Automatyka.eu

Nanochoinki - nowy patent nanotechnologii

PAP | Wtorek, 13 listopad 2007r.

Utworzone w metalu za pomocą, trwających ułamek sekundy, błysków laserowych nanostruktury o kształcie do złudzenia przypominającym choinki, są według naukowców kolejnym supermateriałem, który ma szansę zmienić nasz świat.

Brak_obrazka_preview
Tego typu materiały można wykorzystać przy tworzeniu nowoczesnych ogniw słonecznych, w medycynie, jak również w przemyśle komputerowym, donosi "Nanotechnology".
Grupa badawcza doktora Mool Gupta'y z University of Virginia (USA) opracowała nową metodę, która umożliwia tworzenie na powierzchni metalu nanostruktur o kształcie podobnym do bożonarodzeniowych choinek.

Choć może się to wydawać niewinną zabawą znudzonych naukowców, tego typu "rzeźbienie" powierzchni metalowych ma głęboki naukowy sens, a co więcej, jest przydatne przy tworzeniu nowoczesnych urządzeń, takich jak ogniwa słoneczne, procesory komputerowe. Proces jest dwuetapowy. W pierwszej kolejności krótki impuls światła laserowego powoduje miejscowe upłynnienie powierzchni próbki metalu. Impuls, trwa 120 femtosekund, dzięki czemu kropla metalu stygnie i ponownie zestala się rozpoczynając od powierzchni, a płynne nadal wnętrze kurczącego się metalu wyciskane jest własnymi siłami, tworząc regularny powtarzający się kształt choinki.

W ten sposób możliwa jest zamiana gładkiej powierzchni metalu w las szpiczastych choinek o szczytach mających średnicę 10 nanometrów, gdzie jeden nanometr to miliardowa część metra.

Według amerykańskich naukowców, tego typu materiał (dzięki dużej powierzchni aktywnej) może mieć szerokie zastosowanie między innymi jako zwiększający wydajność ogniw słonecznych element przetwarzający światło słoneczne w prąd elektryczny. Nietypowy kształt tak zmienionej powierzchni metalu również może być wykorzystany jako nowoczesny radiator procesorów komputerowych.

Innym pomysłem jest zastosowanie nowego materiału jako rusztowania dla wzrastających komórek kostnych, celem uzyskania nowoczesnych i przyjaznych organizmowi pacjenta protez kostnych.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy