Automatyka.eu

Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007 r.

Pracuj.pl | Środa, 25 lipiec 2007r.

RAPORT PRACUJ.PL: GDZIE NAJŁATWIEJ O PRACĘ?

Wykres1_branze_preview

Tagi:


Handel i sprzedaż, przemysł oraz finanse to branże, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe. Jak wynika z raportu „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007", przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego www.Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy pochodzi z województwa mazowieckiego, jednak widoczna jest też poprawa sytuacji w regionach.

Ogólna liczba ofert pracy w badanym okresie wzrosła o 57% w stosunku do analogicznego okresu 2006 roku.

- Stale rosnąca liczba ofert pracy jest odzwierciedleniem dwóch trendów: ciągle jeszcze dynamicznie rozwijającej się gospodarki oraz coraz większej penetracji Internetu, a w związku z tym wzrostu zainteresowania pracodawców rekrutacją on-line - komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal www.Pracuj.pl.

Oferty pracy czekają na handlowców, finansistów i prawników

W II kwartale 2007 roku w pierwszej piątce branż oferujących najwięcej miejsc pracy znalazły się:
  • Handel i sprzedaż
  • Przemysł (ciężki i lekki)
  • Bankowość, finanse i ubezpieczenia
  • Telekomunikacja, zaawansowane technologie i IT
  • Budownictwo i nieruchomości

Warto zwrócić też uwagę na szybkie zmiany na rynkach prawniczym i turystycznym. Liczba ofert pracy w branży prawniczej wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 125%.

- Do niedawna pracownicy branży prawniczej poszukiwani byli głównie poprzez działania headhunterów, teraz coraz chętniej oferty umieszczane są również w Internecie. Dotyczy to szczególnie stanowisk średniego szczebla bądź administracyjnych - podsumowuje Przemysław Gacek.

Zmiany w działach: prawnym, finansowym oraz IT

Wzrostową tendencję na rynku usług prawniczych potwierdza również analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach".

W II kwartale tego roku ofert z działów prawnych było o 142% więcej niż w tym samym czasie 2006 roku. Zdecydowanie wzrosło też zapotrzebowanie na specjalistów w działach finansowych, propozycji w badanym okresie było o ponad 2 500 więcej.

Dość znacznie w stosunku do II kwartału zeszłego roku zmalało natomiast zapotrzebowanie na specjalistów do działu IT - Internet, e-commerce. W analogicznym okresie 2006 roku było blisko 500 ofert pracy, teraz - niewiele ponad 200. Wzrosła za to liczba ofert do działu IT - administracja i IT - oprogramowanie (odpowiednio: o ponad 1000 ofert więcej i o 540 ofert więcej w stosunku do II kwartału 2006).

Najwięcej ofert pracy na Mazowszu

Pozycja Mazowsza jako regionu oferującego największą liczbę miejsc pracy nadal jest niezagrożona. Z województwa mazowieckiego pochodzi jedna na cztery oferty umieszczone w portalu www.Pracuj.pl. Jednak udział ofert z tego regionu w całkowitej liczbie ofert pracy nieco spadł, w stosunku do analogicznego okresu w 2006 roku. Podobnie jest w przypadku woj. dolnośląskiego czy wielkopolskiego oraz ofert z zagranicy.

Ożywienie na lokalnych rynkach pracy

Porównanie z rokiem 2006 wypada korzystnie przede wszystkim dla woj. małopolskiego i łódzkiego (oferty z tych regionów stanowią teraz odpowiednio 8,2% i 5,5% całkowitej liczby ogłoszeń).

Wartym odnotowania jest też fakt ponownego spadku liczby ofert z woj. podlaskiego, które w I kwartale tego roku było na 11 miejscu z 1253 ofertami, a w II kwartale powróciło na ostatnią pozycję  z 863 ofertami.

Informacje o raporcie:

Raport „Rynek pracy specjalistów" został przygotowany na podstawie analizy 47 846 ofert pracy, które zostały zamieszczone w II kwartale 2007 roku w portalu www.Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.

Portal www.Pracuj.pl powstał w 2000 r. Jest portalem rekrutacyjnym, skierowanym do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców. Wspiera firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Równocześnie jest źródłem informacji dla osób zainteresowanych poszukiwaniem pracy, rozwojem swojej kariery zawodowej oraz zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji. Portal należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem popularnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej serwisów rekrutacyjnych i edukacyjnych.

Wykres1_branze_small Wykres2_dzialy_w_firmie_small Wykres3_wojewodztwa_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy