Automatyka.eu

Gedia znów wybiera Polskę

Puls Biznesu | Czwartek, 20 marzec 2008r.

Gedia Gebrueder Dingerkus, niemiecki producent blaszanych elementów konstrukcji samochodowych, rozbudowuje fabrykę w Nowej Soli.

Brak_obrazka_preview

Tagi:


W obecnej fabryce pracuje 890 osób, po rozbudowie zatrudnienie zwiększy się i docelowo ma wynieść 1000 miejsc pracy.

- Na 2,3 ha terenu, zakupionego w tym roku obok naszej fabryki, chcemy rozwinąć część logistyczną. W przyszłości powstanie tu hala. Potem zmienimy układ naszej firmy, aby lepiej zorganizować przepływy. To inwestycja za 5-8 mln złotych - informuje Zbigniew Paruszewski, Dyrektor Zarządzający Gedii Polska.

Firma rok temu kupiła również 4,5-hektarową działkę nieco oddaloną od fabryki. - W przyszłości powstaną tu hale produkcyjne, ale jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach -  powiedział szef polskiej Gedii. Umożliwi to przyjęcie 200 nowych pracowników.

Niemiecki koncern ma łącznie pięć fabryk rozmieszczonych w Niemczech, Hiszpanii oraz w Polsce. Jego roczne obroty sięgają 270 mln euro (953,1mln zł), zatrudnia 2 tys. osób.

Kierownictwo firmy jeszcze ostatecznie nie podjęło decyzji w sprawie lokalizacji nowej inwestycji. Po wycofaniu się koncernów Daimler i IHI z planów budowy fabryki turbosprężarek w Nowej Soli, właśnie ten region ma największe notowania. 10-hektarowa działka należąca do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej cieszy się zainteresowaniem kilku firm, jak poinformował nas Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Nowej Soli.

Nowa Sól jest już zagłębiem samochodowym. Krzysztof Dołgano, Prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zamierza tu założyć tzw. klaster motoryzacyjny (przestrzennie skoncentrowaną grupę przedsiębiorstw). Oprócz Gedii, która produkuje części do karoserii m.in. dla Audi, Porsche, Volvo czy BMW, działają tu już zakłady firm: Fatsa (spółka córka Inter Groclinu), Jost (metalowe części do ciężarówek) i Voit (systemy chłodzenia i klimatyzacji do samochodów). Produkujący wiązki przewodów elektrycznych do samochodów Esser oraz Utescheny, wytwarzający plastikowe elementy wyposażenia aut, dopiero zamierzają uruchomić swoją produkcję w Nowej Soli.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy