Automatyka.eu

Rekrutacja z wizją

PR Kwadrat | Sobota, 17 maj 2008r.

Polski rynek systemów Business Intelligence wart jest ponad 50 mln dol. Dwa razy więcej niż 2-3 lata temu.

Business_intelligence_preview

Tagi:


Ta dynamika utrzyma się w najbliższych latach. Rynek staje się coraz mniej przewidywalny, a BI pozwalają z rozproszonych danych wyciągać spójne wnioski. Np. podczas rekrutacji osób do pracy – mówi Piotr Szczerbiak, project manager Columbus Polska.

Z jednej strony brak wykwalifikowanych pracowników generuje dodatkowe wydatki na ich przeszkolenie. Z drugiej, coraz krótszy cykl życia produktów utrudnia określenie rocznych przychodów firmy. – Zarządy nie zawsze dostrzegają zależności między tymi obszarami i kierują się prostą zasadą: jeśli tylko interes się kręci i brakuje rąk do pracy, to trzeba przyjąć nowych pracowników. Jedynym kryterium są możliwe do udźwignięcia  koszty zatrudnienia. To błąd -  dodaje Piotr Szczerbiak.

Przy planowaniu rekrutacji firmy powinny uwzględniać dynamikę sprzedaży z ostatnich kilkunastu miesięcy, a nawet lat. Ale bez BI, który gromadzi, porównuje i analizuje dane z różnych obszarów, jest to trudne. Wprawdzie odpowiednie informacje może gromadzić system CRM, jednak ich masa i rozproszenie powodują, że są niewidoczne lub trudno dostępne dla działu rekrutacji.

Skutki tego są za to widoczne dla wszystkich. - Zyski topnieją, a koszty rosną, bo niepotrzebnie zatrudniono naraz 20 pracowników. Gdyby decyzje wsparto systemem BI, najpierw przyjęto by do pracy 14 osób, a w kolejnych sześciu w drugim kwartale. Wówczas wyniki byłyby inne – mówi Piotr Szczerbiak i dodaje: - To modelowy przykład zastosowania systemu BI, do którego przekonuje się coraz więcej menedżerów, także z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak podaje instytut badawczy Gartnera, do 2010 r. wartość rynku BI w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce wzrośnie do 1,1 mld dol z 850 mln dol. w 2005 r. Ten wzorst w dużym stopniu zostanie wygenerowany na polskim rynku. Jego wartość ośrodek IDC oblicza obecnie na ponad 50 mln dol.  

- BI pozwalają menedżerom nie tylko spojrzeć na działania firmy od strony, której wcześniej nie dostrzegali, ale też służą do prognozowania przyszłości. To cenna pomoc, zwłaszcza w czasach globalnej konkurencji – wyjaśnia Piotr Szczerbiak.

***
Columbus IT Partner jest czołowym partnerem Microsoftu na świecie i jedynym partnerem UPS w Polsce. Obecny w 28 krajach z główną centralą w Danii, zatrudnia w sumie 900 osób. Firma zrealizowała 5000 projektów w 58 krajach. W Polsce firma, znana do tej pory jako Columbus Polska, połączyła się w sierpniu 2006 r. z Creative Innovation Group, polską firmą konsultingową IT i przejęła od Alatusa dział Microsoft Dynamice NAV. W wyniku fuzji Columbus stał się w Polsce największym dostawcą rozwiązań z rodziny rozwiązań Microsoft Dynamics. Jako jedyny oferuje pełny portfel systemów Microsoft Dynamics klasy ERP, e-biznes, CRM, rozwiązań typu Business Intelligence, narzędzi integracyjnych oraz szeroki wachlarz modułów i narzędzi na potrzeby rozwiązań horyzontalnych i wertykalnych.
Business_intelligence_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy