Automatyka.eu

Messer Polska uruchomi w Rybniku zakład produkcji gazów przemysłowych

PAP | Poniedziałek, 20 sierpień 2007r.

Kosztem ponad 28,8 mln euro do 2009 r. polska spółka niemieckiej grupy Messer zamierza uruchomić w Rybniku (Śląskie) zakład produkcji ciekłych gazów przemysłowych.

Brak_obrazka_preview
Inwestycja będzie realizowana w rybnickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

O zakończeniu prowadzonych w połowie sierpnia rokowań i udzieleniu firmie Messer Polska zgody na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie poinformował w poniedziałek Urząd Miasta w Rybniku.

Na ok. 2,5-hektarowej działce firma wybuduje zakład produkcji ciekłych gazów przemysłowych - tlenu, azotu i argonu - pracujący w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę. Inwestycja będzie prowadzona w latach 2007-2009.

Firma deklaruje zatrudnienie dziesięciu etatowych pracowników - ze względu na zaawansowaną, nowoczesną technologię produkcja będzie w pełni zautomatyzowana, dlatego na jednej zmianie wystarczą zaledwie dwie osoby nadzorujące proces.

Przedstawiciele Messer Polska deklarują, że przy realizacji inwestycji zamierzają korzystać z usług okolicznych przedsiębiorców, dzięki czemu mogą powstać dodatkowe miejsca pracy w lokalnych firmach współpracujących z inwestorem.

Messer Group z siedzibą w niemieckim Sulzbach należy do największych dostawców gazów technicznych, gazów specjalnych i urządzeń spawalniczych. Struktura grupy obejmuje ok. 60 przedsiębiorstw w 35 krajach Europy i Azji, zatrudniających ponad 4 tys. pracowników.

Na polskim rynku firma Messer jest obecna od roku 1992. Messer Group ma ponad 99,5 proc. udziałów w polskiej spółce. Oddziały firmy są zlokalizowane w największych centrach przemysłowych: Warszawie, Poznaniu, Środzie Śląskiej, Policach i Kędzierzynie Koźlu. Składy gazów są w całym kraju, a ich produkcja odbywa się w Chorzowie, Kędzierzynie Koźlu, Policach i Środzie Śląskiej.

Tereny inwestycyjne w Rybniku zostały włączone do KSSE niespełna rok temu. Na lokalizację tam swojego przedsięwzięcia w styczniu tego roku zdecydowały się już Zakłady Przetwórcze Surowców Chemicznych i Mineralnych "Piotrowice", które będą przetwarzać na gips odpady powstające przy odsiarczeniu spalin w Elektrowni Rybnik. Kosztem blisko 15 mln zł w sąsiedztwie elektrowni powstanie fabryka, wykorzystująca uboczny produkt odsiarczania. Zatrudni prawie 50 osób.

Messer Polska to kolejny w tym roku nowy inwestor w KSSE. Na początku sierpnia przedstawiciele strefy informowali, że o lokalizacji tu swoich przedsięwzięć zdecydowały m.in. importująca elektronarzędzia spółka Makita (w Bielsku-Białej), produkująca elementy do podwozi i karoserii samochodowych spółka Epedal Polska (w Gliwicach) oraz pralnia przemysłowa Efekt (w Tychach).

W całym 2007 r. zarząd strefy spodziewa się pozyskania inwestycji o łącznej wartości ok. 1 mld zł i stworzenia dzięki nim ponad 3,1 tys. miejsc pracy.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z czternastu polskich stref ekonomicznych. Początkowo obejmowała ok. 800 hektarów, obecnie - ponad 1,2 tys. ha. Docelowo może to być nawet 1,5-2 tys. ha. Inwestorzy stworzyli dotąd w KSSE 25 tys. nowych miejsc pracy, inwestując blisko 9 mld zł; w ubiegłym roku zadeklarowali 36 nowych przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy