Automatyka.eu

Ford inwestuje 94 mln euro

PAIiIZ | Środa, 02 kwiecień 2008r.

Ford-Werke GmbH, niemiecka filia amerykańskiego koncernu, zamierza uruchomić w Polsce produkcję nowego modelu Forda Ka. Według szacunków firmy zatrudnienie bezpośrednie znajdzie ok. 1000 osób.

Brak_obrazka_preview

Tagi:


Możliwe, że już w IV kwartale br. wytwarzany dotąd w Walencji następca Forda Ka zacznie zjeżdżać z taśm rozbudowanej przez Forda fabryki Fiata w Tychach. W produkcję nowego modelu samochodu miejskiego spółka zainwestuje blisko 94 mln euro. Jak podkreślił Wolfgang Schneider, wiceprezes Ford of Europe, decyzję o inwestycji w naszym kraju podjęto ze względów strategicznych. Polska nie tylko dysponuje świetnie przygotowaną kadrą pracowników oraz doskonałą lokalizacją w centrum kontynentu, lecz także może być liczącym się rynkiem zbytu dla wytwarzanych w Tychach samochodów.
Ford podpisze umowy z ponad 25 dostawcami z Polski, które według szacunków firmy wygenerują roczny obrót rzędu 198 mln euro. Potentat przewiduje, że 80% elementów potrzebnych do składania aut będzie dostarczanych przez polskich kontrahentów. Projekt przyczyni się również do transferu technologii na rzecz przedsiębiorstw motoryzacyjnych w Polsce. Zastosowana technika obejmie najnowsze rozwiązania z dziedziny produkcji samochodów, ze szczególnym uwzględnieniem tych z zakresu ochrony  środowiska.

Wartość grantu inwestycyjnego, rekomendowanego przez Ministra Gospodarki, wynieść może 5 mln euro (ok. 19,5 mln zł). Pomoc ta wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Wsparcie pochodzić będzie ze środków budżetowych będących w dyspozycji Ministra Gospodarki. Szczegóły umowy o dotację zostaną potwierdzone w najbliższym czasie. Projekt od połowy 2006 r. obsługiwała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Brak_obrazka_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy