Automatyka.eu

GE liczy na polskich inżynierów

Rzeczpospolita | Poniedziałek, 19 maj 2008r.

Amerykański gigant rozbuduje swoje centrum badawcze w Polsce. Firma działa w wielu dziedzinach. Zajmuje się m.in. produkcją silników lotniczych i urządzeń dla energetyki.

Images_preview

Tagi:


Do 2010 roku w Warszawie na potrzeby koncernu ma pracować największy zespół inżynieryjny w Europie - pisze "Rzeczpospolita". To rezultat doświadczeń z ośmioletniej już pracy Centrum Inżynierskiego na warszawskim Okęciu, jednej z trzech na świecie placówek General Electric skoncentrowanych na rozwijaniu nowych technologii w branży lotniczej.

Wyniki ośrodka przeszły oczekiwania Amerykanów. – Polscy inżynierowie mieli znaczący wkład w projektowanie silnika lotniczego nowej generacji GEnx , który będzie napędzał najnowsze samoloty pasażerskie, w tym Boeinga 787 Dreamliner – mówi Magdalena Nizik, dyrektor Engineering Design Center (EDC). Talenty i umiejętności konstruktorów potwierdziły się przy projektowaniu m.in. turbiny niskiego ciśnienia i innych skomplikowanych komponentów. Dyrektor Nizik pamięta początki Centrum, kiedy liczyło ono kilkudziesięciu pracowników. A dziś?

Koncern GE, zatrudniający w ponad 100 krajach 300 tys. pracowników i osiągający roczne przychody przekraczające 170 mld dol., kolejny już rok notuje największy wzrost dochodów w firmach działających poza Ameryką, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej – twierdzi Ales Gavlas z Mmd Corporate.

W Polsce do początku obecnej dekady inwestycje GE szacowano na ok. 400 mln dol. Do koncernu należy bank GE Money i centrum inżynierskie w Gdańsku z zespołem 100 programistów tworzących oprogramowanie dla dużych sieci monitoringu i systemów bezpieczeństwa. Urządzenia i software GE Security pracują np. w moskiewskim metrze. Koncern ma w naszym kraju także trzy zakłady produkcyjne. GE Power Controls w Bielsku-Białej, Kłodzku i Łodzi wytwarzają akcesoria i proste elementy automatyki przemysłowej.

Biura konstrukcyjne i firmy GE realizują nową strategię Ecomagination – tworzenia i wdrażania technologii przyjaznych środowisku. GE będzie inwestować rocznie 1,5 mld dol. w badania nad energooszczędnymi i ekologicznymi produktami i zamierza w 2010 r. zarobić na sprzedaży tych wyrobów i usług 20 mld dol.

Images_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy