Automatyka.eu

Jaki budżet na MES?

Apriso | Środa, 12 wrzesień 2007r.

Firmy zaczynają przygotowywać budżety na nowy rok. Pula na inwestycje w systemy IT znów będzie większa niż w poprzednich latach, zwłaszcza wśród producentów.

Apriso_preview

Tagi:


Tutaj wdrożenie systemu do zarządzania produkcją uznaje za strategiczną inwestycję 20 proc. respondentów. Większy popyt generują tylko systemy ERP (39 proc.).

Badania ośrodka AMR Research nie są zaskoczeniem. Firmy muszą produkować nie tylko więcej i w krótszym czasie (coraz krótszy cykl życia produktów), ale też obniżać koszta. Rozwiązaniem jest zlecanie części zadań na zewnętrz. Nieraz jednak dzieje się to  kosztem utraty kontroli nad jakością. Systemy klasy MES (Manufacturing Execution System) wyposażone m.in. w funkcję ‘traceability', czyli genealogię produkcji umożliwiają tymczasem śledzenie operacji już na etapie dostarczania komponentów. - Korzyści, jakie dają systemy MES w zarządzaniu i harmonogramowaniu produkcji, jest jednak więcej - dodaje Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso, dostawcy systemu FlexNet (klasy MES)

M.in. rejestracja czasu pracy, śledzenie przyczyn awarii i przestojów maszyn, aktualizowanie stanów magazynowych zgodnie z konsumpcją surowców, śledzenie przepływu materiałów, gromadzenie danych o defektach i poprawkach z kodami przyczyn. - W odróżnieniu od ERP wszystkie te zadania system MES wykonuje w czasie rzeczywistym już na poziomie hali produkcyjnej, umożliwiając tym samym przejście z produkcji na magazyn do modelu ‘pull', czyli produkcji sterowanej popytem - wyjaśnia Dariusz Kudzia.

Uzyskanie tego komfortu, jaki daje system MES, wymaga jednak dobrze przygotowanego budżetu i przygotowania się do wdrożenia. Projekty Apriso zawsze zawierają analizę przedwdrożeniową, która pozwala jasno zdefiniować cele projektu oraz strategię wdrożenia. Oprócz analizy przedwdrożeniowej istotna jest dobra organizacja po stronie klienta oraz zaangażowanie kluczowych użytkowników. - Od początku do końca projektu muszą w nim uczestniczyć kluczowi użytkownicy, czyli osoby reprezentujące poszczególne działy organizacyjne firmy. Oni najlepiej wiedzą, jakie firma ma potrzeby i jakie procesy biznesowe powinny być wsparte przez systemy informatyczne - mówi Artur Łukasik, kierownik projektów w Apriso.

- Poziom kompetencji i zaangażowania klienta bezpośrednio przekłada się bowiem na efekty wdrożenia. Dlatego, oprócz racjonalnego ułożenia budżetu, kluczowi użytkownicy powinni być wyznaczeni i posiadać zarezerwowany czas na pracę w projekcie - dodaje Artur Łukasik.

***
Apriso Corporation - firma zajmująca się produkcją oprogramowania założona w 1992 r., której podstawowym przedmiotem działalności jest dostarczanie swoim klientom przewagi konkurencyjnej. Czyni to pozwalając organizacjom na szybkie przystosowanie się do zmian zachodzących na rynku i niespodziewanych wydarzeń. W 2000 roku w Krakowie zlokalizowano główne centrum badawczo-rozwojowe Apriso. Ośrodek ten , zatrudniający ponad 70 pracowników, funkcjonuje też jako centrum implementacji i wsparcia technicznego dla całego regionu europejskiego. Opracowana przez Apriso Platforma FlexNet zapewnia widoczność, dostosowywalność oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych w całym przedsiębiorstwie i całej sieci łańcucha dostaw. Apriso obsługuje ponad 150 klientów z 40 krajów obu Ameryk, Europy i Azji, dostarczając oprogramowanie dla 550 instalacji na całym świecie. Do grona klientów firmy zaliczają się General Motors, Lear, Honeywell, Microsoft, L'Oreal, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Rubbermaid, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl
Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy