Automatyka.eu

Jeden procesor, bilion operacji na sekundę

PAP, BBC News | Środa, 21 luty 2007r.

Ponad bilion operacji na sekundę potrafi wykonać najnowszy procesor Intel Teraflops Research Chip, przedstawiony przez firmę Intel.

Serwerownia_preview

Tagi:


Jeszcze kilkanaście lat temu można było przeczytać poważne opinie specjalistów, wedle których procesory nigdy nie osiągną miliarda operacji na sekundę. Jednak nie przeszkodziło to w opracowaniu procesora ponad tysiąc razy potężniejszego.

Układ z 80 rdzeniami taktowany częstotliwością 3,16 Gigaherca jest wielkości paznokcia, pobiera 62 waty energii elektrycznej (mniej niż obecne high-endowe układy) i ma taką moc obliczeniową, jak złożony z 10 000 procesorów Pentium Pro superkomputer ASCI Red sprzed 11 lat, który wymagał sporego pomieszczenia (ok. 190 m2) i pochłaniał moc 500 kilowatów. ASCI Red, zbudowany dla amerykańskiego Sandia National Laboratory, także był dziełem Intela.

Obecnie stosowane komputery biurowe mają do czterech oddzielnych rdzeni, natomiast procesor Cell stosowany w konsoli do gier PlayStation 3 - osiem rdzeni, z czego wykorzystuje siedem. Im więcej rdzeni, tym bardziej skomplikowane jest przydzielanie im zadań przez program; układ z kilkudziesięcioma rdzeniami jest dużym wyzwaniem dla informatyków. Dotąd z takimi problemami borykali się tylko ekstremalni użytkownicy, na przykład naukowcy.

Nowy procesor, dla którego nie ma - jak dotąd - odpowiednio wydajnego oprogramowania, nie jest produktem komercyjnym, ale może wskazywać drogę do opracowania potężniejszych procesorów dla celów praktycznych. Przedstawiciele Intela mówią o sztucznej inteligencji, komunikacji wideo, fotorealistycznych grach i rozpoznawaniu mowy w czasie rzeczywistym.
Serwerownia_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy