Automatyka.eu

BLident - modułowy system identyfikacji RFID

Turck | Czwartek, 28 czerwiec 2007r.

Firma TURCK w kwietniu 2006 r. wprowadziła na rynek nowoczesny system identyfikacji, tzw. system RFID (Radio Frequency IDentification). Dane przechowywane na nośnikach są odczytywane i zapisywane dzięki użyciu fal elektromagnetycznych.

Rfid_preview

Tagi:


Zastosowanie systemu RFID firmy TURCK niesie za sobą wiele korzyści dla każdej z gałęzi przemysłu, przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wydajność produkcji w wysokim stopniu zależy od maksymalnej, dopuszczalnej prędkości urządzeń transportowych. Podczas gdy wiele konwencjonalnych systemów identyfikacji pozwala jedynie na statyczny odczyt/zapis danych, firma TURCK wprowadziła nowy system RFID BLident zdolny czytać i zapisywać dane „w locie". Dane mogą być wymieniane nawet, gdy nośnik danych jest w ruchu. Czas odczytu/zapisu 0.5 ms/bajt czyni ten system jednym z najszybszych indukcyjnych systemów identyfikacji dostępnym na rynku. Prędkości powyżej 10 m/s nie stanowią problemu dla BLident. Działa on bezstykowo i jest odporny na wahania temperatury. Oprócz standardowych nośników danych pracujących w temperaturach do 120°C, dostępne są również nośniki pracujące w temperaturze do 210°C. Nośniki te mogą być umieszczane w piecach grzewczych, eliminując tym samym konieczność zabezpieczenia ich emalią ochronną przed procesem wypalania (np. lakiernie). Przy projektowaniu nośników skorzystano z najnowszych zdobyczy technologicznych w dziedzinie przechowywania danych FRAM, która umożliwia prawie nieograniczoną (10^10) ilość operacji odczytu/zapisu. To oznacza, że nie istnieje już konieczność wymiany nośników, nawet, gdy aplikacja wymaga wielokrotnych operacji zapisu. Cecha ta niezwykle zwiększa trwałość systemu. Przy określonej temperaturze pracy wszystkie dane zapisane na nośnikach pozostają nienaruszone przez okres 10lat, zapewniając tym samym gotowość systemu do pracy przez bardzo długi czas. BLident oferuje 2, 4, 6 lub 8 kanałowe interfejsy w bardzo wąskiej obudowie. Elastyczność zapewniona jest poprzez dostępne interfejsy sieciowe: PROFIBUS-DP, DeviceNetTM, Ethernet Modbus-TCP, PROFINET IO, EtherNet/IP, umożliwiające integrację z istniejącym systemem bez żadnych problemów - zarówno w stopniu ochrony IP20 jak i IP67!System identyfikacji firmy TURCK może być indywidualnie dopasowany do każdej aplikacji dzięki szerokiej palecie dostępnych typów nośników, głowic oraz interfejsów. Został on zaprojektowany z myślą głównie o przemyśle samochodowym. Przykładowym zastosowaniem może być identyfikacja elementów stanowiących wyposażenie samochodu np. siedzenia. Firma z branży motoryzacyjnej produkuje siedzenia samochodowe. Każde z nich posiada własne, indywidualne cechy, nierzadko dostosowywane do wymagań klienta. Palety, na których znajdują się fotele są oznaczone za pomocą specjalnych nośników danych, które przechowują takie informacje jak kolor, kształt oraz np. przeznaczenie siedzenia samochodowego. Ponieważ przemysł motoryzacyjny pracuje obecnie w systemie "just-in-time" płynność w dostawach jest głównym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem systemów identyfikacji. System transportowy automatycznie magazynuje fotele zgodnie z zaleceniami systemu nadrzędnego, jakim jest dział logistyki. Dodatkową cechą jest fakt, że każda paleta może zostać wykorzystana powtórnie w procesie - wystarczy tylko zmienić zapisane dane na nośniku.
Rfid_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy