Automatyka.eu

Laserowa nanolatarka

PAP | Czwartek, 02 sierpień 2007r.

Współpracującym ze sobą naukowcom amerykańskim i japońskim udało się opracować pierwszą na świecie laserową nanolatarkę.

27118_preview
Nanowłókienko utworzone z niobianu potasu (KNbO3), zawieszone w wodzie i oświetlone światłem podczerwonym, nie tylko utrzymywane jest w kontrolowanej pozycji, ale również przekształca niewidoczne promieniowanie podczerwone w wiązkę światła laserowego, która emitowana jest z końca nanoprzewodu, podobnie jak w latarkach elektrycznych - informuje "Nature".

Urządzenie to zbudowane jest z pojedynczego nanowłókna utworzonego z niobianu potasu, które zawieszone w wodzie utrzymywane jest w określonej pozycji za pomocą specjalnej "optycznej pincetki".

Oświetlając dwiema skupionymi wiązkami światła podczerwonego oba końce nanoprzewodu doprowadzono do tego, że nanostruktura ta o średnicy około 100 nanometrów i długości kilku mikrometrów utrzymywana mogła być w kontrolowanej, ściśle określonej pozycji. Nanometr to miliardowa część metra, a mikrometr to milionowa część metra.

Ponadto, okazało się, że światło podczerwone utrzymujące nanowłókno w jednej pozycji, przetwarzane jest przez wewnętrzną krystaliczną strukturę niobianu potasu tak, iż z końca nanoprzewodu emitowana jest widzialna laserowa wiązka światła (skutek nieliniowych właściwości optycznych materiału).

Całość przypomina miniaturową latarkę elektryczną, w której świeci żarówka nanometrycznych rozmiarów.

Według naukowców amerykańskich z Lawrence Berkeley National Laboratory urządzenie może służyć do kontrolowanego, punktowego oświetlania nanoobiektów z możliwością uzyskiwania ich obrazów o wyjątkowej rozdzielczości (ułamka nanometra).

Możliwości wykorzystania praktycznego opracowanego nanourządzenia są szerokie - od zastosowań biomedycznych, przez nowoczesną elektronikę (m.in. systemy zapamiętywania danych) po chemię i fizykę. Jednakże niezbędne są dalsze prace badawcze.
27118_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy