Automatyka.eu

Polacy z Apriso doradzają w Singapurze

Apriso | Poniedziałek, 08 październik 2007r.

Projekt Apriso, dostawcy systemu informatycznego FlexNet (klasy MES) prowadzony jest w zakładach British American Tobacco.

Apriso_preview

Tagi:


Koncern zaopatruje stąd rynki w całej Azji Południowo-Wschodniej i chce zwiększyć wydajność produkcji. - Wiemy jak to zrobić. Know-how przywozimy z Polski - mówi Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso.

W zakładach British American Tobacco w Augustowie polski zespół Apriso zakończył w minionym roku wdrożenie, które umożliwiło zwiększenie nie tylko produkcji z 12 miliardów do ponad 30 miliardów sztuk rocznie (a dziennie z 40 do ponad 60 mln), ale też podniesienie liczby wariantów. Wcześniej augustowski zakład oferował 30 rodzajów i tylko na rynek krajowy, dziś ta liczba wzrosła do 250 dla kilkudziesięciu krajów, a docelowo wyniesie nawet 600. Osiągnięcie biznesowych celów wymagało jednak nowej strategii zarządzania produkcją i logistyką oraz uzupełnienia systemu ERP rozwiązaniem FlexNet (klasy Manufacturing Execution System).

FlexNet bowiem pozwolił reagować na zmiany i kontrolować procesy produkcyjno-logistyczne w czasie rzeczywistym, czyli najdalej w odstępie kilkunastu minut od zdarzenia. W przypadku ERP z definicji przygotowanego do planowania i kierowania produkcją ciągłą (gdy np. ten sam towar produkuje się przez miesiąc) reakcja następowała po kilku- lub kilkunastu godzinach. To zbyt długo.

FlexNet, dzięki specjalnym czytnikom (przy wykorzystaniu np. kodów kreskowych) schodzi głębiej, rejestrując procesy na poziomie szeregowego pracownika. Dzięki temu przepływ informacji między „dołem", a „górą" jest pełniejszy i szybszy, co było koniecznym warunkiem do stworzenia w Augustowie efektywnego mechanizmu kontroli i raportowania rzeczywistego zużycia komponentów oraz rejestrowania pełnej „genealogii" produktów, czyli historii powstania gotowego produktu, łącznie z weryfikacją dostawcy każdego komponentu.

- Wdrożenie, które teraz przeprowadzamy w Singapurze, wzorując się na rozwiązaniu zastosowanym w augustowskiej fabryce pozwoli osiągnąć bardzo podobne cele biznesowe. Choć na pewno pod kilkoma względami projekt będzie się różnić - dodaje Dariusz Kudzia.

Np. inaczej będzie przebiegać proces etykietowania. W odróżnieniu od krajów Unii Europejskiej, gdzie następuje unifikacja prawa, rynki azjatyckie mają własne normy, określające np. różne wzory i treść etykiet na opakowaniach informujących o związkach zawartych w wyrobach tytoniowych.

Istotnym czynnikiem wpływającym na przebieg projektu będą też względy kulturowe. Polacy, którzy kierują projektem, będą współpracować z Chińczykami i Amerykanami. - Ale w naszej pracy to codzienność - wyjaśnia xxx?, kierownik projektu w singapurskim British American Tobacco.

Wcześniej polscy specjaliści z Apriso brali udział w międzynarodowych projektach realizowanych m.in. w Korei, Japonii, Chinach, Meksyku, Rosji, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii.      

***
Apriso Corporation - firma zajmująca się produkcją oprogramowania założona w 1992 r., której podstawowym przedmiotem działalności jest dostarczanie swoim klientom przewagi konkurencyjnej. Czyni to pozwalając organizacjom na szybkie przystosowanie się do zmian zachodzących na rynku i niespodziewanych wydarzeń. W 2000 roku w Krakowie zlokalizowano główne centrum badawczo-rozwojowe Apriso. Ośrodek ten , zatrudniający ponad 70 pracowników, funkcjonuje też jako centrum implementacji i wsparcia technicznego dla całego regionu europejskiego. Opracowana przez Apriso Platforma FlexNet zapewnia widoczność, dostosowywalność oraz sprawowaną w czasie rzeczywistym kontrolę operacji produkcyjnych w całym przedsiębiorstwie i całej sieci łańcucha dostaw. Apriso obsługuje ponad 150 klientów z 40 krajów obu Ameryk, Europy i Azji, dostarczając oprogramowanie dla 550 instalacji na całym świecie. Do grona klientów firmy zaliczają się General Motors, Lear, Honeywell, Microsoft, L'Oreal, Lockheed Martin, Becton Dickinson, Rubbermaid, Saint-Gobain, Novelis i Essilor. Aby uzyskać więcej informacji na temat Apriso i systemu FlexNet, zapraszamy na stronę www.apriso.com.pl.
Apriso_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy