Automatyka.eu

ABB już po raz piąty doceniła naukowców

ABB | Niedziela, 11 maj 2008r.

2008-05-08 - 8 maja br. w Centrum Badawczym ABB w Krakowie odbył się uroczysty finał Konkursu o Nagrodę ABB Edycji 2007/2008 i Konkursu ABB IT Challenge Edycji 2007.

Logo_preview
ABB już po raz piąty rozstrzygnęła Konkurs o Nagrodę ABB, w którym weryfikacji poddane zostały obronione prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, z następujących dziedzin:
  • Elektroenergetyka
  • Automatyka i diagnostyka przemysłowa
  • Energoelektronika
  • Inżynieria i zarządzanie procesami wytwarzania
  • Zaawansowane technologie i systemy inżynierskie
  • Technologie i systemy informatyczne
  • Nanotechnologia i inżynieria materiałowa w zastosowaniach przemysłowych

Nagroda główna w wysokości 25 000 złotych trafiła do Leszka Urbańczyka z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej za pracę magisterską pod tytułem „Światłowodowy czujnik do pomiaru wodoru w oleju transformatorowym.” Dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 10 000 złotych każde przyznane zostały Piotrowi Pietrzakowi z Wydziału Elektrotechniki Politechniki Łódzkiej za rozprawę doktorską o tytule „Aplikacja akcelerometrów mikromaszynowych do badań wibracji w systemach stanu technicznego dużych maszyn wirujących.” i Dariuszowi Borkowskiemu z Wydziału Elektrotechniki Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, za pracę doktorską „Estymacja częstotliwościowych parametrów systemu elektroenergetycznego z zastosowaniem koherentnego repróbkowania.”

„O tym, że ABB organizuje konkurs dowiedziałem się od swojego promotora, który uznał, że moja praca może zainteresować ABB, gdyż jest zgodna z profilem działalności firmy. Taka szansa nie zdarza się często i dlatego postanowiłem wziąć w nim udział. Po otrzymaniu informacji o wygranej byłem mile zaskoczony. Nie spodziewałem się, że wygram konkurs. Prawdę mówiąc liczyłem na trzecie miejsce. Z drugiej strony temat pracy rzeczywiście mógł być dla ABB interesujący. Rozwiązanie przedstawione w mojej pracy byłoby zdecydowanie tańsze niż obecnie dostępne kosztowne metody badania oleju. Po obronie pracy magisterskiej podjąłem pracę w prywatnej firmie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, a udział w konkursie to niewątpliwie nowe, nietypowe i bardzo miłe przeżycie." Tak udział w tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę ABB komentował mgr inż. Leszek Urbańczyk, zdobywca pierwszego miejsca.

W tym roku rozstrzygnięta został również pierwsza edycja nowego Konkursu ABB IT Challenge, który objął obronione prace z zakresu nowych technologii informatycznych napisane w języku polskim lub angielskim.
Podobnie jak w Konkursie o Nagrodę ABB, także i tu przyznano nagrodę główną i dwa równorzędne wyróżnienia. Najwyższe trofeum w wysokości 25 000 złotych powędrowało do Łukasza Bartnika z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej za pracę magisterską „Wspomaganie decyzji w warunkach ryzyka na Giełdzie Energii Elektrycznej.” Dwa równorzędne wyróżnienia wysokości 10 000 złotych każde trafiły do rąk Andrzeja Błachowicza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej w uznaniu dla pracy magisterskiej „Prezentacja wyników badań naukowych przy wykorzystaniu zaawansowanych technik informatycznych.” oraz Grzegorza Wójcika i Dariusza Kiełbasy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie za wspólnie napisaną pracę magisterską pod tytułem „Zastosowanie sieci idiotypowych do klasyfikacji.”

„Nie pamiętam już, kiedy dowiedziałem się o konkursie, ale najprawdopodobniej podczas przeszukiwania Internetu pod kątem przyszłej pracy zauważyłem informację na stronach ABB. Najpierw wysłałem swoją pracę na Konkurs o Nagrodę ABB, jednak organizatorzy uznali, że pasuje ona lepiej do ABB IT Challenge.Temat mojej pracy dotyczący prognozowania wolumenu obrotów i cen energii na giełdzie, został zaproponowany przez promotora. Jednocześnie dla mnie stanowił możliwość nauczenia się m.in. zagadnień statystycznych i procesów stochastycznych. Gdy dowiedziałem się o wygranej w pierwszej chwili myślałem, że to żart. Poprosiłem o wysłanie maila potwierdzającego, ale na wszelki wypadek następnego dnia zadzwoniłem do CRC w Krakowie. Chyba dopiero wówczas do mnie dotarło, że wygrałem Konkurs. Obecnie pracuję nad doktoratem na Politechnice Warszawskiej.”, powiedział mgr inż. Łukasz Bartnik, laureat głównej nagrody w Konkursie ABB IT Challenge.

Organizatorami obu konkursów jest ABB Sp. z o. o. reprezentowane przez Centrum Badawcze ABB w Krakowie, a nagrody fundują dyrektor tegoż Centrum i prezes zarządu ABB Sp. z o. o.

Logo_small Leszek_urbańczyk_small Laureaci_konkursów_kraków_2007_2008_small Łukasz_bartnik_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy