezszczotkowe silniki serwo to wysokiej jakości magnesy neodymowo-żelazowo-borowe oraz nowoczesna metoda zwojenia stojana co daje niezwykłe dużą gęstość energii. W pełni zautomatyzowane procesy produkcji pozwalają na uzyskanie zwartej budowy i dużej odporności na wibracje wytwarzanych serwosilników w konkurencyjnej cenie.
Nowe serwosilniki są o 20% mniejsze w porównaniu do modeli poprzedniej serii, które już wówczas miały bardzo małe rozmiary. Pierwsze modele nowej serii są dostępne w zakresie mocy od 0,5 do 7 kW i są przeznaczone do zastosowania w różnorodnych aplikacjach.

Silniki serii HF-MP i HF-KP są dostępne z mocą wyjściową od 50 do 750 W. Maksymalny moment obrotowy wynosi 0,48 do 7,2 Nm. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 6000 obr/min i jest wyższa w porównaniu do poprzedniej serii (4500 obr/min). Dzięki niskiemu momentowi bezwładności silniki serii HF-MP są idealne do zadań wymagających dynamicznego pozycjonowania z krótkimi cyklami pracy. Silniki HF-SP są dostępne w zakresie mocy 500W ÷ 7kW. Stopień ochrony IP 67 predysponuje je do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych.

Enkoder wysokiej rozdzielczości

Kolejnym czynnikiem świadczącym o wyjątkowych możliwościach nowych serwonapędów jest wysokiej rozdzielczości enkoder absolutny, który jest również nowym rozwiązaniem. 18-bitowy enkoder jest standardowo montowany we wszystkich seriach silników i gwarantuje ponad 260 000 imp./obr., czyli dwukrotnie więcej niż jego poprzednik. Ten niezwykle precyzyjny system umożliwia serwonapędom osiągnięcie bardzo stabilnej prędkości nawet przy niskich obrotach. System pozycjonowania absolutnego z podtrzymywaniem bateryjnym oszczędza czas poświęcony na opracowanie algorytmów bazowania.

Wszechstronna oferta w zakresie napędów

Nowa seria serwonapędów MR-J3 uzupełnia i rozszerza bogatą ofertę Misubishi Electric w zakresie przetwornic częstotliwości, serwonapędów i sterowników ruchu. Oferta Mitsubishi Electric umożliwia precyzyjny wybór rozwiązania napędu w pełnym spektrum aplikacji przemysłowych, od prostych napędów jednoosiowych po w pełni zsynchronizowane układy do 96 osi.
Mrj3_hf-kp_021_small Mrj3_hf-kp_015_small Mrj3_hf-kp_017_small Mrj3_hf-kp_013_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy