Automatyka.eu

Mechaniczny nanokomputer

PAP | Czwartek, 02 sierpień 2007r.

Miniaturowy komputer projektowany przez amerykańskich naukowców ma się opierać na pomyśle z XIX w. Zamiast przepływu elektronów za wykonywanie obliczeń odpowiadać w nim będą maleńkie ruchome części.

Brak_obrazka_preview
Pierwszy znany mechaniczny przyrząd obliczeniowy, który można uważać za prototyp późniejszych maszyn liczących, pochodzi sprzed 2 tys. lat - znaleziono go u wybrzeży greckiej wyspy Antikythera w 1902 r. W XIX w. angielski matematyk i inżynier Charles Babbage projektował mechaniczne komputery poruszane parą. Jego "maszyna różnicowa" składała się z ponad 25 tys. części i ważyła 13 ton. Z powodu trudności technologicznych żadne z urządzeń Babbage'a nie zostało w jego czasach ukończone, jednak rekonstrukcje dokonane kilka lat temu przez londyńskie Science Museum potwierdziły, że były one w stanie przeprowadzać złożone obliczenia.

Współcześni naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w USA chcą skonstruować mechaniczny komputer z elementów o wymiarach liczonych w nanometrach - miliardowych częściach metra. Maleńka maszyneria zostanie zbudowana z diamentu i materiałów piezoelektrycznych zmieniających wymiary pod wpływem przyłożonego napięcia.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy