Automatyka.eu

Firma Joy Maszyny Górnicze uruchomiła fabrykę w KSSE

PAP | Czwartek, 06 wrzesień 2007r.

Kosztem ponad 17,3 mln zł spółka Joy Maszyny Górnicze, należąca do amerykańskiego potentata w dziedzinie urządzeń górniczych, uruchomiła w czwartek zakład w tyskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Brak_obrazka_preview
Firma przeniosła się tam z pobliskiego Mikołowa.

"Dotychczas wynajmowaliśmy powierzchnie biurowe i hale produkcyjne. Jednak w związku z rozwojem firmy postanowiliśmy poszukać własnego, większego terenu do zagospodarowania. Idealnym miejscem okazała się KSSE" - powiedział dyrektor firmy Joy w Polsce, Marek Growiec.

W ślad za 30-proc. zwiększeniem powierzchni oraz planowanym wzrostem sprzedaży, także eksportowej, firma planuje wzrost zatrudnienia rzędu 20-30 proc. w ciągu najbliższego półtora roku. Obecnie zakład zatrudnia 107 osób, a w końcu 2008 chce mieć co najmniej 127 pracowników. Stworzenie nowych miejsc pracy to jeden z warunków pozwolenia na działalność w KSSE.

Maszyny produkowane w tyskiej fabryce będą sprzedawane nie tylko na rynku polskim, ale także rosyjskim, ukraińskim i czeskim. Planowane jest rozpoczęcie wytwarzania nowych produktów - organów urabiających do kombajnów ścianowych. Firma szacuje, że nowe produkty pozwolą na zwiększenie wydajności produkcji o 15-20 proc. rocznie. Spółka dokonuje też napraw i modernizacji sprzętu.

Joy Maszyny Górnicze jest spółką należącą w całości do amerykańskiego koncernu Joy Global Inc., obecnego w Polsce od 1992 roku. Produkuje i serwisuje przenośniki i kombajny ścianowe na potrzeby kopalń. Obecnie pracuje 18 przenośników (14 proc. rynku) i 28 kombajnów (20 proc. rynku). Roczne przychody firmy to ok. 100 mln zł. Współpracuje z połową polskich kopalń.

Joy konkuruje m.in. z polskimi zakładami zaplecza górniczego: grupą Famuru i grupą Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych-Kopexu oraz niemieckim DBT.

Joy to kolejna firma z branży zaplecza górniczego, która zdecydowała się na lokalizację swojego przedsięwzięcia w tyskiej części KSSE. Jesienią 2005 roku zakład produkcji i remontów kombajnów górniczych uruchomiła tam firma Voest Alpine Technika Górnicza i Tunelowa z grupy szwedzkiego Sandvika. Inwestycja kosztowała 12 mln zł. Firma przeniosła się do KSSE z Katowic.

Koncern Joy Global Inc. jest notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych Nasdaq. W skład koncernu wchodzą m.in. spółki Joy Mining Machinery - producent maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego oraz P&H - wytwórca urządzeń dla kopalń odkrywkowych. Spółki należące do grupy Joy Mining Machinery znajdują się w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Rosji, Indiach, Australii, RPA i w Polsce.

Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy